Qonunni hurmat qilgan fuqaro hech qachon to‘g‘ri yo‘ldan adashmaydi, aksincha, qonunlarni mensimaslik, ularga rioya etmaslik oxir-oqibat qing‘irlikka olib borishi aniq. Bunday qing‘irliklar radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishda ham kuzatilmoqda. REV va YuChQlardan noqonuniy ravishda foydalanuvchilar, ya’ni qonunbuzarlar huquqni muhofaza qilish organlari, jumladan Samarqand viloyati Ichki Ishlar Boshqarmasi xodimlari tomonidan aniqlanib ularga nisbatan qonunchilikda belgilangan tartibda choralar ko‘rilmoqda.
“Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2022-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasi”ning 2-bandida, Vazirlik va idoralarning Samarqand viloyat boshqarmalari bilan o‘quv seminarlari tashkil etish belgilangan.
Ushbu rejaning bajarilishini ta’minlash maqsadida, hamda hamkorlikda olib boriladigan ishlarni yanada mustahkamlash maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Аxborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha Davlat inspeksiyasining Samarqand viloyati hududiy inspeksiyasi hamda Samarqand viloyati EMMX xodimlari hamkorligida Samarqand viloyati Ichki Ishlar boshqarmasi xodimlari uchun texnik o‘quv seminari tashkil etildi.
Seminarda Samarqand viloyat IIB ATA va AHBning boshlig‘i podpolkovnik G‘.Sobirov va yetakchi mutaxassisi kapitan J.Baxriddinovlar, O‘zkomnazorat Davlat inspeksiyasi Samarqand hududiy inspeksiyasining inspektori A.Obloqulov hamda Samarqand viloyati EMMXning 1-toifali muhandisi A.Olmasov o‘zlarining ma’ruzalari bilan qatnashdilar.
Texnik o‘quv seminarda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-sonli qarorining 5-ilovasi seminar ishtirokchilariga batafsil tushuntirib berildi. Shuningdek, bugungi kunda huquq-tartibot organlari tomonidan foydalanilib kelinayotgan zamonaviy REV va YuChQlarning ishlash tamoyillari, texnik parametrlari va foydalanish qoidalari to‘g‘risida atroflicha tushunchalar berildi.

Совместно с УВД Самаркандской области организован технический учебный семинар
Законопослушный гражданин никогда не собъётся с пути, наоборот, неуважение к законам, несоблюдение их точно приведет в конце концов к нарушениям. Такие нарушения наблюдаются и при использовании радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств. Лица, незаконно использующие РЭС и ВЧУ, т.е. правонарушители, выявляются правоохранительными органами, в том числе сотрудниками УВД Самаркандской области, и в отношении их принимаются меры в соответствии с законодательством.
В пункте 2 плана мероприятий на 2022 год “По взаимодействию министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза из-за границы и использовании радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан” предусмотрена организация учебных семинаров с Самаркандскими областными управлениями министерств и ведомств.
В целях обеспечения выполнения данного плана, а также для дальнейшего укрепления совместной работы, сотрудниками Самаркандской областной территориальной инспекции Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Республики Узбекистан и СЭМС Самаркандской областни организован технический учебный семинар для сотрудников Управления внутренних дел Самаркандской области.
На семинаре выступили начальник отдела ИТС и ЗИ УВД Самаркандской области подполковник Собиров Г. и ведущий специалист капитан Бахридинов Ж., инспектор Самаркандской областной инспекции Узкомназорат А. Облокулов, а также с лекциями выступил инженер 1 категории СЭМС Самаркандской области А. Олмасов.
Участникам семинара были подробно разъяснены требования приложения-5 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств».
Кроме того, были даны подробные понятия принципов работы, технических параметров и правил использования современных РЭС и ВЧУ, используемые правоохранительными органами сегодня.