Xalqaro informatika olimpiadasida ishtirok etuvchi O‘zbekiston terma jamoasiga nomzodlari bilan uchrashuv o‘tkazildi
Bugun, 7-aprel kuni IT Parkda Xalqaro informatika olimpiadasida ishtirok etuvchi O‘zbekiston terma jamoasiga nomzodlar, mahalliy va xorijiy trenerlar bilan yangi o‘quv mashg‘ulotlari boshlanishi oldidan mas’ul vazirliklar rahbariyati ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Raqamli texnologiyalar vazirining o‘rinbosari Rustam Karimjonov hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari U. Sharifxodjayev ishtirok etdi. O‘zbekiston Prezidentining 2019-yil 3-maydagi “Iqtidorli yoshlarni aniqlash va yuqori malakali kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga asosan O‘zbekiston terma jamoasi saralanib, xalqaro olimpiadalarda, shu jumladan, xalqaro informatika olimpiadasida ishtirok etib kelmoqda.  Ma’lumot uchun: 2022-yilning 7-15-avgust kunlari 34-Xalqaro informatika olimpiadasi Indoneziyada o‘tkazilgan bo‘lib, unda 88 ta davlatdan 349 nafar ishtirokchi qatnashdi. O‘zbekistondan 4 nafar iqtidorli yoshlar ishtirok etdi. Joriy yilda asosiy olimpiadaning maktab bosqichi sentabr oyida tashkil qilingan bo‘lib, unda respublika bo‘yicha umumta’lim maktablari, akademik litsey hamda kasb-hunar maktablarining 80 mingdan ortiq 9–11-sinf va 1-2-kurs o‘quvchilari ishtirok etdi. Olimpiadaning tuman bosqichida 18 mingdan ortiq o‘quvchilar, viloyat bosqichida esa 2000 ga yaqin o‘quvchilar o‘z bilimlarini sinovdan o‘tkazishdi. Viloyatlarda yuqori natijalarni qayd etgan 210 nafar o‘quvchilar xalqaro informatika olimpiadasida ishtirok etadigan O‘zbekiston terma jamoasiga saralash bosqichlariga jalb qilindi. Saralash bosqichlari xalqaro olimpiadalar standartlariga mos ravishda o‘tkazildi, unda xalqaro tajribadan kelib chiqqan holda ishtirokchilarga turli qiyinlik darajasidagi dasturlashga doir topshiriqlar taqdim qilindi. Ikki bosqichda o‘tkazilgan sinovlar natijasiga ko‘ra 12 nafar yuqori natijalarni qayd etgan o‘quvchilar terma jamoaga asosiy nomzodlar safidan o‘rin egallashdi va mahalliy trenerlar jalb qilgan holda o‘quvlar tashkil qilindi. Tayyorgarlik jarayonlarini yanada kuchaytirish, terma jamoaning xalqaro olimpiadadagi natijadorligini yaxshilash maqsadida polshalik mutaxassis, xalqaro informatika olimpiadasi oltin medali sohibi, 2016-2020-yillarda Polsha terma jamoasi murabbiyi Bartosz Kostka yurtimizga taklif qilindi. U xalqaro darajadagi trener bo‘libgina qolmay, dunyoning eng yirik kompaniyalaridan biri hisoblangan GOOGLE kompaniyasi dasturchisi hisoblanadi.   Raqamli texnologiyalar hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan xamkorlikda tashkil qilinayotgan mazkur loyiha o‘zining ijobiy samarasini beradi va joriy yilda o‘quvchilarimiz xalkaro informatika olimpiadasidan medallarni qo‘lga kiritadi. Shu bilan birgalikda, mazkur loyiha uzoq yillar o‘zbekistonlik yoshlarning xalqaro olimpiadalardagi yuqori muvaffaqiyatini ta’minlashga xizmat kiladi, deb umid kilamiz.

Состоялась встреча с кандидатами в сборную Узбекистана для участия в международной олимпиаде по информатике
Сегодня, 7 апреля, в IT-Парке состоялась встреча с кандидатами в сборную Узбекистана, участвующими в Международной олимпиаде по информатике, отечественными и зарубежными тренерами перед началом нового учебного года с участием руководства ответственного министерства. На встрече приняли участие заместитель Министра цифровых технологий Рустам Каримжанов и первый заместитель Министра дошкольного и школьного образования У. Шарифходжаев.   В соответствии с постановлением Президента Узбекистана от 3 мая 2019 года “О мерах по выявлению талантливой молодежи и организации непрерывной системы подготовки высококвалифицированных кадров” сборная команда Узбекистана проходит квалификацию и участвует в международных олимпиадах, в том числе в международной олимпиаде по информатике. Для справки: с 7 по 15 августа 2022 года в Индонезии проходила 34-я Международная олимпиада по информатике, в которой приняли участие 349 участников из 88 стран. В том числе, из Узбекистана приняли участие 4 человека.  В этом году в сентябре был организован школьный этап основной Олимпиады, в котором приняли участие более 80 тысяч учащихся 9-11 классов и 1-2 курсов общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных училищ по всей республике. На районном этапе олимпиады свои знания проверили более 18 тысяч учащихся, а на региональном-около 2000. 210 учащихся, показавших высокие результаты в регионах, были привлечены к отборочным этапам в сборную команду Узбекистана для участия в международной олимпиаде по информатике. Отборочные этапы проводились в соответствии со стандартами международных олимпиад, на которых, исходя из международного опыта, участникам были представлены задания по программированию различной степени сложности. По результатам испытаний, проведенных в два этапа, 12 учащихся, показавших высокие результаты, получили место в числе основных кандидатов в сборную, и были организованы тренировки с привлечением местных тренеров. В целях дальнейшего усиления подготовительных процессов, повышения результативности национальной команды на международной олимпиаде в нашу страну был приглашен польский специалист, золотой призер Международной олимпиады по информатике, тренер сборной Польши в 2016-2020 годах Бартош Костка. Он является не только тренером международного уровня, но и является разработчиком GOOGLE, компании, которая считается одной из крупнейших в мире. Этот проект, организуемый в сотрудничестве с Министерством цифровых технологий, дошкольного и школьного образования, принесет положительный результат и в этом году наши учащиеся получат медали Международной олимпиады по информатике. Вместе с тем, мы надеемся, что данный проект на долгие годы послужит обеспечению высоких успехов молодежи Узбекистана на международных олимпиадах.