ХЭИ нинг “РА-19 ва БРК-19 қарорлари ижросини амалга ошириш” мавзусидаги минтақавий амалиёт семинари
Жорий йилнинг 20-22 сентябрь кунлари Европа ва МДҲга аъзо давлатлар учун “Радиочастота спектридан фойдаланишни бошқариш” мавзусида семинар ҳамда
23-24 сентябрь кунлари Халқаро электралоқа иттифоқи (ХЭИ)нинг “2019 йилги Радиоалоқа ассамблеяси (РА-19) ва 2019 йилги Бутунжаҳон радиоалоқа конференцияси (БРК-19) қарорлари ижросини амалга ошириш” мавзусида минтақавий амалиёт семинари масофавий тарзда ташкил қилинди.
Европа ва МДҲга аъзо давлатлар учун “Радиочастота спектридан фойдаланишни бошқариш” мавзусидаги минтақавий семинарда БРК-23 га тайёргарлик ҳолати, радиохалақитларни чегарадош давлатлар билан биргаликда бартараф этиш бўйича радиочастота спектрини мувофиқлаштириш амалиёти ва 5G концепцияси асосидаги технологиялар келажаги ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Семинарнинг “МДҲ давлатларида 5G технологияларни тадбиқ қилишда 1 ГГц дан паст, ўрта ва юқори частоталарга бўлган эҳтиёжлари” мавзусидаги қисмида Вазирликнинг РСФТСБ бошлиғи Д. Дусматовнинг 700 МГц диапазонида кўшни давлатлар томонидан ҳанузгача ер усти телевидения тармоқларидан фойдаланиши, минтақада мазкур диапазонни кенг полосали технологияларни жорий қилишда қийинчиликларга олиб келаётганлиги борасидаги маърузаси билан қатнашди.
Шунингдек, “2019 йилги Радиоалоқа ассамблеяси ва 2019 йилги Бутунжаҳон радиоалоқа конференцияси қарорлари ижросини амалга ошириш” мавзусидаги минтақавий амалиёт семинарида РА-19 ва БРК-19 қарорларининг амалий бажарилиши, ер усти радиоалоқа тизимларида радиочастота спектридан фойдаланиш, радиоэшиттириш хизмати станцияларининг мувофиқлиги ва мослигини баҳолаш учун РА дастурий таъминот ва маълумотлар базалари, космик радиоалоқа тизимларида РЧС дан фойдаланиш, улар учун дастурий таъминот ва маълумотлар базалари каби масалалар муҳокама қилинди.
Минтақавий амалиёт семинарда “МДҲ мамлакатларида радиочастота спектридан фойдаланишни бошқариш тажрибаси” мавзусидаги давра суҳбатида Д. Дусматов Ўзбекистон Республикасида радиочастота спектирдан фойдаланишни бошқариш амалиёти бўйича маърузаси билан қатнашди.
Мазкур йиғилишларда “ЭМММ” ДУК нинг раҳбар ва тегишли бўлим мутахасисслари, жумладан, А.Х. Хашимходжаев, Ш.Т. Керимов, У.У. Нишанов,

20-22 сентября текущего года состоялся семинар «По управлению радиочастотным спектром» для стран ЦВЕ и СНГ, а также организован региональный семинар на тему «Реализация решений Ассамблеи радиосвязи МСЭ 2019 (АР-19) и Всемирной конференции радиосвязи 2019 года (ВКР-19)», который проходил 23-24 сентября в дистанционном режиме.
На региональном семинаре для стран Европы и СНГ по теме «Управление радиочастотным спектром», обсуждались такие вопросы, как стадия подготовки к ВКР-23, практика согласования радиочастотного спектра для устранения радиопомех с соседними странами, будущее основанных технологий на концепции 5G и другие вопросы.
В части семинара «Потребности в низких, средних и высоких частотах, а также, в частотах ниже 1 ГГц при внедрении технологий 5G в странах СНГ» руководитель ОРИРС Министерства Республики Узбекистан Д. Дусматов, рассказал о том, что страны по-прежнему используют сети наземного телевидения в диапазоне 700 МГц, что затрудняет внедрение широкополосных технологий в регионе.
Региональный семинар практикум «Реализация решений Ассамблеи радиосвязи 2019 года и Всемирной конференции радиосвязи 2019 года» посвящен практической реализации решений РА-19 и БРК-19. Обсуждались вопросы касательно использования радиочастотного спектра в наземных радиосистемах, программного обеспечения и базы данных для оценки соответствия и совместимости радиовещательных станций, использование РЧС в системах космической радиосвязи, программное обеспечение и базы данных для них.
На региональном практикуме в рамках круглого стола по теме «Опыт управления использованием радиочастотного спектра в странах СНГ», Д. Дусматов выступил с докладом о практике управления радиочастотным спектром в Республике Узбекистан.
На этих двух встречах приняли участие руководитель и специалисты профильных подразделений ГУП «ЦЭМС»: A.X. Хашимходжаев, Ш.Т. Керимов, У.У. Нишанов,