Radiochastota spektri va yo‘ldosh orbitalaridan foydalanishni tartibga solish bo‘yicha ASHH Komissiyasining 30-yig‘ilishi
2026-yil 17–21-avgust kunlari Qirg‘iz Respublikasining Cho‘lpon-Ota shahrida Radiochastota spektri va yo‘ldosh orbitalaridan foydalanishni tartibga solish bo‘yicha Aloqa sohasidagi mintaqaviy hamdo‘stlik (ASHH) Komissiyasining 30-yig‘ilishi (ASHH RChS va SO Komissiyasi), shuningdek, uning 2027-yilgi Butunjahon radioaloqa konferensiyasi va Radioaloqa assambleyasiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha ishchi guruhi (BRK-27/RA-27), radiochastota spektrini boshqarish bo‘yicha ishchi guruhi (RChS IG) hamda radioeshittirish bo‘yicha ishchi guruhi (RE IG) yig‘ilishlari bo‘lib o‘tmoqda.
Yig‘ilishda Armaniston Respublikasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iz Respublikasi, Ozarbayjon Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi aloqa ma’muriyatlari vakillaridan iborat 100 dan ortiq ishtirokchilar, ASHH Ijroiya qo‘mitasi vakillari, shuningdek, Komissiyaning kuzatuvchi tashkilotlari, jumladan, mintaqadan tashqari Huawei, Viasat, Policy Impact Partners hamda taklif etilgan Access Partnership, Coleago Consulting Ltd, Hindiston Respublikasining XEI-ATSE jamg‘armasi va boshqa tashkilotlar vakillari qatnashmoqda.
Bundan tashqari, yig‘ilishda boshqa mintaqaviy elektraloqa tashkilotlari, xalqaro sohaviy tashkilotlar va operatorlar birlashmalarining vakillari ham ishtirok etmoqda, xususan:
• Xalqaro elektraloqa ittifoqi va uning MDH mamlakatlari uchun Mintaqaviy bo‘limi;
• 1-mintaqa Xalqaro radiohavaskorlar ittifoqi (IARU-R1);
• mobil aloqa operatorlari assotsiatsiyasi — GSMA;
• yo‘ldosh aloqa operatorlari assotsiatsiyasi — GSOA.
Quyidagi mintaqaviy elektraloqa tashkilotlari vakillari o‘z a’zolarining 2027-yilda Shanxay shahrida bo‘lib o‘tadigan Butunjahon radioaloqa konferensiyasi va Radioaloqa assambleyasiga tayyorgarligining asosiy yo‘nalishlari haqida ma’lumot berdilar:
• Osiyo-Tinch okeani elektraloqa hamjamiyati (APT);
• Yevropa pochta va elektraloqa ma’muriyatlari konferensiyasi (CEPT);
• Amerikalararo telekommunikatsiyalar komissiyasi (CITEL).
Komissiya yig‘ilishining ochilishida asosiy e’tibor quyidagi masalalarga qaratildi:
• ASHHning RA-27/BRK-27ga tayyorgarligi;
• Komissiya va uning ishchi guruhlarining hafta davomidagi ish rejalari;
• ASHH vakillarining Xalqaro telekommunikatsiya yo‘ldosh tashkiloti — ITSO simpoziumidagi ishtiroki.
Shuningdek, ASHHning «Radiochastota spektri: yangi texnologiyalarni o‘z vaqtida joriy etish yo‘lidagi ehtiyojlar, muammolar va imkoniyatlar» mavzusidagi panel sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Mazkur sessiya radiochastota spektridan foydalanishni tartibga solish va yangi texnologiyalarni joriy etish bilan bog‘liq masalalarni atroflicha muhokama qilish uchun muhim maydon bo‘ldi. Muhokamalar davomida tartibga solish va texnologik yondashuvlar uyg‘unlashtirilib, raqamli transformatsiya sharoitida ASHH mamlakatlari oldida turgan dolzarb muammolar hamda mavjud imkoniyatlar keng ko‘lamda ko‘rib chiqildi.
