“Elektromagnit moslashuv markazi” DUK kasaba uyushmasi tomonidan ichki turizmni rivojlantirish hamda xodimlarni turistik sayohatlarga jalb qilish maqsadida, Xorazm viloyati EMMX xodimlari “Yer yuzining sayqali”, “Sharqning bebaho durdonasi”-Samarqand shahriga bir kunlik sayohatni amalga oshirdilar.
YUNESKOning Umumjahon merosi ro‘yxatiga “Samarqand - madaniyatlar chorrahasi” nomi bilan kiritilgani bejiz emas. Bu shahar chindan o‘zining ohangrabosi bilan yosh-u qarini birdek hayratlantiradi. Shaharni ziyorat qila turib, bu yerda joylashgan tarixiy obidalarning sonidan lol qolish aniq.
EMMX xodimlari dastavval O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov maqbarasini ziyorat qilishdan boshladilar.So‘ngra eng mashhur diqqatga sazovor joylardan bo‘lmish: Registon maydoni, Shohi Zinda memorial ansambili, Sherdor madrasasi, Ulug‘bek rasadxonasi, Bibixonim masjidi kabi tarixiy manzillarda bo‘lishdi.
Shuningdek, zamonaviy tarzda qad ko‘targan “Samarkand city”ni aylanishdi. Bir kunlik sayohat bo‘lsa-da, Xorazm viloyati EMMX xodimlari esda qolarli taassurotlar bilan qaytishdi.

В целях развития внутреннего туризма и привлечения работников к туристическим поездкам профсоюзом ГУП «Центр электромагнитной совместимости» сотрудники СЭМС Хорезмской области отправились однодневную поездку в город Самарканд, который является «Бесценной жемчужиной Востока».
Недаром он внесен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО под названием «Самарканд – перекресток культур». Этот город действительно поражает своим очарованием и молодых, и старых. Посещая город, вы будете удивлены количеством расположенных здесь исторических памятников.
Сотрудники СЭМС начали с посещения мавзолея Ислама Каримова, Первого Президента Республики Узбекистан. Затем они посетили самые известные достопримечательности: площадь Регистан, мемориальный ансамбль Шахи-Зинда, медресе Шердор, обсерваторию Улугбека, мечеть Биби Ханум.
Они также посетили «Самарканд-сити», построенный в современном стиле.
Несмотря на то, что это была однодневная поездка, сотрудники СЭМС Хорезмской области вернулись с незабываемыми впечатлениями.