Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
9 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot kommunikatsiyalari va texnologiyalarini rivojlantirish vazirligida Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashining 2016 yildagi faoliyati yakunlari ko‘rib chiqildi va muhokama qilindi.
Kengash tomonidan radiochastota spektridan foydalanuvchilarning radiochastota polosalarini ajratish, respublika hududida radioqurilmalardan foydalanish imkoniyatini aniqlash, radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarning xalaqitlarsiz ishlashini ta’minlash haqidagi talabnomalari bo‘yicha, radiochastota biriktirishlarini xorijiy, shu jumladan chegaradosh davlatlar bilan muvofiqlashtirish, respublikaning radiochastota biriktirishlarini xalqaro-huquqiy muhofaza qilish, radiochastota spektridan foydalanish sohasida normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, 2015 yilgi Radioaloqa assambleyasi va Butunjahon radioaloqa konferensiyasining ishi, ularda respublika delegatsiyasining ishtiroki yakunlarini ko‘rib chiqish, 2019 yilda o‘tkaziladigan shu anjumanlarga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha o‘rnatilgan tartibda ishlar olib borildi.
Hisobot davrida O‘zbekiston Rsspublikasi Prezidentining 2012 yil 17 aprelda tadiqlangan “O‘zbekiston Respublikasida raqamli teleuzatishga texnik va texnologik o‘tish davlat dasturi to‘g‘risida” PQ-1741-son qaroriga asosan, respublikada raqamli teleeshittirishni joriy etish bo‘yicha ishlar davom ettirildi. 2016 yilda aholini raqamli televideniye signallari bilan qamrovini 68,6% (2016 yil 1 yanvar holati)dan 88% (2017 yil 1 yanvar holati)gacha yetkazildi.
Kam quvvatli raqamli televizion uzatkichlarni o‘rnatish bo‘yicha Davlat dasturining II bosqichini bajarish uchun Kengashning “O‘zbekiston Respublikasida aholi siyrak joylashgan va borish qiyin bo‘lgan tumanlarda raqamli yerusti televizion eshittirishga o‘tish chastota-hudud rejasini qabul qilish xaqida” qarori qabul qilindi (birinchi qism).
Yig‘ilishda radiochastota organlarining hisobot davridagi ishi muhokama qilindi. Muhokamani inobatga olgan holda, shu jumladan radiochastotalarni ajratish va radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan respublika hududida foydalanish uchun jismoniy va yuridik shaxslarning talabnomalarini o‘z vaqtida va sifatli ko‘rib chiqishni ta’minlash bo‘yicha ishlarni axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan maksimal darajada foydalangan holda davom ettirish vazifasi topshirildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan 2015 yilgi Butunjahon radioaloqa konferensiyasining qarorlarini inobatga olgan holda O‘zbekiston Respublikasining Radiochastotalarni taqsimlash jadvaliga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar ko‘rib chiqildi va ma’qullandi, hamda jadvalning yangi tahriri tasdiqlandi.
Kengashning vazifa va funksiyalariga muvofiq faoliyatning asosiy yo‘nalishlarini o‘z ichiga olgan Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashining 2017 yil uchun ish rejasi ko‘rib chiqildi va qabul qilindi.
Kengash yig‘ilishida shuningdek respublikaning radiochastota spektridan samarali va oqilona foydalanishga doir boshqa masalalar ko‘rib chiqildi. Yig‘ilish natijalariga ko‘ra tegishli qarorlar qabul qilindi.

Состоялось очередное заседание Республиканского совета по радиочастотам
9 марта в Мининфоком состоялось очередное заседание Республиканского совета по радиочастотам, на котором подведены и обсуждены итоги деятельности Республиканского совета по радиочастотам в 2016 году.
Советом в установленном порядке проводилась работа по заявкам пользователей радиочастотного спектра о выделении полос радиочастот, определению возможности использования радиооборудования на территории республики, обеспечению беспомеховой работы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств. Осуществлялась координация использования радиочастотных присвоений с зарубежными, в том числе с приграничными, государствами, международно-правовая защита радиочастотных присвоений республики. Проводились работы по совершенствованию нормативно-правовой базы в области использования радиочастотного спектра. Были подведены итоги работы Ассамблеи радиосвязи и Всемирной конференции радиосвязи 2015 года, Международного союза электросвязи, участия делегации республики в них, и подготовке к указанным форумам в 2019 году.
В отчётном периоде согласно «Государственной программе по техническому и технологическому переходу на цифровое телевещание в Республике Узбекистан», утверждённой постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-1741 от 17 апреля 2012 года, была продолжена работа по внедрению в республике цифрового наземного телевещания. В 2016 году увеличена зона охвата населения сигналами цифрового телевидения с 68,6% (на 01.01.2016 г.) до 88% (на 01.01.2017 г.).
Для выполнения II этапа Госпрограммы по установке маломощных цифровых телевизионных передатчиков принято решение Совета «Об утверждении частотно-территориального плана перехода на цифровое наземное телевизионное вещание в труднодоступных, малонаселенных пунктах Республики Узбекистан» (первая часть).
В ходе заседания обсуждён вопрос о работе радиочастотных органов в отчётном периоде. С учётом обсуждения поручено, в том числе, продолжить работу по обеспечению своевременного и качественного рассмотрения заявок физических и юридических лиц на выделение радиочастот и использование радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории республики с максимальным использованием информационно-коммуникационных технологий.
Участниками заседания рассмотрены и одобрены изменения и дополнения в Таблицу распределения радиочастот Республики Узбекистан, внесённые с учётом решений Всемирной конференции радиосвязи 2015 года, и утверждена её новая редакция.
Рассмотрен и принят план работы Республиканского совета по радиочастотам на 2017 год, включающий основные направления деятельности согласно задачам и функциям Совета.
На заседании Совета обсуждены также другие вопросы касательно эффективного и рационального использования радиочастотного спектра республики.