РНТРХ ходимларининг 2020 йил мабойнида Тошкент шаҳри ва вилояти кесимида радиочастота спектридан фойдаланиш юзасидан қонун бузарликларни олдини олиш мақсадида бир қатор тадбирлар ўтказилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан биргаликда ноқонуний фойдаланилган радиоэлектрон қурилмаларини аниқлаш ва уларга қарши чоралар кўриш самарадорлигини ошириш мақсадида 2020 йил давомида жами 27 та рейдлар ўтказилди. Ушбу рейдлар давомида 564 та УҚТ диапазонида ноқонуний ишлаётган узатгичлар аниқланди. Шулардан:
• олиб кирилган ЮЧҚ ва РЭВлар - 20 та;
• ўзлаштирилиб, ўрнатилган ва эксплуатация қилинаётганлар - 544 та;
Ушбу аниқланган ЮЧҚ ва РЭВлардан:
• 20 таси олиб қўйилди,
• 1 та холатда РЭВ эгаси маъмурий жавобгарликка тортилди,
• 30 тасига ўрнатилган тартибда тегишли рухсатномалар расмийлаштирилди,
• 511 та РЭВлардан фойдаланиш тақиқланди.
Радионазорат пунктлари орқали аниқланган 45 марта ноқонуний эфирга чиқиш холатлари кузатилган бўлиб, шулардан 40 таси ҳудудимизда, 5 таси қўшни давлат ҳудудларига тўғри келган.
Индустрал радиохалақитларни манбаларини аниқлаш (ТП, ЭУЛ, КТВ, автотранспорт, ЮЧҚ) ва меёрий ҳужжатларга мувофиқ уларни назорат қилиш бўйича
93 та ўлчов текширув ишлари олиб борилди.
Ўтган йил мабойнида радиохалақитлар бўйича 51 та мурожаатлар келиб тушди ва улардан 51 таси ўрнатилган тартибда кўриб чиқилиб бартараф этилди
шунингдек 5 та радиоҳалақит қўшни давлат ҳудудидан бўлиб, ЭМММ назоратда турибди.
Йил давомида 1023та қурилиши тугалланган телекоммуникация объектларини давлат қабул комиссиясига топшириш ишларида иштирок этилди. Улардан 736 та уяли алоқа таянч станциялари, 276 та радио релей курилмалар, 3 та кенг полосали интернет, 1 та ТВ узатгич тизими объектлари рўйҳатга олинди. Обеъктларни қабул қилишда иштирок этиш давомида 10 та техник носозликлар холатлари аниқланди ва бартараф этилди.

Результаты работ службы радиоконтроля и технического развития ГУП “ЦЭМС" по радиомониторингу радиочастотного спектра по г.Ташкенту и Ташкентской области за 2020 год.
В течении 2020 года сотрудниками СРКиТР проведены мероприятия в городе Ташкенте и области по пресечению нарушений законодательства Радиочастотного спектра.
Совместно с правоохранительными органами в 2020 году было организовано 27 рейдов с целью повышения эффективности выявления и предотвращения незаконного обнаружения незаконных радиоэлектронных устройств. В ходе рейдов было выявлено 564 НДП, работающие в УКВ диапазоне.
Из-них:
• при ввозе РЭС и ВЧУ- 20 шт;
• при приобретении, установке и эксплуатации- 544 шт;
Из этих выявленных РЭС приняты следующие меры:
• 20 штуки были изъяты,
• в 1-ом случай привлечено к административной ответственности владельца,
• 30 штук выданы соответствующие разрешения,
• на 511 РЭС было запрещено использование.
На радиоконтрольных пунктах зарегистрировано 45 случаев выходов в эфир, незарегистрированных РЭС, из них 40 были на территории нашего региона и
5 с территории сопредельных государств.
В целях предотвращения появления помех от возможных источников индустриальных радиопомех, было проведено 93 измерений технических средств (ЛЭП, ТП, автотранспорт, СКТВ и ВЧУ) по определению соответствия действующим нормам и стандартам.
В прошлом году было получено 51 заявки на радиопомехи, из них 51 были рассмотрены и выявлены в установленные сроки, кроме того в настоящее время на контроле СРКиТР находятся пять радиопомех с территории сопредельного государства.
В течение 2020 года проведены 1023 приёмки РЭС новых объектов законченного строительства. Из них было 736-базовые станции мобильной связи,
276-радиорелейных линий, 3-широкополосный доступ в интернет, 1-ТВ передатчик. При этом во время приёмке были выявлены и устранены 10 нарушений технических параметров РЭС.