Raqamli texnologiyalar vaziri Kanadaning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashdi
sliderKanada elchisi O‘zbekistonda raqamlashtirish, telekommunikatsiya sohalarida amalga oshirilayotgan ulkan o‘zgarishlarni yuqori baholadi.
Uchrashuvda raqamli iqtisodiyot, IT-ta'lim, IT-xizmatlar eksporti sohalarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda mavjud imkoniyatlarni yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha istiqbolli yo‘nalishlar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, O‘zbekistonda IT sohasida yaratilgan sharoitlar, xorijiy kompaniyalar uchun berilgan imkoniyatlar, IT viza va boshqa imtiyozlar haqida tushuntirishlar berib o‘tildi.
Uchrashuvda Kanada elchixonasi orqali hamkorlikda xorijiy yetakchi IT kompaniyalar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va ular bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalariga alohida e’tibor qaratildi.

Министр цифровых технологий встретился с послом Канады в Узбекистане
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов принял посла Канады в Узбекистане (находится в Москве) Элисон Леклерк.
Посол Канады высоко оценил большие перемены, осуществляемые в сфере цифровизации и телекоммуникаций в Узбекистане.
На встрече были рассмотрены перспективные направления налаживания сотрудничества в сферах цифровой экономики, ИТ-образования, экспорта ИТ-услуг и вывода существующих возможностей на новый уровень.
Также были даны разъяснения об условиях, созданных в сфере ИТ в Узбекистане, возможностях для иностранных компаний, ИТ-визах и других льготах.
На встрече особое внимание было уделено налаживанию сотрудничества с ведущими зарубежными ИТ-компаниями и реализации с ними совместных проектов через Посольство Канады.