Xorazm viloyati EMMX xodimlari tomonidan noqonuniy foydalanilayotgan REVlarni aniqlash bo‘yicha tadbir o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-sonli qarori ijrosini taʼminlash borasida, Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni Xorazm viloyati hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki oʼrnatish, qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2022-yil mobaynida hamkorlikda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan, 2022-yil 6-iyul kuni Xorazm viloyati Hazorasp tumani Markaziy buyum bozorida Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati va Ichki ishlar organlari xodimlari bilan hamkorlikda qo‘shma reyd tadbirlari o‘tkazildi.
Qo‘shma reyd davomida 2 dona noqonuniy foydalanishda bo‘lgan Xitoy Xalq Respublikasida ishlab chiqarilgan “BAOFENG” rusumli radiostantsiya aniqlandi va REV egasiga ushbu radiostantsiyalarni ishlatmaslik haqida ogohlantirish xati berildi va radiostantsiya ish faoliyati to‘xtatildi.
Shuningdek “LBE-M5-23” rusumli foydalanishda bo‘lgan REV aniqlanib, undan foydalanish uchun ruxsatnoma olish tartibi tushuntirilib, ogohlantirish xati REV egasiga taqdim qilindi va vaqtinchalik REV ish faoliyati to‘xtatildi.
Hazorasp Markaziy buyum bozori hududida joylashgan Militsiya tayanch punkti xodimlari bilan REV va YuChQlardan foydanish tartibi bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi.

В целях обеспечения реализации постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», согласно плану мероприятий о взаимодействии министерств и ведомств по организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза из-за границы и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Хорезмской области, 6 июля 2022 года проведен совместный рейд на Центральном рынке Хазораспского района Хорезмской области совместно с работниками СЭМС Хорезмской области и органов внутренних дел.
В ходе совместного рейда были обнаружены 2 незаконно используемые радиостанции производства КНР «BAOFENG». Работа радиостанций была прекращена, а владельцу РЭС было выдано письмо-предупреждение о неиспользовании этих радиостанций.
Также был идентифицирован действующий радиомост «LBE-M5-23», разъяснен порядок получения разрешения на использование радиомоста, предъявлено письмо-предупреждение владельцу РЭС, а эксплуатация радиомоста было временно приостановлено.
Сотрудники опорного пункта отдела внутренних дел, расположенного на территории Хозараспского центрального рынка, были проинформированы о порядке использования РЭС и ВЧУ.