O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 5 ta tashabbusi doirasida III-yo‘nalishi “Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish to‘g‘risida”gi matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi 2020 yil 28 fevral kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida matbuot anjumani o‘tkazdi.
Matbuot anjumani O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 5 ta tashabbusi doirasida III-yo‘nalishi “Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etish” masalalariga bag‘ishlandi.
Matbuot anjumanida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning uchinchi tashabbusi Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanish doirasida Vazirlik tomonidan ko‘plab ishlar amalga oshirildi. Respublika bo‘yicha 24 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi. Shundan 22 tasi 2019 yilda, 2 tasi 2020 yilda faoliyatini boshladi.
“Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi”larning to‘laqonli faoliyat ko‘rsatishi uchun zarur jihoz hamda texnologik vositalar bilan jihozlandi.
Jumladan, ma’ruzalar zallari va kompyuterlashtirilgan o‘quv xonalarida telekommunikatsiya korxonalari xodimlarining malakasi hamda yangi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha ko‘nikmalarni oshirish, yoshlarga axborot texnologiyalari va elektron tijorat sohasida innovatsion tadbirkorlik asoslarini o‘rgatish, axborot texnologiyalari sohasida startap loyihalarni qo‘llab-quvvatlashning zamonaviy hamda samarali mexanizmlarini yaratish, kompyuter texnologiyalari, dasturlash, robototexnika va kibersport asoslarini o‘rgatish uchun barcha zarur sharoitlar yaratildi.
Markazlar kompyuterlar va zarur jihozlar, Wi-Fi hududi bilan ta’minlanib, endilikda unda tuman yoshlariga axborot texnologiyalari, dasturlash, robototexnika, kibersport asoslari va elektron tijorat kabi yo‘nalishlarda bilim va ko‘nikmalar beriladi.
Mazkur markazlarda o‘qishlarni samarali tashkil etish maqsadida
14-30 yoshdagilar uchun dasturlash asoslari, kompyuter grafikasi, robototexnika, veb va mobil ilovalar yaratishga oid jami 19 ta fan dasturlari ishlab chiqildi.
Mazkur markazlarda xozirgacha 5,0 ming nafar tinglovchi o‘quv kurslarini yakunladi, hozir 600 nafar tinglovchi tahsil olmoqda.
Ushbu Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarini 2020 yil yakuniga qadar
80 ta yetkazishga rejalashtirilmoqda. Bundan asosiy maqsad aholining kompyuter savodxonligini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Bulardan, tashqari vazirlik tomonidan 2019 yilda Hindistonning Amiti universiteti bilan hamkorlikda Toshkent shahridagi Amiti universiteti o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘ydi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabning 1200 o‘rinli zamonaviy yangi binosi foydalanishga topshirildi.
Vazirlar Mahkamasining qaroriga asosan, Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki “IT-Park” tashkil qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida Toshkent shahrida zamonaviy infratuzilmaga ega bo‘lgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki “IT-Park” barpo etilyotganini, u hozirdanoq o‘zining dastlabki natijalarini bera boshlaganini ta’kidladi.
Shuningdek, bunday “IT-Park”lar Nukus, Buxoro, Namangan, Samarqand, Guliston va Urganch shaharlarida ham tashkil etilishi aytildi. Hozirda ushbu xududlarda ishlar keng qamrovli olib borilmoqda.
Shu bilan birga yoshlarni ushbu sohaga yanada qiziktirish maqsadida, Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlik doirasida “Bir million dasturchilari” (One Million Uzbek Coders) loyihasi amalga oshirilmoqda.
Respublika telekommunikatsiya infratuzilmasini zamon talablari darajasida keskin rivojlantirish orqali Internet tarmog‘ini kengaytirish va buning natijasida barcha aholi maskanlarini, shuningdek ijtimoiy soha ob’ektlarini, jumladan sog‘liqni saqlash, maktabgacha ta’lim muassasalari va umumta’lim maktablarini yuqori tezlikdagi Internet bilan ta’minlash bo‘yicha bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda
Respublikada telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish orqali 2019 yil yakuniga qadar 3 433 ta umumta’lim maktablari, 1 836 ta maktabgacha ta’lim muassasalari va 1 127 ta sog‘liqni saqlash ob’ektlariga jami 4 150 km optik tolali aloqa liniyalari tashkil etilgan.
2020-2021 yillarda jami 12 mingta ijtimoiy soha ob’ektlari, ya’ni sog‘liqni saqlash, maktabgacha ta’lim muassalari va umumta’lim maktablarining yuqori tezlikdagi Internetga ulanishi ta’minlanadi.
