Ishonchli, qulay va arzon aloqa vositasi sifatida radioreleli to'g'ridan-to'g'ri aloqa stantsiyalari (RRS) hali ham global va ichki bozorda doimiy talabga ega. Mobil uyali aloqa tizimlari o'n yildan ortiq vaqt davomida ularning rivojlanishining lokomotivi bo'lib kelgan.
An'anaviy RRS TDMLARI 2 va 2,5 avlod GSM tarmoqlarining transport darajasini muvaffaqiyatli ta'minlaydi va kelgusi o'n yil ichida ularga bo'lgan ehtiyoj saqlanib qoladi. An'anaviy past tezlikda (34 Mbit/s gacha) va o'rta tezlikda (100 Mbit/s gacha) RRS plesio-xronik oqimlarni birlashtirish ierarxiyasiga ega tizimlar sinfini tashkil qiladi (Plesiochronous Digital Hierarchy-PDH), 2, 8 va 34 Mbit/s sig'imli raqamli kanallarni qo'llab-quvvatlaydi (mos ravishda El, E2 va EZ). Yuqori tezlikdagi RRS sinxron oqimlarni birlashtirish ierarxiyasi (Synchronous Digital Hierarchy - SDH) bilan tizimlar sinfini shakllantiradi, 155, 622 va 2488 Mbit/s (STM-1, STM-4 va 5TM-16) sig'imli kanallarni qo'llab-quvvatlaydi. Foydalanuvchi interfeysi sifatida an'anaviy RRS El, E2, EZ, STM-1 ni qo'llab-quvvatlaydi. Bunday holda, ip texnologiyalari uchun 10/100/1000ba.se g Ethernet interfeysi TDM orqali IP orqali ta'minlanadi.
Strukturaviy ravishda RRS tashqi (ODU) va ichki (IDU) bloklardan tashkil topgan split tizimlarga va faqat tashqi dizayndagi monobloklarga bo'linadi. To'liq ichki ijro tizimlari mavjud.
Uchinchi va to'rtinchi avlod tarmoqlarida GSM tarmog'ining tizim arxitekturasining evolyutsiyasi RRS-dan paket rejimini (IP yoki Ethernet) qo'llab-quvvatlashni talab qildi, chunki yetakchi ishlab chiqaruvchilarning deyarli barcha tayanch stantsiyalari (Ericsson, Nokia Siemens Networks, Huawei va boshqalar) ip interfeysiga ega. Yangi avlod RRS (RRS NP) kelajakdagi xizmatlar uchun kengaytiriladigan TDM va paketli transport uchun yuqori samarali va moslashuvchan konvergent tarmoq tugunini ta'minlashi kerak. U ta'minlashi kerak:
* - resurslardan maqbul foydalanish;
* - har qanday uzatish muhitini qo'llab-quvvatlash;
* - har qanday transport bilan ishlash;
* - optimal modullik va moslashuvchanlik.
Resurslardan maqbul foydalanish. An'anaviy RRS ham, RRS NP ham 4 dan 38 Gigagertsgacha bo'lgan chastota diapazonlarida radio reglamentiga muvofiq efirda ishlaydi. An'anaviy RRS ham, RRS NP ham ish rejimlarini qo'llab-quvvatlaydi 1+0, 1 + 1, 2+0, N + 0, "issiq" ortiqcha (hs-hotstandbye), fazoviy oraliq (SD), chastota oralig'i (FD). Chastota resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish uchun bir qator dasturiy-apparat vositalaridan foydalaniladi:
* a) radiokanalning maksimal sig'imiga radio signallarini raqamli qayta ishlash signal protsessorlarining yangi avlodi yordamida erishiladi. Ular misli ko'rilmagan signal spektrini siqish natijalarini olish va shu bilan radiochastota resursidan eng yaxshi foydalanishga erishish imkonini beradi;
* b) yuqori spektral samaradorlikka yuqori modulyatsiya darajasi - 512QAM va hatto 1024QAM dan foydalanish tendentsiyasi bilan 2560al gacha erishiladi. Shu bilan birga, allaqachon RRS NP tor diapazonda (7 MGts/128(A4L/740 Mbit/s; 14 MGts/256AL/80 Mbit/s), standart diapazonda (28 MGts, 220 Mbit/s gacha) va kengaytirilgan diapazonda (56 MGts, 440 Mbit/S gacha) ishlashni ta'minlaydi.C);
* c) ikki polarizatsiyalangan uzatish texnologiyasi xpic (Cross Polarization Interference Canceller) texnologiyasidan foydalangan holda kanal sig'imini ikki baravar oshirishga imkon beradi (odatda 28 MGts diapazonda 440 Mbit/s gacha yoki 56 MGts diapazonda 880 Mbit/s gacha). Tabiiyki, xpic uchun qo'shimcha radio blok va ikki qutbli antenna kerak;
