AKT sohasida mutaxasislar tayyorlash tizimini maktabdan boshlab joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Raqamli texnologiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi binosida kelgusida o‘quvchilarni IT va ingliz tiliga maqsadli o‘qitish hamda Xorazm tajribasi sifatida viloyatdagi maktab o‘quvchilarini IT sohasiga o‘qitish, saralash va ularni xalqaro IT-autsorsing bozoriga tayyorlash kabi mavzular muhokamazi yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Raqamli texnologiyalar vazirligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, IT-Park va uning rezidentlari, Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi va Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda yoshlarning IT sohasiga bo‘lgan intellektual salohiyati maktab davridan rivojlantirish ta’kidlanib, mas’ullar yuqoridagi vazifalarni qamrab olgan qaror loyihasi va kelgusida “Muhammad al-Xorazmiy vorislari” tizimini joylarda to‘g‘ri va samarali yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qilishdi.
Bundan tashqari, Raqamli texnologiyalar vazirligining vakillari viloyatdagi tuman va shaharlarga 4-5-avgust kunlari turli xil o‘rganish ishlarini o‘tkazdi va mas’ulga kerakli topshiriqlar berdi.

В здании областного управления Министерства цифровых технологий Хорезмской области состоялось собрание по обсуждению таких тем, как целевое обучение студентов информационным технологиям и английскому языку, а также, в качестве опыта Хорезма, подготавливать школьников в области ИТ, отбирать и готовить к работе в международном рынке ИТ-аутсорсинга.
В совещании приняли участие представители Министерства цифровых технологий, Министерства дошкольного и школьного образования, IT-Park и его резиденты, областная администрация Хорезмской области и ответственные представители Образовательного центра цифровых технологий.
На встрече было подчеркнуто развитие интеллектуального потенциала молодежи в сфере ИТ со школьного возраста, а также обсужден проект постановления, охватывающий вышеуказанные задачи и вопросы, а ткже правильная и эффективная реализация системы «Преемники Мухаммада ал-Хоразми» в будущем.
Кроме того, представители Министерства цифровых технологий 4-5 августа провели различные ознакомительные мероприятия в районах и городах области и дали необходимые задания ответственным лицам.