Vazirlik faoliyatining 2016 yil yakunlariga bag'ishlangan Hay'at yig'ilishi bo'lib o'tdi
Joriy yil 21 yanvar kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining 2016 yildagi faoliyati sarhisobi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishning borishi, istiqboldagi vazifa hamda loyihalarni belgilashga bag‘ishlangan Hay’at majlisi bo‘lib o‘tdi.
Hay’at yig‘ilishi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimizni 2016 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasidan kelib chiqib, har taraflama va tanqidiy tahlil ruhida o‘tdi.
Jumladan, yig‘ilishda qat’iy tartib-intizom va shaxsiy javobgarlik – har bir rahbar faoliyatining kundalik qoidasi ekani ta’kidlandi. Unda hisobot davrida soha korxonalari tomonidan erishilgan natijalar tanqidiy o‘rganilib, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar, mavjud muammolar qayd etildi.
Mamlakat hududida axborot texnologiyalarining rivojlanishi va tatbiq etilish holati o‘rganilib, joylarda "elektron hukumat" tizimini joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligi qoniqarsiz ekani ta’kidlandi. Jumladan, bu bo‘yicha vazirlikning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Buxoro, Jizzax hamda Farg‘ona viloyatlari bo‘linmalari rahbarlari faoliyati tanqid ostiga olinib, tashabbuskorlikning yetishmasligi, vazifalarni o‘z vaqtida bajarmaslik, AKT hamda keng polosali telekommunikatsiya xizmatlarining joriy etilishida yetarlicha nazoratning o‘rnatilmagani qayd etildi.
Hududlarda AKTni joriy etish maqsadida viloyat hokimliklari qoshida "Kompyuterlashtirish markazi" davlat unitar korxonalari tashkil etilgan edi. Ammo, vazirlikning hududiy boshqarmalari tomonidan mazkur markazlar bilan hamkorlik natijadorligi va samaradorligi zamonaviy talablarga umuman javob bermaydi. Shu munosabat bilan, yig‘ilishda ushbu markazlar faoliyatini tubdan yaxshilash bo‘yicha takliflar ishlab chiqish vazifasi berildi.
Shuningdek, tizimda yuridik va jismoniy shaxslar murojaatlari bilan ishlash holatiga alohida diqqat qaratildi. 2016 yilda vazirlikka 3835 ta murojaat kelib tushgan. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasiorqali 2760 ta, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining virtual qabulxonasi orqali 318 ta, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali 367 ta, shuningdek yozma shaklda 390 ta murojaat kelib tushgan.
Tahlillar shuni ko'rsatmoqdaki, murojaatlarning 15 foizi pochta xizmatlari, 17 foizi aloqa tarmoqlari, 13 foizi internet xizmatlari, 11 foizi mobil aloqa xizmatlari to'g'risida. Shuningdek, sohadagi muassasa va korxona rahbarlari ustidan 23 ta shikoyat kelib tushgan.
Aholi murojaatlarini hududlar kesimida ko'radigan bo'lsak, ularning aksariyati Toshkent shahri (44%), Toshkent viloyati (14 foiz), Farg'ona viloyati (6%) aholisidan kelib tushgan. Yig'ilishda aholi murojaatlari bilan ishlashda yo'l qo'yilayotgan xato-kamchiliklarga oydinlik kiritildi.
Bu bo'yicha vazirlikning Toshkent shahri, Toshkent va Farg'ona viloyatlaridagi hududiy bo'linmalari faoliyati tanqidiy baholanib, Farg'ona viloyati hududiy boshqarmasi boshlig'iga nisbatan intizomiy chora qo'llanildi. Vazirlik tizimidagi muassasalar, operator va provayderlarga veb-sayt hamda telefon aloqasi orqali aholi bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqotni mustahkamlash yuzasidan topshiriq berildi.