* D) zararsiz kommutatsiya (AMS) va xizmat ko'rsatish ustuvorligi siyosati (QoS) bilan adaptiv modulyatsiya va kodlash texnologiyasi tegishli efir holatida spektrning to'liq kengligidan foydalanishga imkon beradi. An'anaviy RRS-larda muzlatish uchun hisoblangan zaxira ma'lum bir uzatish tezligi uchun kerakli sifatni ta'minlash uchun yetarlicha katta bo'ladi. Bularning barchasi eng yomon holat uchun hisoblanadi, qolgan vaqtlarda energiya zaxirasi ishlatilmaydi. AMS-ni qo'llab-quvvatlaydigan RRS radio signalining tarqalish sharoitlariga qarab modulyatsiya turini va kodlash tezligini dinamik ravishda o'zgartiradi. Ushbu o'zgarish trafik sifatining kafolatlangan darajasi uchun aloqa uzilishiga yoki sinxronizatsiya buzilishiga olib kelmaydi, ammo tarmoqli kengligining pasayishi eng yaxshi uzatish muhiti sharoitlari tiklanmaguncha past ustuvor trafikni bekor qiladi;
* e) shovqinlarga chidamli kodlashning ilg'or texnologiyalari. Buning uchun an'anaviy RRS klassik Viterbi-Rid-Sulaymon kombinatsiyasidan foydalangan. RRS NP LDPC blokli kodlash (Low-Density Parity-check Code) va VSN polinom kodi (Bose-Chaudhuri-Hocquenghem) kombinatsiyasiga asoslangan turbokodlashni qo'llaydi. Ushbu standart Digital Video Broadcasting {DVB) qo'mitasi tomonidan DVB-S2 raqamli televizion eshittirishning yangi standarti doirasida qabul qilingan. Uning natijalari kodlash tizimlari uchun Shannonning nazariy chegarasidan atigi 0,7 db yomonroq. Ushbu algoritmdan foydalanish an'anaviy kodlash usullariga nisbatan signal sezgirligini 3,5-5 db ga oshirishga imkon beradi.
Har qanday transport bilan ishlash. Radiorele tizimining universal tugunida barcha ish rejimlari ta'minlanishi kerak: TDM, ommaviy, tarmoqli kengligi TDM ga bo'linishi bilan aralashtirilgan va ommaviy, raqamli televizor uchun to'g'ridan-to'g'ri oqim signali {ASD/ TDM rejimi uchun quyidagilar ta'minlanishi kerak:
* - E1 oqimlarining har bir tugunidagi i / o (o'zaro bog'lanish funktsiyasi);
* - ring topologiyasi {TDM Ring);
* - super PDH yechimlari;
* - SDH agregatsiyasi.
Paket rejimi talab qilinadi:
* - sinxronizatsiya (ayniqsa uyali aloqa operatorlari uchun);
* - TDM/ATM trafigini taqlid qilish;
• - yuqori quvvat;
* - qos siyosatini amalga oshiradigan zararsiz adaptiv amr modulyatsiyasi',
* - imkoniyatlarni boshqarish;
* - Ethernet transportini boshqarish (end to end OAM);
* - MPLS / MPLS-TP protokoli.
Aloqa operatorining transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish. Tarmoqdagi zamonaviy uyali aloqa operatori odatda qo'llab-quvvatlovchi optik halqa bilan bog'langan 2G, 3G va LTE tayanch stantsiyalariga ega bo'lganligi sababli, NP RRS-ga asoslangan universal aloqa tuguni bir vaqtning o'zida ikkita heterojen halqalarni, TDM va IP-ni bir xil uskunada amalga oshirishi kerak. Uyali aloqa operatorining transport tarmog'ini modernizatsiya qilish uchun RRS NP-dan foydalanish uchta variantni o'z ichiga oladi:
* - faqat TDM-ni qo'llab-quvvatlash'. radio ustunida IP uzatilmaydi, lekin TDM-da kapsulalanadi
• - bitta radio barrelda TDM va IP transportining kombinatsiyasi;
* - faqat ip transportini qo'llab-quvvatlash va TDM-ni/p-tarmoq orqali uzatish. Ushbu parametr Pseudo Wire Emulation - pwe (TDM/ ATM) standarti tomonidan qo'llab-quvvatlanadi.
PC NP uskunalari 4-way 10g agregatsiya darajasini (10 Gbit/s quvvatga ega to'rtta yo'naltirilgan halqalar) va 10-way 1g kirish darajasini (10 Gbit/s quvvatga ega o'nta yo'naltirilgan halqalar) ta'minlaydigan optik halqani tashkil qilish uchun maxsus modulni o'z ichiga olgan holda radio-optik va boshqa ulanishlarni moslashuvchan aralashtirishga imkon berishi kerak. Bunday holda, ishlatiladigan radio-optik ulanishlarning nisbati moslashuvchan o'zgarishi kerak.