Birgina 2020 yilda optik tolali aloqa liniyalari qurish orqali jami sog‘liqni saqlash muassasalarining 95 foizi (3 340 ta), umumta’lim maktablarning 86 foizi (8 710 ta) hamda barcha maktabgacha ta’lim muassasalarini (5 707 ta) yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘iga ulanishi ta’minlanadi.
2021 yilda esa barcha ijtimoiy soha ob’ektlari yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlanadi hamda chekka olis hududlardagi aholi maskanlarida ham telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish imkoniyati yaratiladi.

Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций 28 февраля 2020 года провело пресс-конференцию в Агенстве информации и массовых коммуникаций.
Пресс-конференция была посвящена теме организации по эффективному применению компьютерных технологий и Интернета среди населения и молодёжи в соответствии с третьим направлением по Пяти инициативам Президента Республики Узбекистан.
В пресс-конференции приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также средств массовой информации.
С целью налаживания работ в социальной, духовно-просветительской сфере в соответствии с пятью инициативами, ранее выдвинутыми Президентом Республики Узбекистан, Министерством была проделана серьёзная работа по третьему направлению — организации эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета. В частности, по республике было организовано 24 учебных центра цифровых технологий. Из них 22 начали свою деятельность в 2019 году, и ещё 2 — в 2020 году.
Для полноценной деятельности учебные центры цифровых технологий были оснащены необходимой аппаратурой и технологическими средствами.
В частности, в залах для совещаний и компьютеризированных учебных комнатах были созданы условия для повышения квалификации сотрудников телекоммуникационных предприятий и навыков по внедрению новых технологий, обучения молодёжи инновационным основам предпринимательства в сфере информационных технологий и электронной коммерции, создания современных и эффективных механизмов по поддержке стартап-проектов в области информационных технологий, обучения основам программирования, робототехники и киберспорта.
Центры оснащены компьютерами и необходимой техникой, зоной Wi-Fi. Теперь здесь будут обучать региональную молодёжь основам информационных технологий, программирования, робототехники, киберспорта и электронной коммерции.
С целью эффективного обучения в центрах для молодежи в возрасте 14-30 лет было разработано в общем 19 учебных программ по основам программирования, компьютерной графики, роботехники, по созданию веб- и мобильных приложений.
В центрах уже прошли обучение около 5 тысяч слушателей. В настоящее время здесь обучается порядка 600 слушателей.
А к концу 2020 года намечается довести число учебных центров цифровых технологий до 80. Основная цель — повысить компьютерную грамотность среди населения.
Кроме этого, министерство в сотрудничестве с Университетом Амити (Индия) в 2019 году открыл Университет Амити в Ташкенте.
Было сдано в эксплуатацию современное новое здание специализированной школы имени Мухаммада аль-Хорезми, рассчитанное на 1200 мест.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров, был создан Технологический парк программных продуктов и технологий (IT-Park).
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своём Послании Олий Мажлису отметил первые результаты работы созданного в Ташкенте Технологического парка программных продуктов и технологий.
Такие IT-парки будут также организованы в Нукусе, Бухаре, Намангане, Самарканде, Гулистане и Ургенче. В настоящее время в этих регионах ведутся комплексные работы в этом направлении.
Вместе с этим, с целью повышения интереса у молодёжи к данной сфере, в сотрудничестве с Объединёнными Арабскими Эмиратами реализуется проект «Один миллион программистов» (One Million Uzbek Coders).
Посредством кардинального развития телекоммуникационной инфраструктуры республики на основе современных требований ведутся работы по расширению Интернет-сетей, в том числе по обеспечению всех населённых пунктов, в том числе социальных объектов, включая объекты здравоохранения, дошкольные образовательные учреждения и средние учебные заведения, высокоскоростным Интернетом.
Посредством развития телекоммуникационной инфраструктуры республики по итогам 2019 года были осуществлены работы по проведению 4 150 км оптиковолоконных линий связи в 3 433 школах, 1 836 дошкольных образовательных учреждениях и 1 127 объектах здравоохранения.
В ближайшие 2 года будет обеспечено высокоскоростное подключение к интернету 12 тысяч объектов социальной сферы, а именно здравоохранения, дошкольных образовательных учреждений и общеобразовательных школ.
Только в 2020 году будут построены волоконно-оптические линии связи и обеспечено высокоскоростное подключение к сети Интернет 95 процентов (3 340 ед.) объектов здравоохранения, 86 процентов общеобразовательных школ (8 710 ед.) и всех дошкольных образовательных учреждений (5 707 ед.).
Кроме этого в 2021 году все объекты социальной сферы будут обеспечены высокоскоростным интернетом, а в отдаленных населенных пунктах будут созданы условия для доступа к современным телекоммуникационным услугам.