Shu bilan birga, "O‘zbektelekom" AK rahbariyatiga hamda uning hududlardagi bo‘linmalari rahbarlariga aholi o‘rtasida sayyor yig‘ilishlar o‘tkazish orqali kompaniya abonentlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot o‘tkazish, ularni qiynayotgan masalalarni tezkor hal qilish, telekommunikatsiya tarmoqlarini istiqbolda rivojlantirish va sifatli aloqa xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha choralarni ko‘rish vazifasi yuklatildi.
Hay’at yig‘ilishida simli va simsiz aloqa xizmatlarini ko‘rsatuvchi operatorlarning faoliyatidagi nuqsonlar, fuqaro murojaatlari asosida telekommunikatsiya xizmatlarini yaxshilamaslik holatlari ko‘rsatildi. Ularga qo‘ng‘iroqlarni qayta ishlash markazlari faoliyatini yaxshilash, abonentlar murojaatlariga yuqori darajada yondashish choralarini ko‘rish vazifasi yuklatildi.
Fuqaro murojaatlari tahlili shuni ko‘rsatadiki, bugungi kunda pochta xizmatlarini ko‘rsatishda pochta jo‘natmalari va davriy matbuot nashrlarining o‘z vaqtida yetkazib berilmasligi, pochta tizimi xodimlarining o‘z vazifalarini suiiste’mol qilish holatlari ko‘p kuzatilmoqda. Shu munosabat bilan, "O‘zbekiston pochtasi" AJ rahbariyatiga jamiyatning Surxondaryo va Andijon viloyatlaridagi bo‘linmalari rahbarlariga nisbatan choralar ko‘rish vazifasi yuklatildi.
"Elektron hukumat" tizimi samaradorligini oshirish maqsadida, mas’ullarga davlat idoralarining axborot tizimlarini "Elektron hukumat" idoralararo yagona markazlashgan platformasiga ulab qo‘yish, yangi axborot tizimlari komplekslarini joriy etishni jadallashtirish vazifalari yuklandi.
Ta’kidlangani kabi, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portaliga 2016 yilda 52 turdagi yangi interaktiv xizmat joriy qilingan. Natijada, ularning umumiy soni 300 dan oshdi. Davlat organlari tomonidan aholi va tadbirkorlik subektlariga 945 mingdan ziyod xizmatlar ko‘rsatildi. Shuningdek, yig‘ilishda aksariyat xizmatlarning foydalilik va interaktivlilik darajasi yetarli emasligi aytildi.
Shu bilan birga, Hay’atda aholi uchun foydali va zarur, ehtiyoj yuqori bo‘lgan aloqa xizmatlari sifatini yaxshilash bo‘yicha muntazam ishlash, aholi hamda tadbirkorlarga ikki tomonlama manfaatdor davlat xizmatlari ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha vazifalar berildi.

Состоялось заседание Коллегии Мининфоком
21 января 2017 года состоялось заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, на котором были подведены итоги развития сферы информационных технологий и коммуникаций в 2016 году.
Исходя из доклада Президента страны Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год, заседание Коллегии Министерства прошло в духе всестороннего и критического анализа.
Было отмечено, что критический анализ, жесткая дисциплина и персональная ответственность должны стать повседневной нормой в деятельности каждого руководителя. Также критически были рассмотрены результаты, достигнутые за отчетный период предприятиями отрасли, отмечены допущенные недостатки, обсуждены существующие проблемы.
Рассмотрено состояние работы по внедрению и развитию информационных технологий в регионах страны. В частности отмечено, что проводимые работы по внедрению системы электронного правительства в регионах осуществляются неудовлетворительно. Жёсткой критике подгвернута работа руководителей территориальных управлений Министерства по Республике Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Джизакской Ферганской областей. Строго указаны недостатки в работе, такие как отсутствие должной инициативы, нарушение сроков выполнения поручений, отсутствие контроля за ходом внедрения ИКТ и развития телекоммуникационных услуг на основе широкополосных технологий и другие.
