2025-yil 7-aprel kuni Tojikiston Respublikasining Dushanbe shahrida «Raqamli transformatsiya: istiqbollar va yechimlar» forumi bo‘lib o‘tdi. Forum Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi aloqa xizmati tashabbusi bilan xalqaro elektraloqa Ittifoqi va mintaqaviy aloqa Ittifoqi komissiyasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan bo‘lib, unda dunyoning 19 ta mamlakat vakillari ishtirok etdi.
Forum faoliyati davomida ishtirokchilar mamlakat elektr aloqa operatorlari o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, davlatlarda elektr aloqalariga teng kirishni ta’minlash, tarmoq infratuzilmasini modernizatsiya qilish, 4G va 5G standartlari bo‘yicha mobil aloqa tayanch stansiyalarining yangi maydonchalarini qurish, xizmatlar narxini optimallashtirish, respublika telekommunikatsiya tarmoqlarini okean ostidagi internet kabel tarmoqlarining xalqaro tizimiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulash va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish. Panel yig‘ilishlarida mintaqa va transregion mamlakatlari darajasida radiochastota spektrini va sun’iy yo‘ldoshlar orbitasini tartibga solishning muhim masalalari ko‘rib chiqildi, bu esa aloqa sohasining turli sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash uchun asos yaratadi.
2025-yil 7-12 aprel kunlari Tojikiston Respublikasining Dushanbe shahrida “Radiochastota spektri va sunʼiy yo‘ldosh orbitalaridan foydalanishni tartibga solish” bo‘yicha АSHH komissiyasining (RChS va YO bo‘yicha ASHH komissiyasi) 27-yig‘ilishi, shuningdek, uning (Radioaloqa assambleyasi (RА) va Butunjahon radioaloqa konferentsiyasiga (BRK) tayyorgarlik bo‘yicha Ishchi guruh, Radiochastota spektrini boshqarish bo‘yicha ishchi guruhi, Radioeshittirish bo‘yicha ishchi guruhlarining yig‘ilishlari bo‘lib o‘tmoqda.
Yig‘ilish RChS va YO bo‘yicha ASHH qo‘mitasi raisi Butenko Valeriy Vladimirovich tomonidan ochib berildi. Tabrik so‘zi bilan, Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi aloqa xizmati boshlig‘i, Isfandiyori Sa‘dullo, Ijroiya qo‘mitasi bosh direktori Borodin Aleksey Sergeyevich, yig‘ilish ishtirokchilariga tabrik so‘zi bilan murojaat qildilar. Shu bilan birga Xalqaro elektroaloqa ittifoqi Radialoqa byurosi direktori, Mario Manevich masafodan turib tabrik so‘zini yo’lladi.
Yig‘ilishda Аrmaniston Respublikasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston Respublikasi, Ozarbayjon Respublikasi, O‘zbekiston Respublikasi aloqa maʼmuriyatlari, shuningdek АSHH Ijroiya qo‘mitasi tomonidan 100 dan ortiq vakillar ishtirok etmoqda.
ASHH Komissiyasi va uning Ishchi guruhlari yigʻilishlari doirasida radioaloqa yo‘nalishidagi dolzarb masalalarini, ASHH mamlakatlarida raqamli yer usti televizion eshittirishning rivojlanish holati, Xalqaro bitim hisoblangan Radioaloqa Reglamentiga ilg’or texnologiyalarini amaldagi texnologiyalarga halaqit bermagan holda turli xil shartlar bilan radiochastota polosasini ajratish uchun BRK-27ning 30ga yaqin kun tartibidagi masalalar boʻyicha, ASHH a’zo davlatlarning BRK-27ga taklif etayotgan hissalarini, murakkab relyefli joylarda chegaradosh davlatlar chastotalarni muvafiqlashtirish, ASHH Aloqa ma’muriyatlarida joriy etilayotgan va rejalashtirilayotgan IMT tizimlari haqida va shunga o’xshash 20ga yaqin muhim masalalar koʻrib chiqilishi rejalashtirilgan.
Mazkur tadbirlarda, O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi, “EMMM” DUK, “UNICON.UZ” MChJ, “O‘zTTBRM” DUK, mutaxassislari ishtirok etishmoqda.

7 апреля 2025 года в городе Душанбе, Республика Таджикистан прошел Форум «Цифровая трансформация: перспективы и решения». Форум организован по инициативе Службы связи при Правительстве Республики Таджикистан в сотрудничестве с Международным союзом электросвязи и Комиссии Регионального союза по связи, в нем принимают участие представители 19 стран мира.
Во время работы форума, участники обсудили вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества между операторами электрической связи страны, обеспечения равного доступа к электросвязи в государствах, модернизации инфраструктуры отрасли, строительства новых площадок базовых станций мобильной связи по стандартам 4G и 5G, оптимизации стоимости услуг, прямого подключения телекоммуникационных сетей республики к международной системе кабельных сетей Интернета под океаном и реализации совместных проектов.
На панельных заседаниях рассмотрены важные вопросы регулирования радиочастотного спектра и орбиты спутников на уровне стран региона и трансрегиона, что заложит основу для укрепления взаимовыгодного сотрудничества в различных секторах сферы связи.
С 7 до 11 апреля 2025 года в городе Душанбе, Республика Таджикистан, проходит 27-е заседание Комиссии РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит (Комиссия РСС по РЧС и СО), а также заседания её рабочих групп по подготовке к Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблее радиосвязи 2027 года (РГ ВКР-27/АР-27), по управлению радиочастотным спектром (РГ РЧС), по радиовещанию (РГ РВ).
Заседание открыл Председатель Комиссии РСС по РЧС и СО Бутенко Валерий Владимирович. С поздравительной и приветственной речью выступили: начальник Службы связи при Правительстве Республики Таджикистан Исфандиёри Саъдулло, Генеральный директор РСС Бородин Алексей Сергеевич. Также с приветственным видеообращением к участникам заседания обратился Директор Бюро радиосвязи Международного союза электросвязи (МСЭ) Марио Маневич.
В работе заседания принимают участие более 100 представителей администраций связи Азербайджанской Республики, Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Узбекистан, а также представители Исполнительного комитета РСС.
На заседаниях Комиссии РСС и её Рабочих групп планируется рассмотреть актуальные вопросы радиосвязи, состояние развития цифрового наземного телевидения в странах РСС, подготовленные вклады для ВКР-27 от Администраций связи РСС по 30 вопросам повестки дня ВКР-27, около 20 важных вопросов, таких как координация частот приграничных стран в районах со сложным рельефом, внедряемые и планируемые системы IMT в управлениях связи РСС.
От Республики Узбекистан на мероприятиях принимают участие специалисты Министерства цифровых технологий, ГУП «ЦЭМС», ООО «UNICON.UZ», ГУП «РЦУСТУз».