Ommaviy axborot vositalarida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining ayrim ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar boshqacha talqinda tarqatildi. Shundan kelib chiqib, Vazirlik ushbu ma’lumotlarga aniqlik kiritib ma'lum qiladi.
2020-yil axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasi uchun, shubhasiz, sermahsul bo‘ldi desak mubolag‘a bo‘lmaydi. O‘tgan yilda AKT sohasida keng ko‘lamli ishlar va qator yirik loyihalar amalga oshirildi.
Optik tolali aloqa liniyalarini qurish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha qator ishlar olib borilmoqda. 2018-yilda optik tolali tarmoqlarning umumiy uzunligi 26,6 ming kilometrni tashkil etgan bo‘lsa, 2020-yilda esa 72 ming kilometrgacha yetkazildi. Joriy yil oxiriga qadar esa ushbu ko‘rsatqichni 118,6 ming kilomertgacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
Bugungi kunda 1 millionta Internet tarmog‘iga keng polosali ulanish portlari o‘rnatilib, ularning umumiy soni 3 millionga yetkazildi. 2021-yil oxiriga qadar portlarning soni 3,9 milliongacha yetkaziladi.
Majvud bo‘lgan ishlab chiqarish quvvatlarni modernizatsiya qilish ishlari natijasida Xalqaro Internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati 1 200 Gbit/s. gacha yetkazildi. Ma’lumotlar uzatish tarmog‘ining o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyat markazlari darajasida 2 barobarga, tuman markazlari darajasida esa 4 barobar oshdi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishi, o‘z navbatida, munosib ravishda ma’lumotlarni saqlash quvvatlarni talab etadi. Shu maqsadda 2020-yilda 5 Petabaytga sig‘imli Ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazi ushga tushirildi.
Mobil aloqa tarmoqlarni rivojlantirish bo‘yicha ham jadal ishlar olib borilmoqda. Hozirgi kunda Respublika bo‘yicha 31,7 mingdan ortiq mobil aloqa baza stantsiyalari mavjud bo‘lib, aholi punktlarni mobil aloqa bilan qamrash darajasi 98 foizgacha yetkazildi. Joriy yilda mobil aloqa baza stantsiyalari sonini 33,7 minggacha yetkazilishi va mobil aloqa bilan qamrov darajasini 99 foizgacha ko‘tarilishi rejalashtirilgan.
Ijtimoiy soha obyektlarini yuqori tezlikdagi Internet bilan ta’minlash doirasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Respublikada 10 154 ta umumta’lim maktablari, 5 725 ta maktabgacha ta’lim muassasalari va 3 401 ta sog‘liqni saqlash ob’ektlari mavjud bo‘lib, joriy holatiga 9 144 ta xalq ta’limi, 5725 ta maktabgacha ta’lim muassasalari va 3 401 ta sog‘liqni saqlash ob’ektlariga jami 17 660 kilometr optik tolali aloqa liniyalari tashkil etilgan va yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘iga ulanish imkoniyati yaratilgan.
O‘tgan yilgi Davlat dasturida ijtimoiy soha ob’ektlari, jumladan, umumta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim va sog‘liqni saqlash muassasalarini tezkor internetga ulash ustuvor vazifa sifatida belgilab berilgandi. Boisi bu yosh avlodning zamonaviy bilim olishi, bemorlarga sifatli va tezkor xizmat ko‘rsatish salohiyatini oshirishi bilan ham ahamiyatlidir.
Birinchidan, AKT sohasining iqtisodiy ko‘rsatkichlari barqarorligini ta’minlash borasida:
— 11 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilishi hisobiga 200,5 million dollardan ortiq, jumladan, 141,4 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi.
Ikkinchidan, raqamli infratuzilmani rivojlantirish borasida:
— bugungi kunda 5641 ta mobil aloqa tayanch stansiyasi ishga tushirilib, ularning umumiy soni 31 740 taga yetkazildi;
Oldin asosan, telefon so‘zlashuvlari xizmatlarini ko‘rsatuvchi mobil tarmoqlarini kengaytirish vazifasi bajarilgan bo‘lsa, hozir tarmoq qamrovini oshirish bo‘yicha loyihalar internet xizmatlarini kengaytirish uchun 3G/4G texnologiyalari joriy etilmoqda. Xususan, 2020 yilda 5 641 ta mobil aloqa baza stansiyalari o‘rnatilib ishga tushirildi, bundan tashqari 3 600 ta 2G baza stansiya 3G/4G standartiga modernizatsiya qilindi.
Eng ilg‘or texnologik ishlanmalarni joriy etishga ham katta e’tibor qaratildi. 2019 yil sentyabrdan ikkita mahalliy mobil operator — “UZMOBILE” hamda “Ucell” 5G texnologiyasini test sinovidan o‘tkazishni boshlagani va bugungi kunda Toshkent shahrida 15 ta baza stansiyasi test tartibida ishlab turgani shundan dalolat beradi.
— “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida Janubiy koreyalik hamkorlar bilan birgalikda 11 million dollarga teng, yillik quvvati 50 ming kilometr optik tolali kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish zavodi ishga tushirildi.
