ShHTga a’zo davlatlarning AKTni rivojlantirish bo‘yicha mas’ul vazirlik va idoralari rahbarlarining onlayn yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2023-yilning 13-may kuni Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlarning axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish uchun mas’ul vazirlik va idoralari rahbarlarining videokonferensiya formatda yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
slideralt-icon
Unda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov o‘z ma’ruzasi bilan ishtirok etdi. Vazir zamonaviy sharoitda iqtisodiy o‘sish va ijtimoiy sohani rivojlantirishni ta’minlash maqsadida raqamlashtirish sohasida hamkorlikda ish olib borishning ahamiyati muhimligini qayd etdi.
Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuv davomida delegatsiyalar rahbarlari xalqaro va mintaqaviy xavfsizlik, hamkorlikni yanada rivojlantirish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha hamkorlik masalalari borasida o‘zaro fikr almashdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar ShHTga a’zo davlatlarning raqamli rivojlanish sohasidagi ko‘p tomonlama hamkorligini yanada mustahkamlashga oid keng ko‘lamli masalalarni ko‘rib chiqdilar. ShHT doirasida bu borada muntazam tajriba almashishni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.

Состоялось онлайн-совещание руководителей министерств и ведомств, отвечающих за развитие ИКТ государств-членов ШОС
13 мая 2023 года в формате видеоконференции состоялась встреча руководителей министерств и ведомств, ответственных за развитие информационно-коммуникационных технологий государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В нем со своим выступлением принял участие министр цифровых технологий Шерзод Шерматов. Министр отметил важность сотрудничества в сфере цифровизации для обеспечения экономического роста и развития социальной сферы в современных условиях.
В ходе встречи, прошедшей в искренней и дружеской атмосфере, главы делегаций обменялись мнениями по вопросам международной и региональной безопасности, дальнейшего развития сотрудничества, сотрудничества в сфере информационно-коммуникационных технологий.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, связанных с дальнейшим укреплением многостороннего сотрудничества государств-членов ШОС в сфере цифрового развития. Условлено наладить регулярный обмен опытом в этой области в рамках ШОС.