Radiochastota elektromagnit maydoniga chidamlilik talablari va sinash usullari bo‘yicha o‘quv-seminar mashg‘uloti o‘tkazildi
Joriy yilning 22-iyul kuni Xorazm viloyati EMMX xodimlarining malaka va ko‘nikmalarini mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi davlat standarti O‘z DSt 2821:2014 Radiochastota elektromagnit maydoniga chidamlilik talablari va sinash usullari bo‘yicha o‘quv-seminar mashg‘uloti bo‘lib o‘tdi.
Xorazm viloyati EMMX muhandisi U.Xamrayev tomonidan ushbu standartning maqsadi radiochastota elektromagnit maydonlari texnik vositalarga ta’sir etganda ularning ishlash sifatini baholashning umumiy usullarini belgilashi haqida hamda standartda umumiy xususiyatdagi vazifalarga bog‘liq holda, xalaqitga chidamlilikni sinash masalalari ko‘rib chiqilishi va asosiy e’tibor raqamli radiotelefonlar va boshqa 800 M Gs dan 6 G Gs gacha chastotalarda nurlanadigan radiochastota qurilmalaridan chiqayotgan xalaqit emissiyasi sharoitlaridagi texnik vositalarning chidamliligiga qaratilganligi haqida tushintirib o‘tildi.

22 июля текущего года в целях повышения квалификации и знаний сотрудников СЭМС Хорезмской области был проведён учебный семинар по изучению Государственного стандарта Республики Узбекистан O‘zDSt 2821:2014 "Устойчивость к радиочастотному электромагнитному полю. Требования и методы испытаний".
Инженер СЭМС Хорезмской области У.Хамраев дал разъяснения о том, что целью настоящего стандарта является определение общих методов оценки устойчивости к радиочастотному электромагнитногу полю. Кроме того, были рассмотрены вопросы устойчивости технических средств к радиопомехам, исходящих от цифровых радиотелефонов и других радиочастотных устройств, работающих в диапазоне частот от 800 MГц до 6 ГГц.