Ethernet (yoki IP) halqasi ITU-t G. 8032 standartiga muvofiq amalga oshirilishi kerak, halqalarni uzish mexanizmi va zaxiraga o'tish vaqti 20ms dan kam bo'lishi kerak, moslashuvchan olib tashlash va halqaga tugunlarni qo'shish uchun miqyosni ta'minlaydi va ulanishlarni boshqarish va boshqaradi. TDM (E1) halqasi standart SNCP protokoli bo'yicha amalga oshirilishi kerak, zaxiraga o'tish vaqti 20ms dan kam bo'lishi kerak, tugunlarda 64e1 x 64e1 o'zaro ulanish funksiyasini qo'llab - quvvatlang (qulflanmaydigan kommutatsiya). Optimal modullik va moslashuvchanlik. Modullik va moslashuvchanlik uskunaning narxini pasaytirishni ta'minlashi kerak. Ular faqat zarur litsenziyalarni sotib olish va dasturiy ta'minotni sotib olish va keyinchalik qo'shimcha litsenziyalarni sotib olish orqali RRSNI modernizatsiya qilish imkoniyatini anglatadi.

Перспективы развития оборудования РРЛ
Радиорелейные станции связи прямой видимости (РРС) как надежное, удобное и доступное средство связи по-прежнему пользуются устойчивым спросом как на мировом, так и на отечественном рынке. Локомотивом их развития уже более десяти лет служат системы мобильной сотовой связи.
Традиционные TDM РРС успешно обеспечивают транспортный уровень сетей GSM поколений 2 и 2,5, и потребность в них сохранится в ближайшее десятилетие. Традиционные низкоскоростные (до 34 Мбит/с) и среднескоростные (до 100 Мбит/с) РРС формируют класс систем с плезио-хронной иерархией объединения потоков (Plesiochronous Digital Hierarchy - PDH), поддерживают цифровые каналы емкостью 2-, 8- и 34-Мбит/с (соответственно, El, Е2 и ЕЗ). Высокоскоростные РРС формируют класс систем с синхронной иерархией объединения потоков (Synchronous Digital Hierarchy - SDH), поддерживают каналы емкостью 155, 622 и 2488 Мбит/с (STM-1, STM-4 и 5ТМ-16). В качестве пользовательских интерфейсов традиционные РРС поддерживают El, Е2, ЕЗ, STM-1. При этом интерфейс Ethernet 10/100/1000Ba.se Г для IP- технологий обеспечивается средствами IP через TDM.
Конструктивно РРС разделяются на сплит-системы, состоящие из наружного (ODU) и внутреннего (IDU) блоков, и моноблоки только наружного исполнения. Встречаются системы полностью внутреннего исполнения.
Эволюция системной архитектуры сети GSM в сети третьего и четвертого поколений потребовала от РРС поддержки пакетного режима (IP или Ethernet), так как практически все базовые станции ведущих производителей (Ericsson, Nokia Siemens Networks, Huawei и т. д.) имеют IP-интерфейс. РРС нового поколения (РРС НП) должны обеспечивать высокоэффективный и гибкий конвергентный сетевой узел для TDM и пакетного транспорта, расширяемый для будущих услуг. Он должен обеспечивать:
• - оптимальное использование ресурсов;
• - поддержку любой среды передачи;
• - работу с любым транспортом;
• - оптимальную модульность и гибкость.
Оптимальное использование ресурсов. Как традиционные РРС, так и РРС НП работают в эфире в соответствии с регламентом радиосвязи в диапазонах частот от 4 до 38 ГГц. И традиционные РРС, и РРС НП поддерживают режимы работы 1+0, 1 + 1, 2+0, N+0, «горячее» резервирование (HS-hotstandbye), пространственное разнесение (SD), частотное разнесение (FD).
