Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Qatarning MBK Holding asoschisi va boshqaruv raisi Shayx Mansur bin Xalifa Ol Tani bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida sun’iy intellekt, raqamli infratuzilma, ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish, axborot texnologiyalari sohasida investitsiyalarni jalb etish hamda inson kapitalini rivojlantirish yo‘nalishlarida o‘zaro hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekistonni sun’iy intellekt va ilg‘or raqamli texnologiyalar bo‘yicha Markaziy Osiyo hamda MDH mintaqasining muhim markazlaridan biriga aylantirish, mamlakatning yosh va iste’dodli mutaxassislarini xalqaro loyihalarga jalb etish, sun’iy intellekt yo‘nalishida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash hamda yuqori daromadli yangi ish o‘rinlarini yaratish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, sun’iy intellekt yechimlarini sog‘liqni saqlash, ta’lim va davlat boshqaruvi tizimlariga joriy etish, O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan xalqaro AT kompaniyalar bilan hamkorlikni kengaytirish hamda mamlakatning inson kapitali salohiyatidan samarali foydalanish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirishning zamonaviy yondashuvlari ham muhokama qilindi. Xususan, olimlarning asosiy e’tiborini ilmiy izlanishlarga qaratgan holda, innovatsion ishlanmalarni xorij bozoriga olib chiqish bo‘yicha masalalar ham muhokama qilindi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonni mintaqaviy AT va sun’iy intellekt xabiga aylantirish, qo‘shma korxonalar tashkil etish, istiqbolli startaplarni qo‘llab-quvvatlash, xalqaro bozorlarga yo‘naltirilgan AI mahsulotlarini ishlab chiqish va eksport qilish, shuningdek, ilm-fan, ta’lim hamda biznesni o‘zaro bog‘laydigan barqaror innovatsion ekotizimni shakllantirish yuzasidan ham fikr almashildi.
Yakunda tomonlar istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni yanada faollashtirish, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va uzoq muddatli strategik sheriklikni rivojlantirish yuzasidan kelgusidagi amaliy qadamlarni belgilab oldilar.

Министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов провел встречу с основателем и председателем совета директоров катарской компании MBK Holding шейхом Мансуром бин Халифой Аль Тани.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения сотрудничества в области искусственного интеллекта, цифровой инфраструктуры, коммерциализации научных разработок, привлечения инвестиций в сферу информационных технологий, а также развития человеческого капитала.
Стороны обменялись мнениями о перспективах превращения Узбекистана в один из ключевых центров Центральной Азии и СНГ в сфере искусственного интеллекта и передовых цифровых технологий, привлечения молодых и талантливых специалистов страны к международным проектам, подготовки высококвалифицированных кадров в области искусственного интеллекта и создания новых высокооплачиваемых рабочих мест.
Кроме того, были рассмотрены вопросы внедрения решений на основе искусственного интеллекта в сферы здравоохранения, образования и государственного управления, расширения сотрудничества с международными ИТ-компаниями, работающими в Узбекистане, а также эффективного использования потенциала человеческого капитала страны.
Особое внимание было уделено современным подходам к коммерциализации научных разработок. В частности, обсуждены механизмы, позволяющие ученым сосредоточиться на научных исследованиях, а продвижение инновационных разработок на зарубежные рынки осуществлять при поддержке специализированных партнеров.
Также стороны обсудили перспективы превращения Узбекистана в региональный хаб в сфере информационных технологий и искусственного интеллекта, создания совместных предприятий, поддержки перспективных стартапов, разработки и экспорта AI-продуктов, ориентированных на международные рынки, а также формирования устойчивой инновационной экосистемы, объединяющей науку, образование и бизнес.
По итогам встречи стороны договорились активизировать сотрудничество по перспективным направлениям, приступить к реализации совместных проектов и определить дальнейшие практические шаги по развитию долгосрочного стратегического партнерства.