O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” gi 801-sonli Qaroriga binoan Farg‘ona viloyati hududida radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotish, o‘rnatish, xorijdan olib kirish hamda foydalanish tartibi to‘g‘risidagi rejasini bajarish maqsadida Farg‘ona viloyati Davlat Xavfsizlik Xizmati Boshqarmasi, Beshariq va Furqat tumani Ichki Ishlar Boshqarmalari va Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati tezkor xodimlari bilan hamkorlikda Farg‘ona viloyati Beshariq va Furqat tumanlari hududida tezkor tadbir o‘tkazildi.
Farg‘ona viloyati Beshariq tumani, Beshkapa QFYda istiqomat qiluvchi fuqaro A.Q. Ermatov noqonuniy ravishda qo‘lbola usulda yasalgan radiouzatgich orqali, chaqiruv signali “51”chi deb nomlangan hamda viloyat va qo‘shni respublikalardagi fuqarolar bilan suhbat olib borilayotgan vaqtda aniqlangan.
Farg‘ona viloyati Furqat tumani, Хonariq MFY, Hayit qishlog‘ida istiqomat qiluvchi fuqaro S.M. Usmonov noqonuniy ravishda qo‘lbola usulda yasalgan radiouzatgich orqali, chaqiruv signali “CIKLON” deb nomlangan hamda viloyat va qo‘shni respublikalardagi fuqarolar bilan suhbat olib borilayotgan vaqtda aniqlangan.
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida aniqlangan radiobezorilarning uzatgichlari olib qoʻyildi va qonunchilikda belgilangan tartibda tegishli jazolar qo‘llanilishi uchun fuqaro A.Q. Ermatov hamda S.M. Usmonovlarning hujjatlari to‘plami Ichki Ishlar profilaktika inspektorlari tomonidan sudga yuborildi. Qonunni bilmaslik jazodan ozod qilmaydi.

Согласно Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года за №801 «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств» Сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Ферганской области при взаимодействии с оперативными сотрудниками СГБ Ферганской области, ОВД Бешарыкского и Фуркатского районов Ферганской области были проведены оперативные мероприятия по выявлению радиохулиганов.
В селе Бешкапа Бешарыкского района Ферганской области был выявлен радиохулиган- гражданин А.К. Эрматов, ведущий радиопереговоры с другими гражданами области и соседних государств. Незаконные радиопередачи осуществлялись при помощи самодельного радиопередатчика с использованием позывного сигнала «51».
Также, в ходе проведённых оперативных мероприятий в селе Хайит Фуркатского района Ферганской области был выявлен радиохулиган- гражданин С.М. Усмонов, ведущий радиопереговоры с другими гражданами области и соседних государств. Незаконные радиопередачи осуществлялись при помощи самодельного радиопередатчика с использованием позывного сигнала «Циклон».
Выявленные незаконно-действующие радиопередатчики были изъяты со стороны инспекторов профилактики РОВД, а материалы для принятия мер ответственности в отношении граждан А.К.Эрматова и С.М.Усмонова были переданы в Суд.