Техник радионазорат станцияси ўз фаолияти давомида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамаснинг қарорлари ва фармойишларига, Ўзбекистон Республикаси Ахборот Технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг кўрсатмалари, буйруқлари, шунингдек, ЭМММ ДУК қарорлари, буйруқлари ва йиллик ҳамда ойлик иш режаларига мувофиқ иш олиб боради.
Тошкент шахри ва вилояти кесимида тузилган режаларга доир олиб борилган ишлар сарҳисоби бўйича 2018 йил амалга оширилган тадбирлар ва уларнинг натижалари ҳақида қуйидагиларни қайд қилиш мумкин.
Хуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан биргаликда ноқонуний фойдаланилган радиоэлектрон қурилмаларини аниқлаш ва уларга қарши чоралар кўриш самарадорлигини ошириш мақсадида 2018 йил давомида жами 36 та рейдлар ўтказилди. Ушбу рейдлар давомида 48 та ноқонуний ишлаётган узатгичлар аниқланди.
Шунингдек:
-олиб кирилган ЮЧҚ ва РЭВлар -3 та;
-ўзлаштирилиб, ўрнатилган ва эксплуатация қилинаётганлар - 45 та;
-шу жумладан УҚТ диапазонида ишлаётганлари - 48 та;
Ушбу аниқланган ЮЧҚ ва РЭВлардан 3 таси олиб қўйилди, 12 тасига ўрнатилган тартибда тегишли рухсатномалар расмийлаштирилди, 33 тасига кележакда фойдаланиш тақиқланди.
Радионазорат пунктлари орқали 175 марта аниқланган ноқонуний эфирга чиқиш холатлари кузатилган бўлиб, шулардан 58 таси худудимизда, 117 таси эса қўшни давлат худудларига тўғри келган.
Индустрал радиохалақитларни манбаларини аниқлаш (ТП, ЭУЛ, КТВ, автотранспорт, ЮЧҚ) ва норматив ҳужжатларга мувофиқ уларни назорат қилиш бўйича 168 та ўлчов текширув ишлари олиб борилди.
Ўтган йил мабайнида радиохалақитлар бўйича 33 та мурожаатлар қабул қилинди ва барчаси кўриб чиқиб бартараф этилди ва ундан ташқари 2 таси қўшни давлат худудларидан бўлиб, бу радиоҳалақитлар назоратга олинди.
Йил давомида 672 та қурилиши тугалланган телекоммуникация объектларини давлат қабул комиссиясига топшириш ишларида иштирок этилди. Улардан 456 та уяли алоқа станциялари, 1 та кенг полосалик алоқа тармоқлари (Wi-Fi/WMax), 179 та мобил алоқа радиореле станциялари ва 9 та транк алоқа объектлари рўйхатга олинди. Обеъктларни қабул қилишда иштирок этиш давомида 35 та техник носозликлар холатлари аниқланди ва бартараф этилди.
ЭМММ ДУКнинг тасдиқланган режаси доирасида ходимларни малакасини ошириш мақсадида мунтазам равишда қонунчилик ва норматив хужжатлар бўйича 27 марта машғулотлар ўтказилди. Бундан ташқари корхонамизнинг техник ва муҳандис ходимлари учун йил давомида 12 марта техник машғулотлар назарий ҳамда амалий олиб борилди. ЭМММ ДУКнинг вилоятлардаги хизмат бўлимларидан 59 та муҳандис ва радиооператор ходимларни замонавий технологиялар йўналишида малакаларини ошириш мақсадида, 32 соатлик 5 та курс ташкил этилди. Шунингдек техник радионазорат станциясининг 5 та ходими ташқи малака ошириш курсларида билим даражасини ошириб қайтдилар.
Техник радионазорат станцияси 2018 йил давомидаги эришилган кўрсатгичларни мустаҳкамлаб, 2019 йилда режалаштирилган топшириқларни ортиғи билан бажаришни ўз олдига мақсад қилиб қўйган.

Результаты работ СТРК ГУП ЦЭМС по радиомониторингу радиочастотного спектра по г.Ташкенту и Ташкентской области за 2018 год.
Станция технического радиоконтроля в своей деятельности руководствуется Законами Республики Узбекистан, постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативно-правовыми актами, приказами Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, а также постановлениями, решениями ОРСРЧ, приказами ГУП ЦЭМС и ведет работу согласно годовых и ежемесячных планов.
В течении 2018 года сотрудниками СТРК проведены мероприятия в городе и области Ташкент по пресечению нарушений законодательства Радиочастотного спектра:
Совместно с правоохранительными органами в 2018 году было организовано 36 рейдов с целью повышения эффективности выявления и предотвращения незаконного обнаружения незаконных радиоэлектронных устройств. В ходе рейдов было выявлено 48 НДП.
Также:
-при ввозе РЭС и ВЧУ- 3 шт;
-при приобретении, установке и эксплуатации - 45 шт;
-в том числе работающие в УКВ диапазоне - 48 шт.
Из выявленных РЭС 3 были изъяты, 12 выданы соответствующие разрешения, а на 33 РЭС было запрещено использование.
На радиоконтрольных пунктах зарегистрировано 175 случаев выхода на эфир, незарегистрированных РЭС, из них 58 случаев по территории РУз и 117 по территории сопредельных республик.
В целях предотвращения появления помех от возможных источников индустриальных радиопомех, было проведено 168 измерений технических средств (ЛЭП, ТП, автотранспорт, СКТВ и ВЧУ) по определению соответствия действующим нормам и стандартам.
В течение года было получено 33 заявок на устранения радиопомех, из них 33 были рассмотрены и выявлены в установленные сроки, кроме того на контроле СТРК находятся две радиопомехи с территории сопредельных государств.
В течение 2018 года проведено 672 приёмок РЭС новых объектов законченного строительства. Из них было 456 станций мобильной связи, одна широкополосная сеть (Wi-Fi / WMax), 179 мобильных радиостанций и 9 транкинговой связи. При этом во время приемки были выявлены и устранены
35 нарушений технических параметров РЭС.
В соответствии с утвержденным планом ГУП ЦЭМС, проведено 27 тренингов по нормативно-правовым документам. Кроме того, техническому и инженерному персоналу нашей компании 12 раз в год проводились теоретические и практические занятия.
С целью повышения квалификации региональных сотрудников ГУП ЦЭМС организовано пять курсов по 32 часа, где обучились и прошли проверку знаний 59 инженеров и радиооператоров по направлении «современные технологии и методы радиоконтроля». Пять сотрудников СТРК повысили свою квалификацию на внешних курсах повышения квалификации.
Результаты достижений сотрудников СТРК за 2018 год закреплены, и в настоящем 2019 году планируется увеличение эффективности результатов радиомониторинга.