Axborot texnologiyalari ishlanmalarini qo‘llab-quvvatlash va joriy qilish uchun «Mirzo Ulugbek Innovation Center» Innovatsion markazi tashkil qilinadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30 iyun kuni “O‘zbekiston Respublikasida axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonni imzoladi.
Mazkur farmon asosida tashkil qilinayotgan Mirzo Ulug‘bek nomidagi Innovatsiya markazining maqsadi iqtisodiyot sohalariga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy qilish, ilm-fan, ta’lim hamda ishlab chiqarish jarayonlarini markazlashtirish, axborot texnologiyalari mahsulotlari ishlab chiquvchilari va buyurtmachilariga qo‘shimcha imtiyozlar, preferensiyalarni taqdim etishdan iborat. Natijada, mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi taraqqiy etib, dasturiy ta’minot sanoati rivojlanadi, eksportbop AKT-ishlanmalar ko‘lami kengayadi.
Innovatsiya markazi eksterritoriallik tamoyili asosida tashkil qilinadi. Ya’ni, AKT mahsulotlarini ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatishni kengaytirish, ishlab chiqaruvchilarga maksimal darajadagi maqbul sharoitlarni yaratib berish maqsadida, mamlakatimizning xohlagan hududida faoliyat olib borayotgan IT-ishlab chiqaruvchilariga mazkur tuzilmaga a’zo bo‘lish huquqi beriladi. Innovatsiya markazining ishlash muddati 10 yilni tashkil qilib, kelgusida uni uzaytirish imkoniyati saqlab qolinadi.
Farmonda Innovatsiya markazi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilangan:
Innovatsiya markazi rezidentlariga ichki va tashqi bozorlarga mo‘ljallangan raqobatbardosh AKT loyihalarni amalga oshirishlari uchun xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga ko‘maklashish;
oliy ta’lim muassasalari va kasb-hunar kollejlarining «axborot texnologiyalari» mutaxassisligi bo‘yicha bitiruvchilarini ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish;
AKT sohasi uchun kadrlar malakasini oshirish va qayta tayyorlashni tashkil qilish;
Shuningdek, iqtidorli yoshlarning startap IT-loyihalarini, axborot texnologiyalari mahsulotlarini ishlab chiqish sohasida istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha innovatsion loyihalarini amalga oshirishda yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvatlash.
Farmonga muvofiq Innovatsiya markazi rezidentlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashda birinchi navbatda quyidagi imtiyoz va preferensiyalar ko‘zda tutiladi:
Birinchidan, 2028 yilning 1 yanvarigacha bo‘lgan muddatga:
barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli fondlariga majburiy ajratmalarni, shuningdek yagona ijtimoiy to‘lovni to‘lashdan;
o‘rnatilgan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxatlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan, o‘z ehtiyojlari uchun olib kirilayotgan uskunalar, butlovchi qismlar, detallar, uzellar, texnologik hujjatlar, dasturiy ta’minot vositalari uchun bojxona to‘lovlarini to‘lashdan (bojxona yig‘imlaridan tashqari);
o‘zi ishlab chiqaradigan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni eksport qilishdan kelib tushadigan valyuta tushumining qismini majburiy sotishdan ozod etilgan.
Ikkinchidan, Innovatsiya markazi rezidentlarining xodimlari uchun qo‘shimcha imtiyozlar, jumladan 2028 yilning 1 yanvarigacha olingan mehnatga haq to‘lash ko‘rinishidagi daromadlar jismoniy shaxslarning daromadlaridan olinadigan qayd qilingan stavka bo‘yicha 7,5 foiz soliq undirilishi, fuqarolarning byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga 4,5 foiz stavka bo‘yicha sug‘urta badallari to‘lashlari ko‘zda tutilgan. Bunda soliq solish maqsadida belgilanadigan jismoniy shaxslarning umumiy yillik daromadlari hajmiga kiritilmasligi belgilangan.
Uchinchidan, Innovatsiya markazi rezidentlariga o‘zi ishlab chiqargan tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni eksport qilishdan kelib tushgan pul mablag‘lari doirasida xodimlarga ish haqini va dividendlarni xalqaro to‘lov kartalariga o‘tkazish yo‘li bilan naqd bo‘lmagan shaklda O‘zbekiston Respublikasi hududida chet el valyutasidagi hisob-kitoblarni amalga oshirish, shuningdek Internet tarmog‘idagi onlayn do‘konlari orqali eksport shartnomasi mavjud bo‘lmasdan ishlar va xizmatlar eksportini chet el valyutasida amalga oshirish huquqi berilgan.
Shuningdek, Farmon bilan Innovatsiya markazini rivojlantirishga ko‘mak berish bo‘yicha davlat organlari va boshqa tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish maqsadida Muvofiqlashtiruvchi kengash tashkil etildi.
