O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov Samarqand shahrida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park)ning hududiy filialida faoliyat olib borayotgan yoshlar bilan ochiq muloqot qildi.
– Axborot texnologiyalari yo‘nalishida ishlash niyatidagi yoshlar ko‘pligi quvonarli, – dedi AKT vaziri Shuhrat Sodiqov filial yoshlari bilan muloqot davomida. – Albatta, sizlarning bugun boshlagan loyihalaringiz ertaga katta iqtisodiy samaralar olib kelishi aniq. Hozir biz sizlar uchun qulay sharoitlar, faoliyatingizni to‘liq yo‘lga qo‘yish uchun imtiyozlar yaratib berishimiz shart. Shuning uchun aslo intilishdan, harakatdan to‘xtamanglar deb alohida ta’kidladi.
IT-Park Samarqand hududiy filiali ham yoshlarni mazkur sohaga qiziqtirish, tadbirkorlik sub’yektlariga bir qator imtiyozlarni bergan holda, ularning samarali faoliyat olib borishlari uchun shart-sharoit va imkoniyat yaratib berish orqali sohada dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarish va eksportini yo‘lga qo‘yish, yangi loyihalar va startaplarni hayotga tatbiq etish, iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirishda bevosita ishtirok etish, viloyatning jami xizmatlar hajmida AKTning ulushini sezilarli oshirish maqsadida ish yuritmoqda.
O‘tgan yilning dekabr oyida Samarqand shahrida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park)ning hududiy filiali zamonaviy infratuzilmaga ega binoda o‘z faoliyatini boshlagan edi. Bu yerda axborot texnologiyalari sohasida istiqbolli startap-loyihalarni amalga oshirish, ularni ichki va tashqi bozorlarga chiqarish, yosh dasturchilar tayyorlash, sohada yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida IT-Parkning Samarqand filiali faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Bino ikki qavatli bo‘lib, ob’yektning umumiy yer maydoni qariyb 1 gektarga yaqin, maydoni 1 118 kv. m.ni tashkil etadi. Bu yerda 200dan ortiq mutaxassislar ishlashi mumkin. Samarqand IT-Parkida kovorking, rezidentlar va startapchilar uchun ofis joylari, zamonaviy o‘quv xonalari, robototexnika, kibersport, muzokara va uchrashuvlar xonalari, konferens zal, intervyu zona, kafe va boshqa yordamchi xonalar eng so‘nggi uslubdagi dizayn hamda zamon talablari asosida tashkil etilgan.

Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков провел открытую встречу с молодежью, осуществляющей свою деятельность в филиале Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (IT-Park).
– Весьма радует, что в сфере информационных технологий немало молодых людей, желающих работать в этой сфере, — отметил Министр ИКТ в ходе беседы с молодыми людьми. — Конечно, создаваемые вами сегодня проекты завтра дадут свой экономический эффект. Сегодня необходимо создать для вас условия, льготы для полноценной деятельности. Поэтому продолжайте свое дело с энтузиазмом, не останавливайтесь на своем пути.
Самаркандский филиал IT Park был создан с целью повышения интереса у молодежи к сфере ИКТ, их поддержки в плане производства программных продуктов и налаживания экспорта путем создания условий и возможностей для эффективной деятельности, претворения в жизнь новых проектов и стартап-идей, непосредственного участия в процессах цифровизации экономических отраслей, ощутимого повышения доли ИКТ в сфере услуг по региону.
В декабре прошлого месяца начал свою работу Самаркандский филиал Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (IT Park), расположившийся в здании с современной инфраструктурой. В задачи филиала IT Park входят вопросы реализации перспективных стартап-проектов, их вывод на внутренний и внешний рынки, подготовка новых кадров, в том числе и программистов, создание новых рабочих мест.
Площадь двухэтажного здания филиала IT Park равняется приблизительно одному гектару (1118 квадратных метров). Здесь могут осуществлять свою деятельность свыше двухсот специалистов. В Самаркандском филиале IT Park на основе современного дизайна и в соответствии с современными требованиями организованы коворкинг-зона, офисные помещения для резидентов и стартаперов, современные учебные аудитории, комнаты робототхеники, киберспорта, комната для встреч и переговоров, конференц-зал, интервью-зона, кафе и другие служебные помещения.