2016 йил давомида ўтказилган радиомониторинг натижаси бўйича техник чора-тадбирлар.
Ўзбекистон Республикаси “Радиочастота спектри” тўғрисидаги қонуни бузилишини бартараф этиш ва олдини олиш мақсадида Электромагнит мослашув маркази мутахасислари Ўзбекистон худудида радиоэлектрон воситаларини хафсиз фойдаланиш ва электромагнит мослашувини таъминлаш учун “Радиочастота спектрини мониторинг қилиш тартиби” тўғрисидаги низомига асосан мунтазам равишда ишлар ташкил этилган.
Жумладан: ЭМММ таркибий бўлинмалари ва Тошкент техник радионазорат станцияси ходимлари томонидан Республика ҳудудида 1102 маротаба ваколатли органлар иштирокида тезкор техник тадбирлар ўтказилиб:
- ноқонуний сотилишда бўлган – 311 дона;
- ноқонуний олиб киришда – 1035 дона;
- ноқонуний фойдаланишда бўлган- 942 дона;
Жами - 2288 дона ЭМММнинг рухсатномасиз радиоэлектрон воситалари аниқланган.
Ноқонуний фойдаланилган ва олиб кирилган РЭВ эгаларига нисбатан маъмурий чоралар кўрилди ва ўрнатилган тадбирда ЭМММ рухсатномалари расмийлаштирилди.
Радиоэлектрон воситалари ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида олиш (бериш), лойиҳалаштириш, қуриш (ўрнатиш), ишлатиш ва чет элдан олиб кириш тартиби тўғрисида оммавий ахборот воситаларида, аҳоли ўртасида кенг олиб борилган тушунтириш тарғибот ишлари натижасида Ўзбекистон Республикаси худудига РЭВ ноқонуний олиб кириш, ўтган 2015 йил худди шу даврига нисбатан, 5 баробар камайганлиги қайд этилган.
Радиочастота спектри турли фойдаланувчилардан 2016 йил давомида радиоҳалақитларни бартараф этиш борасида 88 шикоят аризалари рўйхатга олинган ва ўрнатилган тартибда кўриб чиқилган. Жумладан:
- 7 радиоэшиттириш қабулига ҳалақитлар;
- 10 телевиденияни қабулига ҳалақитлар;
- 12 уяли алоқа тизимларига ҳалақитлар;
- 41 шикоят ташкилот ва корхоналардан радиоалоқа воситаси қабулига ҳалақитлар;
- 9 радиорелей тизимларига ҳалақитлар;
- 3 кенг полосали интернетга киришдаги тизимларга ҳалақитлар;
- 6 турдаги радиоалоқа турларига ҳалақитлар.
Қўшимча равишда ушбу давр ичида чегарадош Давлатлар худудидан таъсир этган 8 та радиоҳалақит бартараф этилди.
Ўзбекистон республикаси ҳудудида ЭМММ ходимлари томонидан радиоэлектрон воситаларни техник курсаткичлари назорат қилинмоқда, жумладан 24143 РЭВ назорат қилинган улардан 81 техник носозликлар аниқланиб бартараф этилган.
ЭМММ ходимлари ўртасида техник машғулот, ўқув семенарлар ва малака ошириш доимий равишда ўтказилиши, билим ва иш тажрибаларини замонавий мониторинг талабига мос равишда ошириб келмоқдалар.

Результаты проведенных организационно-технических мероприятий по радиомониторингу за 2016 год.
В соответствии с положением о порядке осуществления мониторинга радиочастотного спектра (РЧС) в целях обеспечения электромагнитной совместимости и безопасного использования радиоэлектронных средств на территории Республики Узбекистан специалистами ГУП ЦЭМС систематически осуществляется радиомониторинг для предупреждения и устранения нарушений законодательства о РЧС.
По результатам оперативно-технических мероприятий на территории Республики Узбекистан структурными подразделениями ЦЭМС и станцией технического радиоконтроля г. Ташкента было проведено 1102 рейдов.
В результате которых была выявлена и приостановлена:
-незаконная реализация – 311 РЭС;
-незаконного ввоза – 1035 РЭС;
-незаконная эксплуатация 942 РЭС;
в общей сложности выявленно 2288 РЭС без соответствующих разрешений ЦЭМС.
К владельцам незаконно используемых и ввезённых радиоэлектронных средств приняты меры административной ответственности и в установленном порядке оформлены соответствующие разрешения ЦЭМС.
Благодаря проведённой разъяснительной работе о порядке ввоза, реализации (приобретения), проектирования строительства (установки) и эксплуатации РЭС и ВЧУ в средствах массовой информации по уведомлению населения и профилактики правонарушений, незаконный ввоз РЭС на территорию РУз сократился почти в 5-раз по сравнению с аналогичным периодом 2015 года.
В течении 2016 года были зарегистрированы и своевременно рассмотрены в установленном порядке 88 обращений на устранения радиопомех от различных пользователей радиочастотного спектра.
Из рассмотренных 88 заявлений:
- помехи приёму радиовещания– 7;
- помехи приёму телевидения– 10;
- помехи работе систем сотовой связи – 12;
- помехи приёму радиосигнала станций различных организаций и ведомств – 41;
- помехи работе РРЛ – 9;
- помехи системам широкополосного доступа в интернет– 3;
- помехи на другие виды связи- 6.
Дополнительно в данный период были устранены 8 радиопомех источники которых находились на территории сопредельных Государств.
В рамках контроля технических параметров РЭС сотрудниками ГУП ЦЭМС проконтролировано 24143 РЭС и приведены в соответствие выявленное 81 нарушение по Республике Узбекистан.
Систематическое повышение квалификации сотрудников ЦЭМС проведения технической учёбы, тренингов, обменов опытом, участия в семинарах улучшает навыки и опыт работы, отвечающий современным требованиям радиоконтроля.