Telekommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiyalash va IT-texnologiyalarni rivojlantirishga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi
2018-yil 30-noyabr kuni “Oʻzekspomarkaz” MKMda Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va “Oʻzbektelekom” AK tomonidan tashkil etilgan “Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti topshirigʻi boʻyicha AKT sohasida topshiriqlarni amalga oshirish ketma-ketligi” hisobot anjumani boʻlib oʻtdi. Anjumanni Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi oʻrinbosari Olimjon Umarov kirish soʻzi bilan ochdi.
Tadbirda jamoatchilik, mamlakatimiz operatorlari va provayderlari, “Oʻzbektelekom” AK hamkorlari hamda Oʻzbekistonning yetakchi OAVlariga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti topshirigʻining bajarilishi hamda kompaniyaning telekommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish, tashqi kanallarni kengaytirish va yangi cheksiz tarif rejalarini joriy etish boʻyicha loyihalarini amalga oshirish haqida maʼlumot berildi.
2018-yilning 9-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida Oʻzbekistonda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada rivojlantirish va xavfsizligini taʼminlash boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligiga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtgandi. Mamlakatimiz Prezidenti masʼul shaxslarga internet tarmogʻiga ulanish narxini pasaytirish, shuningdek, ulanish tezligini oshirish topshirigʻini bergandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti topshirigʻining bajarilishi maqsadida “Oʻzbektelekom” AK xodimlari tomonidan mavjud infratuzilmalarni tizimli tahlili oʻtkazildi va tarmoqni rivojlantirishda sifatli qayta tashkil etish qarori qabul qilindi, texnik qurilmalarni evolyutsion yangilash rejasi batafsil ishlab chiqildi.
“Oʻzbektelekom” AK tomonidan “Xalqaro paketli kommutatsiya markazlari va maʼlumotlar uzatish tarmoqlarini kengaytirish” loyihasi doirasida Xalqaro paketli kommutatsiya markazi komplekslari modernizatsiya qilindi va shundan keyin XPKM komplekslarining umumiy oʻtkazish qobiliyati 10 marta: oʻzgartirilgan trafigi esa 110 Gbit/c.dan 1200 Gbit/c.ga oshirildi.
Shuningdek, yil boshida internet xizmatlarining mintaqaviy bozorini rivojlantirish uchun “Oʻzbektelekom” AK operatorlar va provayderlar uchun internet-kanalida tarifning narxini 3 barobar pasaytirdi.
“Oʻzbektelekom” AK 2018-yil 1-dekabrdan boshlab yangi kafolatlangan cheksiz tarif rejalarini ishga tushiradi. Oʻzbekistonda birinchi marta 2 Mbit/s. tezlikka ega kafolatlangan cheksiz internet narxi oyiga 88 000 soʻmni tashkil etadi, bu oldingi shunday tarif rejadan 2 martadan ortiq arzonroqdir.
Bundan tashqari, endi tarif rejalarida “gacha” qoʻshimchasi mavjud boʻlmaydi, bu tanlab olingan tarif rejasi boʻyicha tezlikning kafolatlanishini anglatadi. Endi 1Mbit/s =1Mbit/s. ekanligini anglatadi.
“Faol tadbirkorlik, innovatsion gʻoyalar va texnologiyalar yili”da UZTELECOM ham kichik va oʻrta biznes subyektlarini qoʻllab-quvvatlaydi. 1-dekabrdan kompaniya abonentlarga: “Teznet Business” va “Tadbirkor” yangi tarif rejalari seriyalarini taqdim etadi.
Oʻzbekistonda IT-sohasini rivojlantirish davom ettiriladi. Asosiysi, mamlakat hududini tarmoq bilan qamrab olish darajasini oshirish uchun: 2025-yilgacha 220 ming kilometrdan ortiq optik kabel yotqizish belgilangan. Xususan, maʼlumotlar uzatish tarmogʻiga zamonaviy texnologiyalarni faol joriy etish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, keng polosoli optik tarmoqlarni rivojlantirish va AK magistral va multiservisli maʼlumotlarni uzatish tarmogʻini kengaytirish maqsadida, “Oʻzbektelekom” AK, Oʻzbekiston Respubliki Vazirlar Mahkamasi 2018-yil 23-noyabrda “Yaponiya xalqaro hamkorlik banki va Yaponiyaning tijorat banklari kreditiga xizmat koʻrsatish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 951-sonli qarorni qabul qildi. Qarorga muvofiq, Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) va Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC) ishtirokida “Magistral va multiservisli maʼlumotlar uzatish tarmoqlarini kengaytirish” va “Kommutatsiya markazlarini IMS (IP Multimedia Subsystems) texnologiyasi boʻyicha takomillaptirish” investitsion loyihalari amalga oshiriladi.
