Joriy yilning iyul oyida O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi boshchiligida Sirdaryo viloyatida qo‘mondonlik shtab o‘quv mashqlari o‘tkazildi.
Ushbu o‘quv mashqlari Sirdaryo viloyati hokimligi bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Unda, O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlarning oldini olish va bunday vaziyatlarda harakat qilish davlat tizimi tarkibiga kiruvchi xizmatlar tomonidan shartli ravishda sodir bo‘lgan yong‘inni o‘chirish, aholini xavfsiz hududga evakuatsiya qilish va birinchi yordam ko‘rsatish kabi amaliy harakatlar bajarildi.
Shuningek, tadbirlar doirasida soha tashkilotlari xodimlarining favqulodda vaziyatlar sodir bo‘lganda to‘g‘ri harakat qilish bo‘yicha nazariy bilimlari tekshirildi. Mazkur tadbirda Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari ham ishtirok etishdi.

В июле текущего года под руководством Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан в Сырдарьинской области были проведены командно-штабные учения.
Данные учения были проведены в сотрудничестве с хокимиятом Сырдарьинской области. В ходе учений службы, входящие в состав Государственной системы предупреждения и реагирования на чрезвычайные ситуации Республики Узбекистан, выполнили практические действия, такие как условное тушение пожара, эвакуация населения в безопасную зону, а также оказание первой помощи.
Кроме того, в рамках мероприятия были проверены теоретические знания сотрудников организаций отрасли по правильным действиям в случае чрезвычайных ситуаций. В данном мероприятии также приняли участие сотрудники СЭМС Сырдарьинской области.