2017 йилнинг 21 ва 22 ноябр кунлари 2019 - йилда бўлиб ўтадиган Бутунжахон радиоалоқа конференциясига (БРК-19) тайёргарлик масалалари бўйича биринчи минтақалараро семинар-практикум Женева шахрида бўлиб ўтди.
21 ва 22 ноябр кунлари, Женева шахрида Халқаро электралоқа иттифоқи томонлама ташкиллаштирилан биринчи БРК–19га тайёргарликка бағишланган минтақалараро семинар-практикум бўлиб ўтди. Ушбу анжуманда дунёнинг деярли барча мамлакатларидан ва халқаро йирик компаниялардан жами 450 дан зиёд делигатлар иштирок этди. Анжуманнинг биринчи куни Илмий изланишлар комиссиясининг (МККР/МСЭ-Р) ташкил этилганлигининг 90 йиллигини нишонлаш кунига тўғри келдива иш кунининг иккинчи ярмида ушбу санъага бағишланган анжуманлар бўлиб ўтди.
Анжуман давомида қуйидаги мавзуларда маърузалар ўқилди:
ХЭИ тарихи, Радиоалоқа сектори вазифалари ва функциялари тўғрисида,
Ер усти ва сунъий йўлдошли алоқа частота тақдимотларини билдирги бериш жараёнлари,
(GE75, RJ81/RJ88, GE84)Эшиттириш режалари ва уларга ўзгартириш киритиш,
Радиоалоқа Регламенти моддаларини таснифи.
Семинар давомида ХЭИ га тегишли бўлган қуйидаги хисоботлар эшитилди:
ХЭИ ва ХЭИ-Р томонлама “Асослар ва фактлар”, Частота тақдимотларини бошқарувининг халқаро тизими, Частота режалари ва йўлдошли ва ер усти хизматлар частоталарини мувофиқлаштириш, зарарли халақитлар ва Бутунжахон радиоалоқа конференциясига (БРК-19)га тайёргарлик масалаларига бағишланган хисоботлар тингланди.

С 21 по 22 ноября 2017 года в Женеве состоялся первый межрегиональный семинар-практикум по подготовке ко Всемирной конференции радиосвязи 2019 года (ВКР-19)
С 21 по 22 ноября 2017 года в Женеве состоялся первый межрегиональный семинар – практикум по радиосвязи организованный Международным Союзом Электросвязи (МСЭ). В работе семинара приняли участие более 450 делегатов разных стран мира, в том числе делегаты от Администрации связи Узбекистана. Дата проведения семинара совпала с празднованием 90-й годовщины учреждения исследовательских комиссий МККР/МСЭ-R, поэтому во второй половине первого дня семинара были проведены мероприятия, посвященные этой дате, благодаря которым он приобрел особое значение.
Во время семинара были прослушаны лекции на темы: об истории и роли МСЭ; о секторе радиосвязи данной организации; регуляторные процессы по нотификации наземных и спутниковых частотных присвоений; вещательные планы (GE75, RJ81/RJ88, GE84) и процедуры их модификации; применение процедур статей Регламента Радиосвязи для различных радиослужб.
Во время семинара были представлены доклады на темы: МСЭ и МСЭ-R «Основы и факты»; Международная система управления использования спектра; Частотные планы и процедуры координации наземных и космических служб связи; история портала МСЭ; Вредные помехи для космических служб; Подготовка ко Всемирной конференции радиосвязи 2019 года (ВКР-19); Решения ВКР-2015 относительно наземных услуг.