Қашқадарё вилояти ЭММХ ходимлари томонидан ТАТУ Қарши филиалида семинар ўтказилди
2018 йил 10 апрел куни Қашқадарё вилояти ЭММХ мутаҳассислари томонидан ТАТУ Қарши филиали “Телекоммуникация инжинеринги” кафедраси талабалари иштирокида семинар бўлиб ўтди. Семинар “Радиочастота спектридан фойдаланишда Электромагнит мослашув марказининг вилоятдаги фаолияти” мавзусида ўтказилди. Унда раислик қилувчи “Телекоммуникация инжинеринги” кафедраси мудири Б.О.Тўйчиев сўз бошлаб ТАТУ Қарши филиали ва Қашқадарё вилояти ЭММХ билан ташкил этиладиган бу каби семинарлар талабалар учун соҳа ташкилотларининг фаолиятини янада яқиндан ўрганиш учун хизмат қилишини таъкидлаб ўтди.
Шундан сўнг Қашқадарё вилояти ЭММХ бошлиғи А.Р. Наджимов радиочастота спектридан фойдаланиш, радиоэлектрон воситаларни вилоят ҳудудига олиб кириш, лойиҳалаш, қуриш ва ундан фойдаланиш тўғрисидаги тақдимотни талабалар эътиборига ҳавола этди.
Маъруза давомида А.Р. Наджимов ЭММ хизмати фаолиятида ҳуқуқ тартибот органлари билан биргаликда олиб борилаётган тадбирлар ҳақида ҳам тўхталиб ўтди.
Семинар давомида Қашқадарё вилояти ЭММХ 1-тоифали муҳандиси Т.К. Ашуров радиочастота спектридан фойдаланишга таъсир қилувчи РЭВ параметрлари, электромагнит мослашувни таъминлаш ва радиоҳалақитларни кўриб чиқиш ва уларни бартараф этиш ҳақида тучунчалар бериб ўтди.
Семинар қатнашчилари радиочастота спектри мониторинги ва электромагнит мослашуви йўналишида ўзларини қизиқтирган саволларига маърузачилар томонидан тўлиқ жавоб олдилар.

10 апреля 2018 года специалисты СЭМС Кашкадарьинской области провели семинар с участием студентов факультета “Телекоммуникационной инженерии” Каршинского филиала TУИT. Семинар проводился на тему «Деятельность Центра Электромагнитной совместимости в области в использовании радиочастотного спектра». Заведующий кафедры «Телекоммуникационная инженерия» Б.О.Туйчиев отметил, что мероприятия, подобные семинару, организованному Каршинским филиалом ТУИТ и СЭМС Кашкадарьинской области, будут служить дальнейшему изучению деятельности отраслевых организаций для студентов.
После этого начальник СЭМС Кашкадарьинской области A.Р. Наджимов представил студентам презентацию об использовании радиочастотного спектра, ввозе радиоэлектронных средств в регион, проектировании, строительстве и использовании объектов связи.
Во время лекции А.Р. Наджимов также рассказал о проводимых совместно с правоохранительными органами мероприятиях СЭMС Кашкадарьинской области.
В ходе семинара, инженер 1-й категории СЭМС Кашкадарьинской области Т.К. Ашуров рассказал о параметрах РЭС, влияющих на использование радиочастотного спектра, об обеспечении электромагнитную совместимости и о рассмотрении и устранении радиочастотных помех .
Участники семинара получили от организаторов подробные ответы на все интересующие их вопросы в области мониторинга радиочастотного спектра и электромагнитной совместимости.