Navoiy viloyati EMMX xodimlari tomonidan industrial radioxalaqitlar manbai boʻlishi mumkin boʻlgan texnik vositalarning oʻlchov ishlari oʻtkazildi.
Industrial radioxalaqitlar tushunchasi “Radiochastota spektri to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunida keltirilgan ta’rifga ko‘ra — radioto‘lqinlarni uzatish uchun mo‘ljallanmagan texnik vositalar tomonidan vujudga keladigan radiochastota spektri diapazonidagi elektromagnit tarqatishlardir. Jumladan, transport vositalarining elektr motorlari (elektrovozlar, tramvaylar, trolleybuslar va boshqalar) va maishiy texnika (changyutgichlar, polni silliqlash mashinalari, elektr qirgichlar va boshqalar), ichki yonish dvigatellari (avtomobillar, motosikllar va boshqalar), elektr uzatish liniyalari,  yuqori chastotali sanoat, tibbiy va ilmiy uskunalari industrial radioxalaqitlar manbalariga kiradi.
Ozbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2003-yil 11-noyabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida davlat tomonidan tartibga solib borish tizimini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 499-son qarorining 3-ilovasi “Industrial radioxalaqitlardan radiochastota spektrini himoya qilish to‘g‘risida”gi Nizomga asosan 2023-yil iyun oyi uchun tuzilgan reja boʻyicha Navoiy viloyati elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan industrial radioxalaqitlar tarqatishi mumkin bo‘lgan manbalarning o‘lchov ishlari olib borildi. Dastlab, Navoiy viloyati IIB YHXB xodimlari bilan hamkorlikda Samarqand viloyatidan Navoiy viloyati hududiga kiruvchi avtotransport vositalaridan chiquvchi industrial radioxalaqitlar amaldagi O‘zbekiston Respublikasi Davlat standarti O‘ziyurar vositalar, motorli qayiqlar va ichki yonuv dvigatelli vositalardan kelib chiqadigan industrial radioxalaqitlarOʻz DSt 1186:2008 me’yorlariga muvofiqligi o‘lchandi.
Shuningdek, Navoiy viloyati hududidagi elektr uzatish liniyalarida va nimstansiyalarida o‘lchov ishlari olib borildi.
Olib borilgan tadbirlar natijasiga ko‘ra, o‘lchangan industrial radioxalaqitlar amaldagi xalqaro standarti “Elektr uzatish liniyalari va nimstansiyalardan tarqaladigan industrial radioxalaqitlar” GOST 22012-82 me’yorlariga muvofiqligi aniqlandi.

Сотрудники СЭМС Навоийской области провели измерения технических средств – возможных источников индустриальных радиопомех на территории области.
Согласно определению, приводимому в Законе Республики Узбекистан «О радиочастотном спектре», индустриальные радиопомехи – это электромагнитные излучения в диапазоне радиочастотного спектра, создаваемые техническими средствами, не предназначенными для передачи радиоволн. В частности, к источникам индустриальных радиопомех относятся электродвигатели транспортных средств (электровозов, трамваев, троллейбусов и др.) и бытовая техника (пылесосы, шлифовальные машинки для пола, электробритвы и др.), двигатели внутреннего сгорания (автомобилей, мотоциклов и др.), линии электропередачи, высокочастотные устройства промышленного, медицинского и научного назначения.
На основании приложения № 3 «Положение о защите радиочастотного спектра от индустриальных радиопомех» к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 499 от 11 ноября 2003 года «О мерах по совершенствованию системы государственного регулирования в области использования радиочастотного спектра» согласно утвержденному плану работ на июнь месяц 2023 года сотрудники Службы электромагнитной совместимости Навоийской области провели работу по измерению возможных источников индустриальных радиопомех. Сначала, совместно с сотрудниками УБДД УВД Навоийской области,  были проведены измерения индустриальных радиопомех от автотранспортных средств, въезжающих на территорию Навоийской области из Самаркандской области, на соответствие нормам Государственного стандарта Республики Узбекистан OʻzDSt 1186:2008 «Индустриальные радиопомехи от самоходных транспортных средств, моторных лодок и транспортных средств с двигателями внутреннего сгорания».
А также были проведены измерения на линиях электропередач и подстанциях Навоийской области.
В результате проведенных измерений выявлено, что индустриальные радиопомехи соответствуют нормам международного стандарта ГОСТ 22012-82 «Радиопомехи индустриальные от линий электропередач и электрических подстанций».