Для повышения эффективности использования частотных ресурсов применяется ряд программно-аппаратных средств:
• а) максимальная емкость радиоканала достигается за счет использования нового поколения сигнальных процессоров цифровой обработки радиосигналов. Они дают возможность получить беспрецедентные результаты сжатия спектра сигнала и тем самым добиться наилучшего использования радиочастотного ресурса;
• б) высокая спектральная эффективности достигается высоким уровнем модуляции - до 2560AL с тенденцией использования 512QAM и даже 1024QAM. При этом уже сейчас РРС НП обеспечивают работу в узкой полосе (7 МГц/128(A4L/740 Мбит/с; 14 МГц/256AL/80 Мбит/с), в стандартной полосе (28 МГц, до 220 Мбит/с) и в расширенной полосе (56 МГц, до 440 Мбит/с);
• в) технология передачи на двух поляризациях позволяет удвоить емкость канала (обычно до 440 Мбит/с в полосе 28 МГц или 880 Мбит/с в полосе 56 МГц) за счет применения технологии XPIC (Cross Polarization Interference Canceller). Естественно, для XPIC необходимы дополнительный радиоблок и антенна с двойной поляризацией;
• г) технология адаптивной модуляции и кодирования с безобрывным переключением (АМС) и политикой приоритета обслуживания (QoS) позволяет использовать всю ширину спектра при соответствующем состоянии эфира. В традиционных РРС расчетный запас на замирание делается достаточно большим, чтобы обеспечить требуемое качество для заданной скорости передачи. Все это рассчитывается для наихудшего случая, в остальное время запас по энергетике не используется. РРС с поддержкой АМС динамически изменяет тип модуляции и скорость кодирования в зависимости от условий распространения радиосигнала. Это изменение не вызывает обрыва связи или нарушения синхронизации для гарантированного уровня качества трафика, но уменьшение полосы пропускания отбрасывает низкоприоритетный трафик до восстановления наилучших условий среды передачи;
• д) передовые технологии помехоустойчивого кодирования. Традиционные РРС использовали для этого классическую комбинацию Витерби-Рида-Соломона. РРС НП применяют турбокодирование, основанное на комбинации блочного кодирования LDPC {Low-Density Parity-check Code) и полиномиального кода ВСН {Bose-Chaudhuri-Hocquenghem). Этот стандарт был принят комитетом Digital Video Broadcasting {DVB) в рамках нового стандарта цифрового телевизионного вещания DVB-S2. Его результаты всего на 0,7 дБ хуже теоретического порога Шеннона для систем кодирования. Использование этого алгоритма дает возможность увеличить чувствительность сигнала на 3,5-5 дБ по сравнению с традиционными методами кодирования.
Работа с любым транспортом. В универсальном узле радиорелейной системы должны быть обеспечены все режимы работы: TDM, пакетный, смешанный с разделением полосы пропускания на TDM и пакетную, прямая передача потокового сигнала для цифрового телевидения {ASD.
Для режима TDM должны быть обеспечены:
• - ввод/вывод на каждом узле потоков Е1 (функция кросс-коннект);
• - кольцевая топология {TDM Ring);
• - решения Super PDH;
• - агрегация SDH.
Для пакетного режима требуются:
• - синхронизация (особенно для мобильных операторов);
• - эмуляция TDM/ATM трафика;
• - высокая емкость;
• - безобрывная адаптивная модуляция AMR, которая реализует политику QoS',
• - управление емкостью;
• - управление транспортом Ethernet (End to End OAM);
• - протокол MPLS / MPLS-TP.
Модернизация транспортной инфраструктуры оператора связи.
Поскольку у современного мобильного оператора в сети обычно присутствуют базовые станции 2G, 3G и LTE, связанные с опорным оптическим кольцом, то универсальный узел связи на базе РРС НП должен реализовывать одновременно два разнородных кольца, TDM и IP, на одном и том же оборудовании.
Применение РРС НП для модернизации транспортной сети мобильного оператора предполагает три варианта реализации:
• - поддержка только TDM'. в радиостволе IP не передается, но инкапсулируется в TDM ;
• - комбинация транспорта TDM и IP в одном радиостволе;
• - поддержка только транспорта IP и передача TDM через/Р-сеть. Этот вариант поддерживается стандартом Pseudo Wire Emulation - PWE (TDM/ ATM).
Оборудование PPC НП должно позволять гибко смешивать радио-оптические и другие соединения путем включения в его состав специального модуля для организации оптического кольца, обеспечивая уровень агрегации 4-way 10G (четырех направленные кольца производительностью 10Гбит/с) и уровень доступа 10-way 1G (десяти направленные кольца производительностью 1Гбит/с). При этом соотношение используемых радио-оптических соединений должно иметь возможность гибко изменяться.
Кольцо Ethernet (или IP) должно быть реализовано по стандарту ITU-T G.8032, иметь механизм разрыва петель и время переключения на резерв менее 20мс, обеспечивать масштабируемость для гибкого изъятия и добавления узлов в кольцо, а также контроль и управление работой соединений.
Кольцо TDM (Е1) должно быть реализовано по стандартному протоколу SNCP, иметь время переключения на резерв менее 20мс, поддерживать на узлах функцию кросс- коннект 64Е1 х 64Е1 (неблокируемую коммутацию).
Оптимальная модульность и гибкость. Модульность и гибкость должны обеспечить снижение стоимости оборудования. Они подразумевают возможность покупки только необходимых лицензий и ПО и последующей модернизации РРС за счет приобретения дополнительных (политика Pay As You Grow).