Қашқадарё вилояти ЭММХ ходимлари томонидан Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги ТАТУ Қарши филиалида семинар ўтказилди
2019 йил 4 апрел куни Қашқадарё вилояти ЭММХ мутаҳассислари томонидан ТАТУ Қарши филиали “Телекоммуникация технологиялари ва касбий таълим” факультети талабалари ва “Телекоммуникация инжинеринги” кафедраси профессор-ўқитувчилари иштирокида семинар бўлиб ўтди. Семинар “ТАТУ Қарши филиали талабалари ва профессор ўқитувчилари учун вилоятдаги соҳа ташкилот, корхона ва муассасалари томонидан 2018-2019 ўқув йилида мастер класс, семинар учрашувлар ўтказиш” режасига асосан ташкил этилди. Семинар “Радиочастота спектридан фойдаланишда электромагнит мослашувни таъминлаш ва рухсатномаларни расмийлаштириш босқичлари” мавзусида бўлиб ўтди. Унда раислик қилувчи “Телекоммуникация технологиялари ва касбий таълим” факультети декани Б.О.Тўйчиев сўз бошлаб ТАТУ Қарши филиали ва Қашқадарё вилояти ЭММХ билан ташкил этиладиган бу каби семинарлар талабалар ва профессор-ўқитувчилар учун соҳа ташкилотларининг фаолиятини янада яқиндан ўрганиш учун хизмат қилишини таъкидлаб ўтди.
Шундан сўнг Қашқадарё вилояти ЭММХ бошлиғи Наджимов А. радиочастота спектридан фойдаланиш, радиоэлектрон воситаларни вилоят ҳудудига олиб кириш, лойиҳалаш, қуриш ва ундан фойдаланиш тўғрисидаги тақдимотни талабалар эътиборига ҳавола этди.
Маъруза давомида Наджимов А.Р. ЭММ хизмати фаолиятида ҳуқуқ тартибот органлари билан биргаликда олиб борилаётган тадбирлар ҳақида ҳам тўхталиб ўтди.
Семинар давомида Қашқадарё вилояти ЭММХ 1-тоифали муҳандиси Ашуров Т. радиочастота спектридан фойдаланишга таъсир қилувчи РЭВ параметрлари, электромагнит мослашувни таъминлаш, радиоҳалақитларни кўриб чиқиш ва уларни бартараф этиш, рухсатномаларни расмийлаштириш ҳақида тушунчалар бериб ўтди.
Семинар қатнашчилари радиочастота спектри мониторинги ва электромагнит мослашуви йўналишида ўзларини қизиқтирган саволларига маърузачилар томонидан тўлиқ жавоб олдилар.
Семинар якунида Наджимов А.Р., ташкил қилинаётган бу каби учрашувлар мақсад ва мохияти тўғрисида гапирар экан, талабаларга касбий билимларини мукаммал ўрганишларини ва ушбу таълим муассасасида яратилган шароитлардан фойдаланган ҳолда зарур ва етарли билим ва кўникмаларга эга бўлишларини сўраб қолди.

Сотрудники СЭМС Кашкадарьинской области провели семинар в Каршинском филиале TУИT имени Мухаммада ал-Хоразмий
4 апреля 2019 года специалисты СЭМС Кашкадарьинской области провели семинар с участием студентов факультета “Телекоммуникационные технологии и профессиональное образование” и профессора-преподавателя “Телекоммуникационной инженерии” Каршинского филиала TУИT. Семинар был организован согласно по плану “Проведения мастер-классов, семинаров отраслевыми организациями, предприятиями и учреждениями сферы в области для студентов и профессора-преподавателей в Каршинского филиала ТУИТ имени Мухаммада ал-Хоразмий в 2018-2019 учебном году. Семинар проводился на тему «Обеспечения электромагнитной совместимости при использовании радиочастотного спектра и этапы оформления разрешений». Декан факультета “Телекоммуникационные технологии и профессиональное образование” Б.О.Туйчиев отметил, что мероприятия, подобные семинару, организованному Каршинским филиалом ТУИТ и СЭМС Кашкадарьинской области, будут служить дальнейшему изучению деятельности отраслевых организаций для студентов.
После этого начальник СЭМС Кашкадарьинской области Наджимов A.Р. представил студентам презентацию об использовании радиочастотного спектра, ввозе радиоэлектронных средств в регион, проектировании, строительстве и использовании объектов связи.
Во время лекции Наджимов А.Р. также рассказал о проводимых совместно с правоохранительными органами мероприятиях СЭMС Кашкадарьинской области.
В ходе семинара, инженер 1-категории СЭМС Кашкадарьинской области АшуровТ.К. рассказал о параметрах РЭС, влияющих на использование радиочастотного спектра, об обеспечении электромагнитную совместимости, о рассмотрении и устранении радиочастотных помех и выдаче разрешений.
Участники семинара получили от организаторов подробные ответы на все интересующие их вопросы в области электромагнитной совместимости и мониторинга радиочастотного спектра.
В конце семинара говоря о цели и важности таких встреч, Наджимов А.Р. попросил студентов обладать необходимыми знаниями и навыками в области профессиональных знаний и условий, созданных в этом учреждении.