Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-maydagi PF-76-son “Ma’muriy islohotlar doirasida raqamli texnologiyalar sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi. Ushbu Farmonning 8-bandida “Raqamli texnologiyalar vazirligi va keng jamoatchilikning 7-may sanasini O‘zbekiston Respublikasi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi xodimlari kuni deb e’lon qilish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin” deb belgilab qo‘yilgan.
Yuqoridagilarni inobatga olib, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi xodimlarining kasb bayramini nishonlash maqsadida Sirdaryo viloyati Guliston shahrida 2024-yil 4-may kuni Vazirlikning hududiy boshqarmasi boshchiligida sohadagi barcha viloyat tashkilotlarining birdamligi va hamjihatligida uzoq yillar davomida fidokorona mehnat qilib kelgan va soha rivojiga o‘zining munosib hissasini qo‘shgan mehnat faxriylari va xodimlari sharafiga chiroyli dasturxonlar yozilib bayram tadbiri tashkil etildi. Ushbu bayram tadbirida Sirdaryo viloyati EMMXning barcha xodimlari va bugungi kunda nafaqada bo‘lgan mehnat faxriylari: Xojaniyazov Ilhomboy Axmedovich, Ziyatdinov Muhammad-Amin Mirzajonovich, Nishanbayev Ne’matjon Bobojonovich, Xodjayev Berdali Yuldashevich va Tashbayev To‘lgin Ibragimovichlar ham ishtirok etdilar.
Bayram tadbiri davomida so‘zga chiqqanlar sohaning barcha xodimlari va mehnat faxriylarini kasb bayrami bilan samimiy muborakbod etib, ularga uzoq umr, mustahkam sog‘lik va kelgusi ishlarida ulkan zafarlar tiladilar.

Известно, что 24 мая 2023 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан №УП-76 «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере цифровых технологий в рамках административных реформ». В Пункте 8 данного Указа отмечено: «Одобрить предложение Министерства цифровых технологий и широкой общественности об объявлении 7 мая Днём работников сферы информационно-коммуникационных технологий Республики Узбекистан».
Учитывая вышеизложенное, а также в целях проведения профессионального праздника работников сферы информационно-коммуникационных технологий Республики Узбекистан, 4 мая 2024 года в городе Гулистан Сырдарьинской области под руководством территориального управления Министерства совместно со всеми областными предприятиями отрасли было проведено торжественное мероприятие с участием работников и ветеранов труда, которые внести достойный вклад в развитие отрасли. На данном праздничном мероприятии также приняли участие все сотрудники СЭМС Сырдарьинской области и ветераны труда, находящиеся сегодня на пенсии: Ходжаниязов Ильхомбой Ахмедович, Зиятдинов Мухаммад-Амин Мирзаджонович, Нишанбаев Нематжон Бобожонович, Ходжаев Бердали Юлдашевич и Ташбаев Тулкин Ибрагимович.
Выступившие в ходе праздничного мероприятия искренне поздравили всех работников отрасли и ветеранов труда с профессиональным праздником, пожелали им долгих лет жизни, крепкого здоровья и больших успехов в дальнейшей работе.