XMK delegatsiyasining O'zbekistonga tashrifining asosiy maqsadi - mahalliy kompaniyalar bilan o‘zaro aloqalarini kuchaytirish, startap ekotizim va umuman IT sohasi bilan tanishtirishdir.
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o'rinbosari Oleg Pekos qatnashdi.
Uchrashuv davomida “Datasite Technology”, “Iman Halal Investments”, “Mayasoft”, “Finextra”, “Express24” va “MyTaxi” kabi kompaniyalarning ta'sischilari o'z faoliyatlari haqida gapirib berishdi va o'z loyihalarini taqdim etishdi.  Chet ellik mehmonlar kompaniyalar va loyihalar asoschilariga o'zlarini qiziqtirgan savollarni berishdi va O'zbekiston IT sohasidagi ishbilarmon doiralar bilan yaqindan tanishishdi.
Ma’lmot uchun:
Xalqaro moliya korporatsiyasi  rivojlanayotgan mamlakatlarda xususiy sektorga e'tibor qaratadigan eng yirik global rivojlanish tashkilotidir.
Xalqaro moliya korporatsiyasi 1956-yilda tashkil topgan va u rivojlanayotgan mamlakatlar konvertatsiyasining xususiy sektori bo'lishi mumkinligi haqidagi fikrga asoslanadi. O'shandan beri korporatsiya o'z faoliyatini dunyoning 100 dan ortiq mamlakatlarida kengaytirdi.

Руководство Международной финансовой корпорации посетило IT Park
Сегодня, 15 сентября 2021 года делегация Международной финансовой корпорации (IFC) во главе с управляющим директором и вице-президентом корпорации Махатром Диопой посетила IT Park.
Основная цель визита делегации МФК в Узбекистан —  укрепление отношений с местными компаниями, знакомство со стартап-экосистемой и с IT-сферой Узбекистана.
В мероприятии принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олег Пекось.
В ходе встречи основатели компаний «Datasite Technology», «Iman Halal Investments», «Mayasoft», «Finextra», «Express24» и МyTaxi» рассказали о своей деятельности и представили свои проекты. Зарубежные гости задали докладчикам интересующие их вопросы и смогли лучше ознакомиться с предпринимательскими и деловыми кругами в нашей стране.
Международная финансовая корпорация (IFC – International Finance Corporation) является самой крупной организацией глобального развития, деятельность которой сосредоточена на частном секторе развивающихся стран.
Международная финансовая корпорация была создана в 1956 году и основана на идее о том, что частный сектор способен стать движущей силой преобразования развивающихся стран. С тех пор корпорация распространила свою деятельность в более чем 100 странах мира.