O‘zbekiston Respublikasining 2017-yil 11-sentabrdagi O‘RQ-445-sonli “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqidagi Qonuni ijrosini ta’minlash maqsadida sohaga oid murojaatlar o‘z vaqtida o‘rganilib borilmoqda.
Mamlakatimizda telekommunikatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish va kengaytirish bo‘yicha ko‘rilayotgan kompleks tashkiliy-texnik chora-tadbirlar telekommunikatsiya xizmatlarining sifatini yaxshilash va turlarini oshirish, shu jumladan mobil aloqa qamrovini kengaytirishga imkon bermoqda. Ma’lumki, Qashqadaryo viloyati geografik joylashuv relyefi jihatdan tekislik, cho‘l va tog‘li hududlardan iborat. Tog‘li hududlarda mobil aloqa qamrovini tashkil etish esa bir qancha murakkab texnik tadbirlarni talab etadi. Viloyatning olis aholi maskanlarida istiqomat qiluvchi fuqarolar tomonidan tushayotgan murojaatlar asosida joylarda mobil aloqa va internet tarmog‘i qamrovi holatini o‘rganish maqsadida radiomonitoring ishlari amalga oshirilib kelinmoqda.
Joriy yilning yanvar va fevral oylari davomida Qashqadaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi Qashqadaryo viloyati hududiy sho‘basi hamda vazirlik huzuridagi Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat inspeksiyasi Qashqadaryo viloyati hududiy inspeksiyasi tomonidan kelgan xatlarga asosan murojaatlari bo‘yicha 150 tadan ortiq maskanlarda radiomonitoring ishlari olib borildi.
Jumladan, fevral oyida Qashqadaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati mutaxassis xodimlari tomonidan Dehqonobod tumanining olis aholi maskanlari hisoblangan Oqtosh, G‘o‘roti, Chambil va Chashmaimiron MFYlari hududlarida mobil aloqa va internet qamrovi holatini aniqlash maqsadida radiomonitoring ishlari amalga oshirildi. Radiomonitoring natijalari tahlil qilinib, mutassaddi tashkilotlarga taqdim qilindi. Kelgusida ushbu tahlil natijalari olis aholi maskanlarida mobil aloqa va internet qamrovi holatini yaxshilash uchun xizmat qiladi.

Рассмотрение обращения граждан на территории Кашкадарьинской области
В целях обеспечение исполнения закона Республики Узбекистан от 11- сентября 2017-года №ЗРУ-445 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» обращения относящиеся к отрасли своевременно рассматриваются.
Принимаемые в нашей стране комплексные организационно-технические мероприятия по модернизации и расширению телекоммуникационной инфраструктуры позволяют повысить качество и разнообразие телекоммуникационных услуг, в том числе расширение покрытия мобильной связи. Известно, что географическое расположение Кашкадарьинской области состоит из равнин, пустынь и горных районов. Организация покрытия мобильной связью в горных районах требует проведения ряда сложных технических мероприятий. На основе поступающих обращений граждан, проживающих в отдаленных населенных пунктах области, проводятся работы по радиомониторингу с целью изучения состояния покрытия сетей мобильной связи и интернета.
На основании писем по обращениям, поступившие за январь-февраль месяцы текущего года в службу Электромагнитной совместимости Кашкадарьинской области от территориального сектора Кашкадарьинской области Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан и от Территориальной инспекции Кашкадарьинской области Инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций при Министерстве, проведены работы по радиомониторингу более чем в 150 пунктах.
В частности, в феврале месяца со стороны специалистов Службы электромагнитной совместимости Кашкадарьинской области, проведены работы по радиомониторингу с целью определения состояния покрытия мобильной связи и интернета в отдаленных населенных пунктах Дехканабадского района МСГ Октош, Гуроти, Чамбил и Чашмаимирон. Результаты измерений были проанализированы и представлены уполномоченным организациям. В дальнейшем результаты радиомониторинга и анализа послужат улучшению покрытия мобильной связью и интернета в отдаленных населенных пунктах.