Qolaversa, operator va provayderlarga internet xizmatlari uchun tarif mavjud texnik quvvatlarimizni keskin oshirish hisobiga avvalgi yilning shu davriga nisbatan aloqa kanallari ijarasi tariflari 2 barobar, o‘tgan yil davomida internet xizmatlari tariflari esa 29 foiz arzonlashtirilishiga erishildi.
Tahlillarga ko‘ra, 2020 yilda mobil internet paketlari narxlari 1 Gb hajmdagigi mobil internet xizmatining o‘rtacha 2 baravarga arzonlashdi.
Bugungi kun holatiga amaldagi mobil internet paketlari narxlari 1 Gb hajmdagi mobil internet xizmatining o‘rtacha narxi 6-7 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Aholiga qulaylik yaratish maqsadida mobil internet xizmatlari narxlarini ya’nada arzonlashtirish ishlari olib borilmoqda.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi har doim Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan hamkorlikda ishlashga tayor ekanligigni ma’lum qiladi.

Развитие телекоммуникационной инфраструктуры - технологический фундамент цифровых реформ
В средствах массовой информации получила распространение истолкованная в другом ключе информация, касающаяся отдельных показателей деятельности Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций. Исходя из этого, Министерство вносит ясность в эти вопросы.
Комплексная работа ведется в рамках развития оптоволоконных сетей по всей республике. Так, если в 2018 году общая протяженность оптовоколонных сетей составляла 26,6 тысячи километров, то к 2020 году этот показатель был доведен до 72 тысячи километров. А к концу этого года намечается довести этот показатель уже до 118,6 тысячи километров.
Установлен 1 миллион портов широкополосного доступа к Интернету, тем самым их общее количество доведено до 3 миллионов единиц. К концу 2021 года запланировано довести этот показатель до 3,9 миллиона единиц.
В результате модернизации существующих производственных мощностей общая пропускная способность международной сети передачи данных была увеличена в 10 раз и доведена до 1 200 Гбит/с. Пропускная способность магистральных телекоммуникаций была увеличена в областях в два раза, а в районах — в четыре раза.
Развитие телекоммуникационной инфраструктуры, в свою очередь, также требует соответствующих мощностей для хранения объемов данных. С этой целью в 2020 году был введен в строй Центр обработки данных с вместимостью 5 Петабайт.
Серьезная работа ведется в рамках развития мобильных сетей связи. Так, к настоящему времени по всей республике установлено и запущено в строй свыше 31,7 тысячи базовых станций мобильной связи. В результате уровень охвата мобильной связью населенных пунктов в республике достиг 98 процентов. В этом году намечается увеличить общее количество станций до 33,7 тысячи, и тем самым довести уровень охвата мобильной связью до 99 процентов.
Масштабная работа осуществляется в рамках обеспечения высокоскоростной Интернет-связью социальных объектов. В частности, в республике насчитывается 10 154 общеобразовательные школы, 5 725 дошкольных образовательных учреждений и 3 401 объект здравоохранения. К настоящему времени было проложено порядка 17 660 километров оптовоколонных линий связи. В результате 9 144 школ5 725 дошкольных образовательных учреждений и 3 401 объект здравоохранения обеспечены высокоскоростной Интернет-связью.
В Государственной программе за прошлый год в качестве приоритетной задачи было определено подключение к высокоскоростному интернету социальных объектов, в частности, общеобразовательных школ, дошкольных образовательных учреждений и объектов здравоохранения. Это, в свою очередь, играет важную роль в получении молодежью современных знаний, оказании гражданам качественных и оперативных услуг.
Во-первых, в вопросе обеспечения стабильности экономических показателей сферы ИКТ за счет 11 инвестиционных проектов были привлечены инвестиции на общую сумму свыше 200 миллионов долларов, в частности, прямые иностранные инвестиции в размере 141,4 миллиона долларов.
Во-вторых, в области развития цифровой инфраструктуры:
• установлена и введена в строй 5 641 базовая станция мобильной связи, и их общее количество доведено до 31 740 штук;
Если до 2020 года в основном велась работа по расширению мобильных сетей, то сейчас реализуются проекты по расширению охвата сети и оказанию Интернет-услуг на основе 3G/4G-технологий. В частности в 2020 году по стандартам 3G/4G было модернизировано 3 600 базовых 2G-станций. Помимо этого, также установлена и запущена в эксплуатацию 5 641 новая станция.
Серьезное внимание уделяется внедрению самых передовых технологических разработок. Так, с сентября 2019 года сразу два местных мобильных оператора — Uzmobile и Ucell начали тестовые испытания 5G-технологии, и к настоящему времени в Ташкенте действуют в тестовом режиме 15 базовых станций.
• в свободной экономической зоне «Джизак» совместно с южнокорейскими партнерами запущен завод стоимостью 11 миллионов долларов по производству оптоволоконной кабельной продукции с годовой мощностью 50 тысяч километров.
За счет повышения технических мощностей существенно снижены тарифы на аренду каналов связи для операторов и провайдеров, а именно в два раза. Тариф за Интернет-услуги подешевел на 29 процентов.
Согласно анализу, в 2020 году цены на услуги мобильного Интернета объемом за 1 Гб в среднем составили 6-7 тысяч сумов.
С целью создания удобств для населения ведется работа по снижению цен на мобильные интернет-услуги.
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций выражает готовность к сотрудничеству с представителями средств массовой информации.