RFS va JI bo'yicha RCC komissiyasining navbatdagi yig'ilishi natijalari
2023-yil 26-may kuni Qozog‘iston Respublikasining Olma-ota shahrida  radiochastota spektri va  sun’iy  yo‘ldosh orbitalaridan foydalanishni tartibga solish bo‘yicha ASHH komissiyasining 23-yig‘ilishi va uning ishchi organlarining navbatdagi yig‘ilishlari o‘z ishini yakunladi.
Yig‘ilish RChS va YO bo‘yicha ASHH qo‘mitasi raisi Butenko Valeriy Vladimirovich tomonidan olib borildi.
Yig‘ilish Armaniston Respublikasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, O‘zbekiston Respublikasi aloqa ma’muriyatlarining 88 nafar vakili, shuningdek, XEI, 1-tuman xalqaro havaskor radio uyushmasi (IARU-r1), Inmarsat va RSC Ijroiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda RChS va YO bo‘yicha ASHH qo‘mitasi raisi va rais o‘rinbosarlarini keyingi muddatga qayta saylash masalasini ko‘rib chiqildi. Rossiya Federatsiyasi taklifiga binoan komissiya Butenko Valeriy Vladimirovichni 2024-2026 yillar davomida komissiya raisi lavozimiga bir ovozdan qayta sayladi va ushbu qarorni  ASHH qo‘mitasi rahbarlarining navbatdagi Kengashini tasdiqlash uchun taqdim etdi.
ASHH komissiyasi majlisida radioaloqa va eshittirishning dolzarb masalalari, shuningdek komissiya ishchi organlarining hisobotlari ko‘rib chiqildi. BRK-23 kun tartibining kelishilgan bandlari bo‘yicha  ASHH  mamlakatlarining umumiy takliflari ko‘rib chiqildi va tasdiqlandi.

Итоги очередного Заседания Комиссии РСС по РЧС и СО
26 мая 2023 года в г. Алматы, Республика Казахстан, Комиссия РСС по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит (Комиссия РСС  по РЧС и СО) и ее рабочих органов (РГ АР/ВКР, РГ РЧС, РГ РВ, ПГ ЦТВ) завершила свое 23-е заседание.
Заседание Комиссии прошло под руководством Председателя Комиссии РСС по РЧС и СО Бутенко Валерия Владимировича.
В работе заседания приняли участие 88 представителей администраций связи Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Узбекистан, а также представители МСЭ, Международного союза радиолюбителей 1-го Района (IARU-R1), Inmarsat и Исполнительного комитета РСС.
Комиссия РСС по РЧС и СО рассмотрела вопрос о переизбрании Председателя и заместителей Председателя Комиссии на очередной срок. По предложению АС Российской Федерации Комиссия единогласно переизбрала Бутенко Валерия Владимировича на пост Председателя Комиссии на период 2024 – 2026 гг. и представила это решение на утверждение очередного Совета Глав АС РСС.
На заседании Комиссии РСС рассматривались актуальные вопросы радиосвязи и вещания, а также отчеты рабочих органов Комиссии. Были рассмотрены и утверждены общие предложения от стран АС РСС по согласованным пунктам повестки дня ВКР-23.
Председатель Комиссии РСС по РЧС и СО Бутенко Валерий Владимирович и Руководитель сектора Исполнительного комитета РСС Кириченко Александр Владимирович, а также все участники заседания поблагодарили Администрацию связи Республики Казахстан за организацию заседания Комиссии на высоком уровне.