«Savol — javob» formatida o‘tkazilgan muhokama davomida panel sessiyasi ishtirokchilari quyidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar:
• NGSO aloqa tizimlari operatorlari faoliyatiga ruxsat berilishi natijasida milliy muhim infratuzilmaga yo‘naltiriladigan investitsiyalar hajmining kamayishi ehtimoli;
• mintaqaviy xabni rivojlantirish istiqbollari hamda bunday tizimlarga ruxsat berish va ularning faoliyatini ta’minlash bo‘yicha mintaqa davlatlari uchun umumiy yondashuvlarni shakllantirish;
• mintaqada nogeostatsionar yo‘ldosh aloqa tizimlarini rivojlantirish jarayonida radiochastotalarni taqsimlash bilan bog‘liq masalalar.
Yig‘ilish yakunlariga ko‘ra, ASHHga a’zo davlatlar o‘rtasidagi muvofiqlashtirishning yuqori darajasi tasdiqlandi. Qabul qilingan qarorlar va kelishilgan takliflar yagona pozitsiyani shakllantirishda foydalanilib, yaqinlashib kelayotgan xalqaro tadbirlarda taqdim etiladi.
Tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasidan Elektromagnit moslashuv markazi va «UNICON.UZ» MChJ mutaxassislari ishtirok etmoqda.

С 17 по 21 августа 2026 года в городе Чолпон-Ата, Кыргызская Республика, проходит 30-е заседание Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит (Комиссия РСС по РЧС и СО), а также заседания её рабочих групп по подготовке к Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблее радиосвязи 2027 года (РГ ВКР-27/АР-27), по управлению радиочастотным спектром (РГ РЧС), по радиовещанию (РГ РВ).
В работе заседания принимают участие более 100 представителей администраций связи из Азербайджанской Республики, Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Республики Узбекистан, представители Исполнительного комитета РСС, а также представители ряда организаций – наблюдателей Комиссии, в том числе внерегиональных организаций: Huawei, Viasat, Policy Impact Partners, а также приглашённых организаций: Access Partnership, Coleago Consulting Ltd, Фонда МСЭ-АТСЭ Республики Индия и др.
Кроме того, участниками заседания стали представители других региональных организаций электросвязи, отраслевых международных организаций и операторских объединений, в частности:
•Международного союза электросвязи и его Регионального отделения для стран СНГ,
• Международного союза радиолюбителей 1-го Региона (IARU-R1),
• ассоциации операторов мобильной связи — GSMA,
• ассоциации операторов спутниковой связи — GSOA.
Представители следующих РОЭ представили основные аспекты подготовки их членов к предстоящим в 2027 году в Шанхае Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблее радиосвязи:
• Азиатско-Тихоокеанское сообщество электросвязи (APT); • Европейская конференция администраций почт и электросвязи (CEPT);
• Межамериканская комиссия в области связи (CITEL).
Основное внимание на открытии заседания Комиссии было уделено следующим вопросам:
• подготовка РСС к АР/ВКР-27,
• планы работы Комиссии и ее рабочих групп на предстоящую неделю,
• участие представителей РСС в симпозиуме Международной телекоммуникационной спутниковой организации — ITSO.
Также состоялась панельная сессия РСС «Радиочастотный спектр: потребности, вызовы и возможности для своевременного внедрения новых технологий». Она стала площадкой для комплексного обсуждения вопросов регулирования радиочастотного спектра и внедрения новых технологий: дискуссия объединила регуляторный и технологический подходы, продемонстрировав широкий спектр вызовов и возможностей для стран РСС в контексте цифровой трансформации.
В рамках дискуссии в формате «вопрос-ответ» участники панельной сессии обсудили такие вопросы, как:
• возможное снижение инвестиций в национальную критическую инфраструктуру при допуске операторов НГСО-систем связи,
• целесообразность развития регионального хаба и формирование общих для региона межгосударственных подходов к обеспечению допуска и работы таких систем,
• вопросы частотного распределения в контексте развития негеостационарных спутниковых систем связи в регионе.
В ходе заседаний особое внимание уделяется координации позиций государств — участников РСС. Выработанные предложения будут использованы при формировании общей позиции администраций связи для представления на предстоящих международных мероприятиях.
Республику Узбекистан на мероприятиях представляют специалисты Центра электромагнитной совместимости и ООО «UNICON.UZ».