So‘nggi yillarda ta’lim sohasida keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasida oliy ta’limni tizimli isloh qilishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, mustaqil fikrlaydigan yuqori malakali kadrlarni tayyorlash jadal rivojlanib borayotgan axborot asrida muhim ahamiyat kasb etadi. Shu boisdan ham, davlatimiz rahbari tomonidan 2023-yil “Inson qadri va sifatli ta’lim yili” deb nomlanishi bejizga emas.
Shu nuqtai nazardan, “EMMM” DUKga Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamda uning filiallari talabalarini jalb etish va biriktirish loyihasini amalga oshirish yuzasidan vazifalar belgilab olingan. Ushbu hamkorlikning asosiy maqsadi ta’lim, fan va ishlab chiqarish integratsiyasini samarali ta’minlash va korxonamiz uchun malakali kadrlarni tayyorlashdan iboratdir.
Yuqoridagi vazifalardan kelib chiqib, suhbat asosida TATU Qarshi filialidan bir nechta iqtidorli talabalar saralab olindi va ular uchun o‘quv rejasi ishlab chiqildi. Mazkur rejaga asosan talabalar bilan haftada 2 marotaba o‘quv mashg‘ulotlari olib borish belgilangan. Talabalarga o‘quv mashg‘ulotlari korxonamizning asosiy faoliyat va vazifalarini inobatga olgan holda tashkil etilmoqda.
Xulosa qilib aytganda, amalga oshirilayotgan bu kabi hamkorliklar kelajakda sohamiz uchun malakali kadrlarni tayyorlashga ulkan hissa qo‘shadi.

Сотрудничество между ГУП «ЦЭМС» и Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми
В последние годы в сфере образования проводятся масштабные реформы. В частности, определение приоритетных направлений системной реформы высшего образования в Республике Узбекистан, подготовки высококвалифицированных кадров, мыслящих самостоятельно, приобретает важное значение в динамично развивающемся информационном веке. По этой причине не зря глава нашей страны назвал 2023 год «Годом заботы о человеке и качественного образования».
С этой точки зрения определены задачи по реализации проекта по привлечению и прикреплению к предприятию ГУП “ЦЭМС” студентов Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми (далее - ТУИТ) и его филиалов. Основная цель этого сотрудничества-эффективное обеспечение интеграции образования, науки и производства и подготовка квалифицированных кадров для нашего предприятия.
Исходя из вышеуказанных задач, на основе собеседования были отобраны несколько талантливых студентов Каршинского филиала ТУИТ и для них был разработан план обучения. По данному плану учебные занятия со студентами запланированы 2 раза в неделю. Учебные занятия для студентов организуются с учетом основных направлений деятельности и задач нашего предприятия.
Подводя итог, можно сказать, что осуществление подобного сотрудничества в будущем внесет огромный вклад в подготовку квалифицированных кадров для нашей отрасли.