Koreya Respublikasi Ichki ishlar va xavfsizlik vaziri o‘rinbosari boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi
15 sentabr kuni Koreya Respublikasi Ichki ishlar va xavfsizlik vazirining o‘rinbosari Shim Bo Gyun boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Olimjon Umarov ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida axborotlashtirish, “elektron hukumat” yo‘nalishlarida o‘rnatilgan ikki tomonlama hamkorlik samaralari qayd etilib, Koreya hamda O‘zbekiston Respublikalari 2012 yildan boshlab amalga oshirib kelayotgan loyihalar o‘z samarasini berayotgani ta’kidlandi. Koreya tomonining ma’lum qilishicha, mamlakatni axborotlashtirish, “elektron hukumat”ni rivojlantirish bo‘yicha sa’y-harakatlar so‘nggi 50 yildan buyon hukumatning diqqat-e’tiborida bo‘lib kelmoqda. Bu esa mamlakat raqobatbardoshligini oshirish, iqtisodiyot rivoji hamda davlat boshqaruvidagi samaradorlikda o‘zining natijasini bermoqda.
Ichki ishlar va xavfsizlik vazirligi Koreya Respublikasida “elektron hukumat”ni rivojlantirish, axborotlashtirish sohalariga bevosita mas’ul organ hisoblanadi. O‘zbekiston bugun kadrlar malakasini oshirish, yosh pedagoglarni tayyorlash, IT-ta’limni rivojlantirish, axborot texnologiyalari yo‘nalishlaridagi loyihalarni amalga oshirishda ushbu vazirlik tizimidagi Koreya axborotlashgan jamiyati milliy agentligi, Koreya hududlarda axborotlashtirishni tadqiq qilish va rivojlantirish instituti bilan yaqindan hamkorlik qiladi.
O‘z navbatida, bugun axborot texnologiyalari jamiyatning har sohalarida tatbiq qilinayotgani, jumladan davlat xizmatlarini rivojlantirish, jamiyat xavfsizligini ta’minlash, ochiq ma’lumotlarni ishlab chiqish va ommalashtirish, salmoqli ma’lumot (big data)ni qayta ishlashda zamonaviy IT-trendlarni hisobga olib, aloqalarni yangi bosqichga ko‘tarish muhim vazifa bo‘lib turibdi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev qarori bilan “Xavfsiz shahar” dasturining qabul qilinishi bu yo‘nalishda yangi tizimlar va ishlanmalarni tayyorlash, xalqaro tajriba asosida jamiyat osoyishtaligida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining hissasini oshirishni taqozo qiladi. Janob Shim Bo Gyun bu borada Koreyaning “aqlli transport” hamda videokuzatuv tizimlarini o‘rganish, o‘zbekistonlik mutaxassislarning Seulda o‘rnatilgan xavfsizlik tizimlarini bevosita ko‘rish va o‘rganishlari uchun maxsus o‘quvlarning tashkil qilinishini, loyihaning amalga oshirilishida koreyalik malakali ekspert va konsultantlarning ishtirokini qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi.
Yuqorida qayd etilgan yo‘nalishlarda yaqin hamkorlikni o‘rnatish yuzasidan O‘zbekiston va Koreya hukumatlari o‘rtasida anglashuv memorandumini imzolash rejasi kelishib olindi.

Состоялась встреча с делегацией Южной Кореи во главе с заместителем министра внутренних дел и безопасности
15 сентября в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с делегацией Южной Кореи во главе с заместителем министра внутренних дел и безопасности г-ном Шим Бо Гюн. На встрече участвовал первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олимжон Умаров.
На встрече отмечена эффективность двухстороннего сотрудничества по направлению “электронное правительство”, также отмечено, что проекты осуществляемые с начала 2012 года между Республикой Корея и Узбекистаном дали свои плоды.
По сведениям Корейской стороны, развитие “электронного правительства” за последние 50 лет находится в центре внимания правительства. И это даёт свои результаты в повышении конкурентоспособности государственного управления.
Министерство внутренних дел и безопасности Республики Корея является непосредственным ответственным за развитие “ электронное правительство”, за отрасли информатизации. На сегодняшний день Узбекистан тесно сотрудничает с Национальным агентством информационного общества Республики Корея, Корейским институтом исследований и развития информатизации регионов которые входят в систему данного министерства.
В свою очередь, сегодня главной задачей является применение информационных технологий во всех отраслях общества, в частности при развитии государственных услуг, обеспечении безопасности общества, при разработке и популяризации открытых данных, при переработке больших данных (big data) с учетом современных IT-трендов, для поднятия отношений на новый уровень.
Принятие программы «Безопасный город» по постановлению Президента Республики Узбекистан, требует подготовку новых систем и разработок в этом направлении, повышение доли информационно-коммуникационных технологий по обеспечению спокойствия общества на основе международного опыта. Г-н Шим Бо заверил, что поддержит организацию специальных учебных курсов по изучению систем безопасности г. Сеул для узбекских специалистов. Также, об оказании содействия для участия корейских экспертов и консультантов при осуществлении проектов программы «Безопасный город» в г.Ташкенте.
Между правительствами Узбекистан и Республикой Корея согласован план мероприятия по подписанию меморандума по тесному сотрудничеству.