Навоий вилояти Электромагнит мослашув хизматида ўтказилган ўқув семинари тўғрисида
Навоий вилояти Электромагнит мослашув хизматида жорий йилнинг 25 июл куни “Радиочастота спектрдан фойдаланиш тартиби” мавзусида ўқув семинари ўтказилди. Унда радиочастота спектридан фойдаланувчи корхона ва ташкилот вакиллари иштирок этдилар.
Ўқув семинарида Навоий ЭММХ бошлиғи Ж.Т Облаев сўзга чиқиб корхонанинг асосий иш фаолияти, кўрсатилаётган хизматлар ва замонавий радиомониторинг тизимини имкониятлари тўғрисида батафсил тўхталиб ўтди. Мажлис иштирокчиларини радиочастота спектридан фойдаланиш соҳасида давлат томонидан тартибга солиш заруриятига эътибор қаратишини, амалдаги ҳуқуқий-норматив ҳужжатлар тўғрисида маълумот берди, ўтказилаётган семинар асосий саволларга – радиочастота спектрида қонунчилик соҳасида мижозларнинг малакасини ошириш ва ушбу соҳада қонун бузилиши бўйича огоҳлантиришга катта эътибор бериш лозимлигини таъкидлади.
Навоий вилояти ЭММХ ходимлари ЭМММ ДУК ва мижозлар орасидаги муносабатларни тартибга солувчи норматив ҳужжатлар тўғрисида тўлиқ маълумот бериб ўтдилар.
Навоий вилояти ЭММХ 1-тоифали муҳандиси Ж.Каримов Ўзбекистон Республикаси “Радиочастота спектри тўғрисидаги қонун”нинг мазмун моҳияти, радиочастота спектридан фойдаланувчиларнинг хуқуқ ва мажбуриятлари, учраётган Қонун бузилиш ҳолатлари, қонунбузарликларни бартараф қилиниши юзасидан батафсил тушунчалар берди.
Навоий ЭММХ 2-тоифали мухандиси Е.Цегельнюк “Ўзбекистон Ресубликаси ҳудудида радиочастота спектри ва радиоэлектрон воситалардан фойдаланишни тартибга солиш тартиби тўғрисидаги” Низом хақида, марказлашган ва марказлашмаган тартибда бериладиган рухсатномаларни расмийлаштиришни алоҳида томонлари, лойиҳалаш ва қуриш (сотиб олиш ва ўрнатиш), фойдаланиш, РЭВ ва ЮЧҚларни олиб кириш, уларни демонтаж ва ҳисобдан чиқариш тартиби ҳамда радиочастота спектридан фойдаланганлик учун хақ тўлаш тўғрисида гапириб ўтди. Ундан ташқари ЭМММ ДУКнинг Веб саҳифсидаги интерактив хизматлар билан мижозлар таништирилди.
Навоий вилояти ЭММХ 1-тоифали муҳандиси Ж.А.Омонов “Ўзбекистон Республикаси ҳудудида радиоалоқа воситаларидан фойдаланиш қоидалари”, радиочастота спектрини мониторинг қилиш тартиби, электромагнит мослашувини таъминлаш талаблари, телевидение ва радиоэшиттириш, радиоалоқа воситалари қабулига тушадиган радиохалақитлар бўйича буюртмаларни қабул қилиш, қўриб чиқиш ва бартараф этиш тартиби хақида маълумот берди.
Ундан ташқари семинарда иштирок этган истеъмолчилар билан фикр алмашдилар ва ўзларида туғилган саволларга асосланган жавоблар олдилар.
Семинар якунлангандан сўнг ЭММХ ходимлари иштирок этувчиларга барча турдаги рухсатномаларни олиш ва расмийлаштириш учун зарур бўлган ҳужжатлар, соҳага таълуқли бўлган меъёрий ҳужжатларни дискга ёзилган намунасини тақдим этдилар.

25 июля текущего года в помещении Службы Электромагнитной совместимости Навоийской области был проведен семинар по теме: «Вопросы использования радиочастотного спектра». В семинаре приняли участие представители предприятий (потребители услуг СЭМС). На семинаре выступил начальник СЭМС Навоийской области Облаев Ж.Т. Он подробно остановился на ключевых аспектах деятельности предприятия, рассказал о предоставляемых услугах и о возможностях современной системы радиомониторинга, а также, обратил внимание собравшихся на необходимость государственного регулирования в области использования радиочастотного спектра, проинформировал их о действующих нормативных документах, акцентируя внимание на главных вопросах проводимого семинара - повышение грамотности клиентов в области законодательства о радиочастотном спектре и предупреждение нарушений в этой сфере.
Более детально тему нормативных документов, регламентирующих отношения ГУП ЦЭМС и клиентов, осветили сотрудники СЭМС Навоийской области.
Инженер 1-категории СЭМС Каримов Ж. дал подробные разъяснения о нормах «Закона о радиочастотном спектре», правах и обязанностях пользователей радиочастотного спектра, случаях нарушения Закона, их профилактике, принимаемых мерах по устранению правонарушений. Также он предоставил информацию о существующей возможности подачи заявлений на оформление разрешительных документов с помощью раздела интерактивных услуг сайта ГУП ЦЭМС www.cemc.uz и ознакомил с возможностями сайта www.mitc.uz.
Инженер 2-категории СЭМС Цегельнюк Е. рассказала о «Положении о порядке регулирования использования радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств на территории Республики Узбекистан», об особенностях оформления разрешений децентрализованного и централизованного назначения, об оформлении разрешений на проектирование и строительство (приобретение и установку), эксплуатацию, ввоз РЭС и ВЧУ, порядке их демонтажа и списания и оплате за использование радиочастотного спектра.
Инженер 1-категории СЭМС Омонов Ж. рассказал о «Правилах пользования радиосвязью в Республике Узбекистан», о порядке проведения мониторинга радиочастотного спектра, о требованиях для обеспечения электромагнитной совместимости и о порядке приема и рассмотрении заявок на устранение радиопомех средствам радиосвязи, телевидения и радиовещания.
В работе семинара также принимали участие потребители. В ходе обмена мнениями у представителей предприятий-клиентов возникало немало вопросов по особенностям оформления разрешительных документов, по возможности получения дополнительных радиочастот и отказа от частот, в которых нет необходимости. По оформлению заявок на устранение радиопомех и срокам их выполнения. По обязанностям пользователей радиочастотного спектра и оплате за использование радиочастотного спектра. По ответственности за нарушение законодательства о радиочастотном спектре. По всем заданным вопросам были даны подробные и аргументированные ответы.
Кроме того, сотрудники СЭМС коротко рассказали о новостях отрасли, обратили внимание клиентов на устройства малого радиуса действия, предоставили информацию об изменениях в нормативно-правовых актов в области распределения и использования радиочастотного спектра.
После окончания семинара сотрудники СЭМС предоставили всем желающим информацию в электронном виде, где были представлены образцы документов для оформления и получения разрешений всех типов, выдержки из нормативных документов отрасли.