Ona tili - bu millatning ko‘zgusidir
Ona tilimizning davlat timsoli ekanligi, millatning madaniy va ma’naviy boyligi, xalqning madaniyati, urf-odati va uning turmush tarzi hamda tarixi ekanligini ta’kidlash zarur. Ming yillardan buyon bugungi kunimizgacha yozuv va muloqot vositasi sifatida foydalanib kelinayotgan ona tilimiz o‘z-o‘zidan shu davrgacha saqlanib yetib kelmagan. Dunyoda qanchadan qancha tillar iste’moldan chiqib o‘lik tillarga aylangani barchamizga ma’lum. Haqiqiy ma’naviy jasorat va fidoyilikni namoyon etgan buyuk ajdodlarimiz, yozuvchilarimiz va olimlarimiz, din arboblarimiz hamda taniqli san’at namoyandalarining katta sa’y-harakatlari tufayli ona tilimiz bugungi kungacha sof tarzda saqlanib qoldi.
Kundalik hayotimizda muloqot va yozma ma’lumot almashishda ona tilimizga murojaat qilamiz. Ayniqsa, bugungi rivojlangan axborot almashish davrida, muloqot maydoni bo‘lgan ijtimoiy tarmoqlardan barcha yoshdagi vatandoshlarimiz foydalanmoqdalar. Bu jarayonda muloqotimiz xoh og‘zaki xoh yozma shaklda bo‘lsin har kim til madaniyatini yaxshi o‘zlashtirgan bo‘lishi va rioya qilishi o‘ta muhimdir. Chunki millatning madaniyatini ko‘rsatadigan boyligi uning til va adabiyotidir. Shu o‘rinda buyuk maʼrifatparvar, yozuvchi va dramaturg Abdulla Avloniy aytganidek: “Har bir millatning dunyoda borligʻini koʻrsatadurgʻon oynai hayoti - tili va  adabiyotidur. Milliy tilni yoʻqotmoq millatning ruhini yoʻqotmoqdur”.
Xulosa o‘rnida shuni aytib o‘tish lozimki, “Tilga e’tibor – elga e’tibor”. O‘z ona tilimizni asrab avaylash, uning nufuzini oshirish, eng muhimi tilimizni sof holda kelajak avlodga yetkazish har bir O‘zbekiston fuqarosining oldida turgan ulkan vazifalaridan biridir.

Родной язык-зеркало нации
Надо отметит, что наш родной язык является символом государства, культурного и духовного богатства нации, культуры, традиций, образа жизни и истории нации. Наш родной язык, который использовался в качестве письменного и коммуникативного средства на протяжении тысячелетий до наших дней, сам по себе не дожил бы до этого времени. Все мы знаем, сколько языков в мире вышли из употребления и стали мертвыми. Благодаря большим усилиям наших великих предков, писателей и ученых, религиозных деятелей, а также выдающихся представителей искусства, которые проявили настоящее духовное мужество и самоотверженность наш родной язык дожил до наших дней.
В повседневной жизни мы обращаемся к своему родному языку при общении и обмене письменной информацией. Особенно в сегодняшнюю эпоху развитого обмена информацией социальные сети, являющиеся пространством для общения, используются нашими соотечественниками всех возрастов. В этом процессе крайне важно, чтобы все, с кем мы общаемся, будь то устно или письменно, хорошо владели языковой культурой и соблюдали ее. Потому что богатство нации, которое показывает ее культуру, - это ее язык и литература. Как сказал великий просветитель, писатель и драматург Абдулла Авлони: «Зеркалом жизни существования каждого народа в мире является - его язык и литература. Потерять национальный язык - значит потерять душу нации».
Вместо заключения следует упомянуть, что “Внимание к языку – внимание к народу”. Сохранение родного языка, повышение его престижа и, самое главное, передача его будущему поколению в чистом виде-одна из важнейших задач, стоящих перед каждым гражданином Узбекистана.