Ўзбекистон Республикаси Президентининг ““Обод қишлоқ” дастури тўғрисида”ги Фармони ва ““Обод қишлоқ” дастурини 2019 йилда амалга ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори билан бир қатор вазирлик ва идораларга аниқ вазифалар юклатилди.
Мазкур қарорда қишлоқ, маҳаллалардаги аҳолининг яшаш шароитларини тубдан яхшилаш, турмуш тарзи ва даражасида сезиларли ижобий ўзгаришларини таъминлаш, шунгдек ушбу қишлоқ, маҳаллаларни қиёфасини замонавийлаштириш ва унда истиқомат қилувчи ахоли учун иш ўринларини яратиш асосий вазифа этиб белгиланган.
Мазкур қарор билан 2019 йилда мамлакатимизнинг 159 та туманидаги 478 та маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудларини комплекс равишда янгилаш чора-тадбирлари ишлаб чиқилган.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг 2019 йил 25 февралдаги 151-сон буйруғи ва ЭМММ ДУК нинг 2019 йил 3 мартдаги 71-сон буйруғи билан ЭМММ ДУК ва уларнинг ҳудудий бўлинамларига “Обод қишлоқ” давлат дастурига киритилган қишлоқ, маҳаллаларда мобил алоқа қамрови ҳолатини ўрганиш вазифаси юклатилган.
Юклатилган вазифалар бўйича Наманган вилояти ЭММХ, шунингдек Вазирликнинг Наманган вилояти ҳудудий бошқармаси ва Ўзалоқаназорат Наманган вилояти ҳудудий бўлинмаси ходимлари ҳамкорлигида “Обод қишлоқ” Давлат дастури бўйича вилоятдаги ҳар бир тумандан 3 тадан жами 33 та қишлоқ ва маҳаллаларда мобил алоқа қамровини ўрганиш бўйича техник ўлчов ишлари амалга оширилди. Ушбу техник ўлчовлар ҳар чорак якунида амалга оширилиб, ўрнатилган тартибда натижалари Вазирликнинг Наманган вилояти ҳудудий бошқармасига тақдим этмилмоқда. Ушбу тақдим этилган маълумотларга асосан Вазирликнинг Наманган вилояти худудий бошқармаси, “Ўзбектелеком” Наманган филиали, Наманган вилояти ЭММХ ҳамда мобил алоқа операторлари билан хамкорликда чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилмоқда.
Хозирги кунда Наманган вилоятида мобил алоқа операторларининг сигналлари мавжуд бўлмаган 2 та ҳудуд мавжуд бўлиб, улар Косонсой туманининг Янгишаҳар маҳалласи ҳамда Уйчи туманинг Янгиҳаёт маҳалларидир. Ҳозирда ушбу ҳудудларда қамровни таъминлаш мақсадида мобил алоқа компаниялари томонидан бир қатор ишлар амалга оширилмоқда. Шу йилнинг 3-чорагига қадар ушбу ҳудудлар тўла қамровга олиниб, вилоятимиз ҳудудидаги мобил алоқа операторлари сигналлари қамровини 100% га етказишга эришамиз.

Роль СЭМС Наманганской области в рамках государственной программы «Обод кишлак»
В исполнения Указа Президента Республики Узбекистан по программе «Обод кишлак» и постановления «О дополнительных мерах по реализации программы «Обод кишлак» в 2019 году» на ряд Министерств и организаций были возложены определенные задачи.
Главная задача постановления - это обеспечение поэтапного улучшения условий жизни населения с целью достижения положительных изменений в образе и уровне жизни, а также придание этим селам и махаллям современного облика, создание новых рабочих мест для жителей этих населённых пунктов.
Основываясь на это постановление, за текущий год разработаны дополнительные меры по комплексному обновлению территорий 478 махаллей в 159 районах страны.
Приказом Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан от 25 февраля 2019 года №151 и приказом ГУП ЦЭМС от 3 марта 2019 года №71 на ГУП ЦЭМС и его региональным подразделениям возложены задачи по изучению зоны охвата мобильной связи в населённых пунктах, включённых в государственную программу «Обод кишлак».
Сотрудники СЭМС Наманганской области в сотрудничестве с территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан по Наманганской области и территориальное подразделение Узсвязьконтроля Наманганской области в рамках государственной программы провели техническую и методологическую работу по изучению зоны охвата мобильной связи в каждом районе и махалле (в общей сложности 33 населенных пунктов). Эти технические измерения проводятся в конце каждого квартала, их результаты предоставляются в территориальное управление Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан по Наманганской области.
В настоящее время в Наманганской области есть два региона, где нет сигнала мобильных операторов. Это махалля Янгишахар Касансайского района и махалля Янгихаёт Уйчинского района. В данный момент операторы мобильной связи проводят ряд мероприятий для обеспечения зоны охвата в этих регионах. До 3-го квартала текущего года эти территории будут полностью охвачены, и мы достигнем 100% обеспечения населения охватом мобильной связи во всех регионах области.