Sian shahrida bo‘lib o‘tgan Xitoy-O‘zbekiston biznes forumida Raqamlashtirish vaziri ishtirok etdi
Xitoy Xalq Respublikasining Sian shahrida O‘zbekiston Prezidenti Sh. Mirziyoyevning XXRga rasmiy tashrifi arafasida O‘zbek – Xitoy biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu forumda mamlakatimizning uzoq muddatli hamkorlari singari, O‘zbekiston bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor bo‘lgan Xitoyning 400 dan ortiq yirik kompaniyalari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Sian shahrida bo‘lib o‘tgan forum doirasida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov o‘z taqdimoti bilan qatnashdi.
Xitoy-O‘zbekiston biznes forumi doirasida Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda Huawei va ZTE kompaniyalari o‘rtasida bir qator kelishuvlar imzolandi. Kelishuvlar AKT infratuzilmasini mustahkamlash va ta’lim muassasalarining raqamli transformatsiyasiga ko‘maklashishga qaratilgan.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan oyda vazir Sherzod Shermatov boshchiligidagi Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT-Park va mahalliy aloqa operatorlari vakillaridan iborat delegatsiya Xitoyning Shenchjen shahridagi Huawei va ZTE kompaniyalarining bosh qarorgohiga tashrif buyurgan edi.
Unda kompaniya tomonidan AKT texnologiyalari, jumladan, 5G va 5,5G texnologiyalari, sun’iy intellekt, bulutli hisoblash va energiya tejamkor texnologiyalarga asoslangan iqtisodiyotning turli tarmoqlari uchun raqamli yechimlar sohasidagi innovatsiyalar va tendensiyalar taqdim etilgandi.

Министр цифровизации принял участие в китайско-узбекском бизнес-форуме в Сиане
Президент Узбекистана Ш. в Сиане, Китайская Народная Республика. Накануне официального визита Мирзиёева в КНР состоялся узбекско-китайский бизнес-форум.
В форуме приняли участие руководители более 400 крупных китайских компаний, заинтересованных в налаживании сотрудничества с Узбекистаном, а также многолетние партнеры нашей страны.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов принял участие в форуме, прошедшем в Сиане, со своим докладом.
В рамках китайско-узбекского бизнес-форума был подписан ряд соглашений между Министерством цифровых технологий и компаниями Huawei и ZTE. Соглашения направлены на укрепление ИКТ-инфраструктуры и поддержку цифровой трансформации образовательных учреждений.
Напомним, в прошлом месяце делегация в составе представителей Министерства цифровых технологий, IT-парка и местных операторов связи во главе с министром Шерзодом Шерматовым посетила штаб-квартиру компаний Huawei и ZTE в Шэньчжэне, Китай.
Компания представила инновации и тренды в области ИКТ-технологий, включая технологии 5G и 5.5G, искусственный интеллект, облачные вычисления и цифровые решения для различных секторов экономики на основе энергоэффективных технологий.