Inha Universiteti talabasining ixtirosi «O'zbekiston ayollarining 100ta eng yahshi innovatsion loyihasi» qatorida g’olib deb topildi
Toshkent shahridagi Inha universiteti 1- kurs talabasi Sevinch Maxmudovanung ixtirosi «O'zbekiston ayollarining 100ta eng yahshi innovatsion loyihasi» ning 3- Respublika bosqichi tanlovida g'olibi deb tan olindi.
Uning ixtirosi — «Sun Child» mobil loyihasi Daun sindromi bilan tugilgan bolalarning ota-onalari uchun yaratlgan bo'lib, uning yordamida ota-onalar bolaning rivojlanish dinamikasini kuzatishga muyassar bo'lishga yordam beradi.
Mazkur ilovada dastlab bolaning kartasi ochilib, unda uning vazni, bo'yi va yoshi ko'rsatiladi. So'ngra, so'rovnoma orqali ular uning rivojlanish darajasini va rivojlanishning yoshga mosligini aniqlaydilar. Masalan, bola bir yoshda, u o'tiradi, emaklaydi, qo'lida ba'zi narsalarni mustaqil ravishda ushlab turadi, his-tuyg'ularga ta'sir qiladi va hokazo. Dinamikani kuzatish uchun so'rovnomani har ikki oyda bir marta to'ldirish tavsiya etiladi. Ilova shuningdek motivatsion multimedia materiallari va maxsus bolalarga online maslahat beradigan shifokorlar ma'lumotlar bazasini o'z ichiga oladi.
Ta'kidlash joizki, Sevinch o'zining mobil ilovasi uchun Oregon (AQSh) Universiteti professorlari tomonidan ishlab chiqilgan so'rovnomadan foydalangan. Talaba savol va javob variantlarini soddalashtirdi va avtomatlashtirdi, shuningdek dastur tilini foydalanuvchining telefon tiliga moslashtirdi.
Sevinch ushbu yozda o'z dasturini ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Biroq, undan oldin, u undan foydalanish huquqini so'rovnoma mualliflaridan sotib olishi kerak bo'ladi. Buning uchun talabaga homiylar ko'magi kerak bo'ladi. Hozirgi kunga qadar Daun sindromli bolalar muammosi bilan hech kim shug'ullanmaydi. «Sun Child» bolalarni rivojlantirish bo'yicha barcha tadbirlar bunday maxsus bolalari bo'lgan oilalar tomonidan tashkil qilinmoqda. Talaba uning arizasi ko'plab ota-onalarga nafaqat amaliy, balki motivatsion fotosuratlari va videolari orqali yordam berish imkoniga ega ekanligiga amin.

Разработка студентки Инха стала победителем среди «100 лучших инновационных проектов женщин Узбекистана»
Студентка первого курса Инха в Ташкенте Севинч Махмудова получила приз III республиканского конкурса «100 лучших инновационных проектов женщин Узбекистана» за свою разработку.
Её разработка — мобильное приложение «Sun Child» создано в помощь для родителей с детьми синдромом Дауна. Благодаря приложению родители смогут наблюдать за динамикой развития своего малыша.
В приложении в самом начале заводится карта ребёнка, где указывается его вес, рост, возраст. Далее через опросник они определяют степень его развития и соответствие развития возрасту. К примеру, малышу один год, он сидит, ползает, может самостоятельно держать в руке какие-то предметы, реагирует на речь, проявляет эмоции и т.д. Опрос рекомендуется проходить каждые два месяца, чтобы наблюдать за динамикой. В приложение также включены различные мотивационные мультимедийные материалы и база врачей, оказывающих услуги особенным детям.
Стоит отметить, что для своего мобильного приложения Севинч использовала опросник, разработанный профессорами Орегонского Университета (США). Студентка упростила и автоматизировала вопросы и варианты ответов, а также адаптировала язык приложения под язык телефона пользователя.
Севинч планирует запустить приложение этим летом. Однако до этого ей необходимо купить у создателей опросника права на его использование. Для этого студентка ищет спонсора. Девушка призналась, что на сегодняшний день проблемой детей с синдромом Дауна никто не занимается. Все мероприятия и центры для развития «солнечных» детей организовывают волонтеры, как правило, это семьи, в которых есть такие особенные дети. Студентка уверена, что ее приложение может помочь многим родителям не только своей практической информацией, но и мотивационными фотографиями и видеороликами.