Samarqand va Buxoroga sayohat — tarix va madaniyat sari bir nigoh
Joriy yilning 25–26-oktabr kunlari “Elektromagnit moslashuv markazi” DUK tomonidan ichki turizmni rivojlantirish, xodimlarni turistik sayohatlarga jalb qilish maqsadida, Qashqadaryo viloyati EMMX xodimlari uchun O‘zbekistonning eng qadimiy va tarixiy maskanlari Samarqand va Buxoro shaharlariga ikki kunlik sayohat uyushtirildi. Ushbu safar ishtirokchilarga yurtimizning boy madaniy merosi, tarixiy obidalari hamda o‘ziga xos me’moriy yodgorliklarini yaqindan ko‘rish imkoniyatini berdi.
Sayohat davomida Samarqand shahrining mashhur Go‘ri Amir maqbarasi hamda Registon maydoniga tashrif buyurildi. Ushbu maskanlar o‘zining betakror me’moriy uslubi, qadimiy tarixiy ahamiyati va o‘ziga xos jozibasi bilan sayohatchilarda chuqur taassurot qoldirdi.
photo2025-11-0311-30-23.jpg
Shuningdek, sayohatchilar O‘zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov bolalik yillari o‘tgan uyga ham tashrif buyurib, uning hayoti va faoliyatiga oid qimmatli ma’lumotlar bilan tanishdilar.
photo2025-11-0311-30-29.jpg
Sayohatning navbatdagi manzili — Buxoro shahri bo‘ldi. Bu yerda ishtirokchilar Labi Hovuz, Minorayi Kalon, Masjidi Kalon va qadimiy Buxoro arki majmualariga tashrif buyurdilar. Tarix va san’at uyg‘unlashgan bu qadimiy maskanlar o‘zining betakror muhitini saqlab qolgan bo‘lib, tashrif buyuruvchilarga ajdodlarimiz yaratgan boy madaniy merosni chuqur his etish imkonini berdi.
photo2025-11-0311-30-49.jpg
photo2025-11-0311-30-54.jpg
photo2025-11-0311-30-59.jpg
Buxoro tasviriy san’at muzeyiga tashrif davomida esa sayohatchilar ko‘plab san’at namunalaridan bahramand bo‘lishdi.
photo2025-11-0311-31-04.jpg
Sayohat yakunida ishtirokchilar “Varnet” issiqxona akademiyasiga tashrif buyurgan holda o‘simlik va hayvonot olamiga sayr qilishdi. Ushbu tashrif soha xodimlariga yangi bilim va ilhom bag‘ishladi.
photo2025-11-0311-31-09.jpg
photo2025-11-0311-31-14.jpg
Mazkur sayohat nafaqat dam olish va madaniy hordiq uchun, balki ishtirokchilarda vatanparvarlik, tarixga hurmat va milliy qadriyatlarni asrab-avaylash tuyg‘ularini mustahkamlashga xizmat qildi.

Путешествие в Самарканд и Бухару — взгляд в историю и культуру
25–26 октября текущего года ГУП «Центр электромагнитной совместимости» в целях развития внутреннего туризма и привлечения сотрудников к туристическим поездкам организовал двухдневное путешествие для работников СЭМС Кашкадарьинской области по самым древним и историческим городам Узбекистана — Самарканду и Бухаре. Это путешествие предоставило участникам возможность ближе познакомиться с богатым культурным наследием нашей страны, её историческими памятниками и уникальными архитектурными шедеврами.
Во время поездки участники посетили знаменитые достопримечательности Самарканда — мавзолей Гури-Эмир и площадь Регистан. Эти выдающиеся архитектурные комплексы, обладающие неповторимым стилем, древней исторической значимостью и особой атмосферой, оставили глубокое впечатление у всех путешественников.
photo2025-11-0311-30-23.jpg
Кроме того, участники тура побывали в доме, где прошло детство первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова, и познакомились с интересными фактами из его жизни и деятельности.
photo2025-11-0311-30-29.jpg
Следующим пунктом путешествия стал город Бухара. Здесь участники посетили ансамбли Ляби-Хауз, Минарет Калян, Мечеть Калян и древнюю крепость Арк Бухары. Эти древние памятники, в которых гармонично сочетаются история и искусство, сохранили свою уникальную атмосферу и позволили гостям глубже ощутить богатое культурное наследие наших предков.
photo2025-11-0311-30-49.jpg
photo2025-11-0311-30-54.jpg
photo2025-11-0311-30-59.jpg
Во время посещения Бухарского музея изобразительных искусств путешественники насладились множеством произведений искусства и художественных экспонатов.
photo2025-11-0311-31-04.jpg
В завершение поездки участники посетили Академию теплиц «Varnet», где совершили прогулку по миру растений и животных. Этот визит подарил сотрудникам новые знания, вдохновение и положительные эмоции.
photo2025-11-0311-31-09.jpg
photo2025-11-0311-31-14.jpg
Данное путешествие послужило не только отдыхом и культурным досугом, но и стало важным шагом в укреплении у участников чувств патриотизма, уважения к истории и бережного отношения к национальным ценностям.