AKT xizmatlarining sifatini nazorat qilish avtomatlashtiriladi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida telekommunikatsiya tarmoqlarida xalqaro ovozli trafik o‘tkazuvchanligi bilan bog‘liq uzilishlarga qarshi kurashish tizimiga bag‘ishlangan ishchi guruh yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda telekommunikatsiya operatorlari, vazirlik tizimidagi mas’ul tashkilot va mutaxassislar ishtirok etdilar.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Qahramon Yuldashev boshchiligida o‘tgan yig‘ilishda telekommunikatsiya xizmatlari sifatini nazoratga olishda tarmoqlarni boshqarishning avtomatlashtirilgan tizimlaridan foydalanish masalasi ham muhokama qilindi.
Yig‘ilishda telekommunikatsiya tarmoqlari xizmatlarining sifatini nazorat qilishni avtomatlashtirish bo‘yicha apparat-dasturiy kompleksni, ishlanmalar yaratish va texnik talabnomalar ishlab chiqish yuzasidan takliflar o‘rganildi.
Bunday uchrashuvlardan ko‘zlangan maqsad telekommunikatsiya sohasida boshqaruv tizimini takomillashtirish, milliy tarmoqni barqaror rivojlantirishda yagona siyosatni tatbiq etish, operator va provayderlar tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlarning sifatini muntazam nazorat qilishdan iborat.

В Мининфокоме состоялись совещания рабочей группы по созданию системы противодействия нарушениям порядка пропуска международного голосового трафика на сетях телекоммуникаций и рабочей группы по расширению функциональных возможностей автоматизированной системы управления сетями телекоммуникаций. Вел их заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Юлдашев Кахрамон. В числе участников – операторы телекоммуникаций, ГУП «РЦУСТУз», «UNICON.UZ», представители Министерства и другие.
На совещании обсуждались вопросы разработки и создания аппаратно-программного комплекса, обеспечивающего внедрение автоматизированной системы контроля показателей качества услуг сетей телекоммуникаций, разработки и согласования технических требований и заданий, подготовки сетей и средств телекоммуникаций для работы с автоматизированной системой контроля показателей качества услуг сетей телекоммуникаций.
Целью таких встреч является совершенствование системы управления в сфере телекоммуникаций, обеспечение проведения единой политики по развитию и устойчивому функционированию национальной сети, усиление контроля за соблюдением качества предоставляемых телекоммуникационных услуг операторами и провайдерами.