Shuningdek, 2019-yildan boshlab “Oʻzbektelekom” AK ADSL tarmogʻini rivojlantirishni toʻxtatadi va FTTx texnologiyasi boʻyicha tarmoqni rivojlantirish uchun barcha kuchlarini yoʻnaltiradi. Kompaniya rejalarida abonentlarni FTTx texnologiyasi boʻyicha bosqichma-bosqich ulash va har bir foydalanuvchiga yuqori sifatli internet xizmatlarini taqdim etish belgilangan.
Loyihalarni amalga oshirish Oʻzbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini qisqa muddatlarda Oʻzbekistonning barcha mintaqalarida misli tarmoqdan keng polosali optik tarmoqlarga ulanishga oʻtkazish imkonini beradi. Magistral va multiservisli maʼlumotlarni uzatish tarmogʻini kengaytirish “Oʻzbektelekom” AK internet tarmogʻiga ulanish narxini pasaytirish boʻyicha ishlarni davom ettirish imkonini beradi.

Состоялась пресс-конференция, посвященная модернизации сетей телекоммуникаций и основным тенденциям развития IT-технологий
30 ноября 2018 года прошла отчётная конференция «О последовательной реализации задач в сфере ИКТ по поручению Президента Республики Узбекистан», организованная Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана и акционерной компанией «Узбектелеком». Мероприятие открыл первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олимжон Умаров.
9 января 2018 года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось совещание, посвященное рассмотрению результативности мер принимаемых для развития информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане и обеспечению информационной безопасности. Президент страны поручил ответственным лицам снизить цены на доступ в Интернет, резко увеличить скорость подключения минимум в четыре раза.
В целях выполнения протокольного поручения Президента Республики Узбекистан, сотрудниками акционерной компании «Узбектелеком» проведен системный анализ имеющейся инфраструктуры и приняты решения для качественных преобразований в развитии отрасли, разработан и приведен в действие подробный план эволюционного обновления технического оборудования.
АК «Узбектелеком» произвела модернизацию комплексов МЦПК в рамках проекта «Расширение Международных центров пакетной коммутации и сети передачи данных», после реализации которого, общая пропускная способность комплексов МЦПК выросла в 10 раз: со 110 Гбит/c до 1200 Гбит/c консолидированного трафика.
А также, АК «Узбектелеком» в три раза снизила стоимость тарифа на интернет-канал для операторов и провайдеров республики.
C 1 декабря 2018 года UZTELECOM вводит новые безлимитные гарантированные тарифные планы. Впервые в Узбекистане безлимитный гарантированный интернет со скоростью 2 Мбит/сек будет стоить 88 000 сумов в месяц, что  более чем в 2 раза дешевле предыдущего аналогичного тарифного плана .
Кроме этого, теперь в тарифных планах  нет приставки «ДО», что говорит о гарантии скорости по выбранному тарифному плану. Теперь 1Мбит/с = 1Мбит/с.
В год предпринимательства, инноваций и технологий  UZTELECOM также поддерживает малый и средний бизнес. С 1 декабря компания предлагает абонентам серию новых тарифных планов для для субъектов малого и среднего бизнеса: «Teznet Business»  и  «Tadbirkor».
АК «Узбектелеком» выполняет свои обещания по повышению скорости и снижению стоимости трафика для  абонентов UZTELECOM, не только вводя новые, но и обновляя существующие тарифные планы.
В планах компании продолжать развитие IT-сферы в Узбекистане. А главное увеличивать покрытие сетью территории страны: до 2025 года UZTELECOM проложит более 220 тысяч километров оптического кабеля.
Так, в целях обеспечения благоприятных условий для активного внедрения современных технологий передачи данных, развития оптических сетей широкополосного доступа и расширения магистральной и мультисервисной сети передачи данных АК «Узбектелеком», Кабинет Министров Республики Узбекистан принял постановление № 951 от 23 ноября 2018 года «О мерах по обслуживанию кредита Японского банка международного сотрудничества и коммерческих банков Японии». Согласно постановлению, при участии Японского банка международного сотрудничества (JBIC) и Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC) будут реализованы инвестиционные проекты «Расширение магистральной и мультисервисной сети передачи данных» и «Модернизация центров коммутации по технологии IMS (IP Multimedia Subsystems)».
Так же с 2019 года  акционерная компания «Узбектелеком»  прекращает развитие  ADSL сетей и консолидирует усилия для развития Сети по технологии FTTx. В планах компании поэтапное переключение абонентов по технологии FTTx для предоставления высококачественных интернет услуг каждому пользователю.
Реализация проектов позволит в кратчайшие сроки осуществить переход телекоммуникационных сетей страны с медных на оптические сети широкополосного доступа для всех регионов Узбекистана. Расширение магистральной и мультисервисной сети передачи данных АК «Узбектелеком» позволит продолжить работу по снижению цены на доступ в интернет и увеличению скорости подключения.