IT xizmatlar sifati va qamrovini oshirish bo‘yicha Prezidentimiz bergan topshiriqlarning ijrosini ta’minlash maqsadida vazirlik va idoralar bilan birgalikda vazifalar belgilab olindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida 2022-yil 14-aprel kuni axborot texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasidagi islohotlar natijadorligi hamda sohada 2022-yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda davlat rahbari tomonidan tarmoq va soha rahbarlariga qator topshiriqlar berildi. Yig‘ilishda belgilangan topshiriqlar ijrosi yuzasidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov boshchiligida vazirlik, idora va hokimliklarning AKTga mas’ul o‘rinbosari ish faoliyatini hamda vazirlik va hududlar bilan 2022-2026-yillarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini yangi bosqichga olib chiqishda ustuvor vazifalarni qayta ko‘rib chiqish yuzasidan videokonferensaloqa shaklida raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosarlar ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Mazkur yig‘ilish davomida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda sohaga yuklatilgan vazifalar hamda topshiriqlar yuzasidan raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosarlarga batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, vazirlik va idoralarda duch kelayotgan muammolarni bartaraf etish yuzasidan takliflarni shakllantirish hamda axborot xavfsizligi yo‘nalishi bo‘yicha alohida ishlarni olib borish, tegishli axborot tizimlarini axborot xavfsizligi talablariga mosligi yuzasidan ekspertizadan o‘tkazish lozimligini ta’kidladi.

Совместно с министерствами и ведомствами определены задачи с целью обеспечения исполнения поручений Президента по повышению качества и охвата IT-услуг
На совещании, прошедшей 14 апреля при Президенте Республики Узбекистан по достигнутым результатам в сфере информационных технологий и задачам на 2922-й год, руководителем страны был дан ряд поручений руководителям отраслей и сфер.  В рамках исполнения определенных на собрании задач прошло собрание в формате видеоконференцсвязи под руководством Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш. Шерматова и с участием ответственных за цифровизацию заместителей руководителей министерств, ведомств и хокимиятов для пересмотра деятельности и вывода на новый уровень совместно с министерствами и регионами сферы информационно-коммуникационных технологий в 2022-2026 годах.  В ходе собрания Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций дал подробную информацию заместителям по цифровизации о задачах и поручениях, определенных в ходе совещания при Президенте Республики Узбекистан. Также была отмечена важность формирования предложения по устранению возникающих проблем в деятельности министерств и ведомств, осуществления отдельной деятельности в направлении информационной безопасности, проведения экспертизы соответствующих информационных систем на соответствие требованиям информационной безопасности.