Radioelektron vositalar (radiostansiyalar, sunʼiy yo‘ldosh tizimlari) va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2025-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan, Samarqand viloyati bojxona boshqarmasi “Samarqand aeroporti” chegara bojxona posti xodimlari va huquqni muhofaza qiluvchi idoralar xodimlari tomonidan, 15 dona “Starlink” rusumli sun’iy yo‘ldosh tizimini respublikamiz hududiga radiochastota organining tegishli ruxsatnomalarisiz noqonuniy olib kirmoqchi bo‘lgan fuqaro to‘xtatildi.
Bojxona posti xodimlari tezkorlik bilan “EMMM” DUK Radionazorat va texnik rivojlanish xizmati yetakchi mutaxassisi M.Tursunov, Samarqand viloyati EMMX boshlig‘i X.Tojiyev, 1-toifali muhandisi A.Olmasov va 1-toifali radiooperator Sh.Haydarovlar bilan mavjud aloqa kanallari orqali bog‘lanib, ushbu radioelektron vositalar bo‘yicha ma’lumotlar olishdi.
Mutaxassislar tomonidan “Starlink” rusumli sun’iy yo‘ldosh tizimi qurilmalariga texnik ekspertiza xulosalari taqdim etildi va ushbu qurilmalar ashyoviy dalillar sifatida vaqtinchalik olib qo‘yildi, hamda tegishli tartibda hujjatlar to‘planib, qonuniy chora ko‘rish uchun tegishli organlarga yuborildi.

В международном аэропорту Самарканда предотвращена попытка незаконного ввоза спутниковой системы Starlink
В соответствии с планом мероприятий на 2025 год по организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), продажи и (или) установки (строительства), ввоза, использования радиоэлектронных средств (радиостанции, спутниковые системы) и высокочастотных устройств, а также по взаимодействию министерств и ведомств при устранении радиопомех, с сотрудниками пограничного таможенного поста «Аэропорт Самарканд» Самаркандского областного таможенного управления и сотрудники правоохранительных органов задержали гражданина, пытавшегося незаконно ввезти 15 спутниковых систем Starlink на территорию нашей республики без соответствующих разрешений радиочастотного органа.
photo2025-08-1817-58-48.jpg
Сотрудники таможенного поста оперативно связались по имеющимся каналам связи с ведущим специалистом Службы радиоконтроля и технического развития ГУП «ЦЭМС» М.Турсуновым, начальником СЭМС Самаркандской области Х.Тожиевым, инженером 1-й категории А.Олмасовым и радиооператором 1-й категории Ш.Хайдаровым и получили информацию об этих радиоэлектронных средствах.
photo2025-08-1817-58-52.jpg
photo2025-08-1817-58-57.jpg
Специалистами были представлены заключения технической экспертизы на устройства спутниковой системы «Starlink», и эти устройства были временно изъяты в качестве вещественных доказательств, а документы были собраны в установленном порядке и направлены в соответствующие органы для принятия законных мер.