В целях внедрения и развития ИКТ, при областных хокимиятах были организованы государственные унитарные предприятия - «Центры компьютеризации». Однако, эффективность и результативность работы территориальных управлений Министерства данными центрами не отвечает современным требованиям опережающего развития ИКТ. В связи с этим, поручено разработать предложения по кардинальному совершенствованию работы Центров компьютеризации.
Отдельно рассмотрено состояние работ с обращениями юридических и физических лиц. В течение 2016 года в Мининфоком поступило всего 3835 обращений, в том числе через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан – 2760 обращений, через Виртуальную приемную Министра – 318 обращений, через Единый портал интерактивных государственных услуг – 367 обращений, письменные обращения – 390.
Анализ показывает, что 15% обращений поступили по почтовым услугам, 17% - по сетям связи, 13% - по услугам интернета, 11% - по услугам мобильной связи, а также 23 жалобы были поданы на руководителей различных предприятий отрасли.
Если рассматривать количество обращений в разрезе по регионам страны, то самая большая часть обращений поступила из города Ташкент (44% от всех обращений), далее следуют Ташкентская (14%) и Ферганская (6%) области. Указано наличие фактов нарушения исполнительской дисциплины при работе с обращениями граждан.
В этой связи, на заседании всесторонне и критически оценены работы территориальных управлений Министерства по г.Ташкент, Ташкентской и Ферганской областям и приняты дисциплинарные меры в отношении начальника территориального управления Ферганской области. Руководителям подразделений министерства, операторам и провайдерам даны указания усилить прямой диалог с гражданами через официальные сайты и телефоны «горячей линии».
Кроме того, руководству АК «Узбектелеком» и его филиалов поручено наладить прямой контакт с абонентами компании путем проведения регулярных выездных встреч на местах, с тем, чтобы оперативно выявлять и устранять проблемы, с которыми сталкиваются абоненты, а также определения дальнейших приоритетов развития, как в целом сетей телекоммуникаций, так и предоставления качественных услуг связи.
Также, подвергнуты резкой критике операторы фиксированной и мобильной связи, не выполнившие ранее взятые на себя обязательства по повышению качества услуг телекоммуникаций в ответ на обращения граждан. Указано на необходимость улучшения работы колл-центров по обслуживанию звонков клиентов в плане улучшения профессионального уровня персонала и корректного обращения с абонентами.
Анализ работы с обращениями граждан в деятельности АО «Узбекистон почтаси» показывает, что обращения, возникающие по вине предприятия, касаются таких проблем, как несвоевременная доставка почтовых отправлений и периодических печатных изданий, а также нарушение сотрудниками почтовой связи требований нормативных документов. В этой связи руководству АО «Узбекистон почтаси» поручено принять меры в отношении руководителей филиалов общества Сурхандарьинской и Андижанской областей.
В целях повышения эффективности функционирования системы «Электронное правительство», были даны поручения по незамедлительному принятию мер по интеграции информационных систем госорганов с межведомственной интеграционной платформой системы «Электронного правительства», внедрению новых комплексов информационных систем.
На Едином портале интерактивных государственных услуг с начала года реализовано 52 вида новых услуг, а общее количество оказываемых услуг составило 300 видов. В результате государственными органами населению и субъектам предпринимательства предоставлено более 945 тысяч услуг. В этом контексте было отмечено, что большинство услуг на портале не отвечает требованиям полезности и интерактивности.
Было также указано на необходимость учитывать потребности населения в необходимых услугах, которые в действительности полезны для населения, постоянного усовершенствования порядка предоставления государственных услуг, в частности обеспечения полного двухстороннего и интерактивного функционирования электронных услуг населению и субъектам предпринимательства.
По итогам обсуждения вопросов повестки дня заседания Коллегии принято решение, в котором определены практические меры по дальнейшему развитию сферы информационных технологий и коммуникаций.