Aytish joizki, mamlakatimizda bunday Innovatsion markaz ilk marotaba tashkil qilinmoqda. Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi kompaniya – ishlab chiqaruvchilar mahsulotlari moddiy emas, aqliy mehnatni talab qilgani, ularni yaratishda xorijdan xomashyo talab qilinmasligi, mahsulotni kamxarj evaziga yaratish bois, bunday mahsulotlar yuqori qo‘shilgan qiymatga ega bo‘lgan xizmatlar sirasiga kiradi. Shularni hisobga olsak, Innovatsiya markaziga a’zo AKT-muassasalarining jadal rivojlanishlarini kutish mumkin.
Farmon asosida dasturiy ta’minot va axborot texnologiyalari sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan kompaniyalarga berilayotgan mislsiz imkoniyatlar va imtiyozlar, O‘zbekistonning geografik joylashuvini cheklagan holda, jahon bozoriga yuqori raqobatbardosh mahsulotlarni chiqarish imkonini beradi.
Farmon bilan ko‘zda tutilgan chora-tadbirlar axborot texnologiyalari sohasida raqobatbardosh korxonalarni tashkil etishni hamda rasmiy ish haqini oshirish orqali yuqori malakali dasturchilarni rag‘batlantirish va saqlab qolishga xizmat qiladi. Bu o‘z navbatida, dasturiy mahsulotlar va hizmatlar eksportini rag‘batlantirishga hamda chet elga yuqori malakali mutaxassislarning ketib qolishi oldini olish uchun shart-sharoitlar yaratadi.

Создается Инновационный центр по поддержке разработки и внедрения ИТ «Mirzo Ulugbek Innovation Center»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал Указ «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике».
Данным Указом создается Инновационный центр по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center» в целях создания благоприятных условий для формирования и активного развития высокотехнологичных отраслей экономики, основанных на использовании ИКТ, дальнейшего углубления интеграции науки, образования и производства в данной отрасли за счет предоставления дополнительных льгот и преференций разработчикам и заказчикам продуктов информационных технологий, увеличения экспорта продукции ИКТ.
Инновационный центр создается на принципе экстерриториальности в пределах всей территории Республики Узбекистан с размещением его резидентов на всей территории республики для создания максимально благоприятных условий развития производства ИКТ продукции и услуг. Cрок функционирования Инновационного центра составляет 10 лет с возможностью его последующего продления.
Основными направлениями деятельности Инновационного центра определены:
оказание содействия резидентам Инновационного центра в привлечении иностранных инвестиций для реализации конкурентоспособных проектов в сфере ИКТ на внутреннем и внешнем рынках;
содействие в трудоустройстве выпускников высших образовательных учреждений и профессиональных колледжей по специальности «информационные технологии»;
организацию повышения квалификации и переподготовки кадров для сферы ИКТ;
поддержка реализации инновационных проектов в области разработки продукции информационных технологий по перспективным направлениям начинающими предпринимателями.
В соответствии с принятым Указом, государственная поддержка резидентов Инновационного центра предусматривается в первую очередь предоставлением следующих льгот и преференций:
Первое, освобождение сроком до 1 января 2028 года от уплаты:
всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, а также единого социального платежа;
уплаты таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимые для собственных нужд оборудование, комплектующие части, детали, узлы, технологическую документацию, программное обеспечение, не производимые в Республике Узбекистан, по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
обязательной продажи части валютной выручки, поступающей от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства;
Второе, предоставление дополнительных льгот работникам резидентов Инновационного центра, доходы которых в виде оплаты труда, полученные до 1 января 2028 года, будут облагаться налогом на доходы физических лиц по фиксированной ставке 7,5 процентов, а страховыми взносами граждан во внебюджетный Пенсионный фонд по ставке 4,5 процентов. При этом данные доходы не включаются в объем совокупных годовых доходов физических лиц, определяемых в целях налогообложения.
Третье, резидентам Инновационного центра предоставляется право в пределах поступлений от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства осуществлять расчеты в иностранной валюте на территории Республики Узбекистан по выплате заработной платы работникам и дивидендов в безналичной форме путем перечисления на международные платежные карты, а также осуществлять экспорт работ и услуг за иностранную валюту через онлайновые магазины в сети Интернет без наличия экспортного контракта.
Указом также образован Координационный совет Инновационного центра для осуществления координации деятельности государственных органов, научных, образовательных учреждений и иных организаций по содействию развитию Инновационного центра.
Необходимо отметить, что в нашей стране подобный Инновационный центр создается впервые. Учитывая, что решения компаний – разработчиков в сфере информационных технологий имеют высокую добавленную стоимость и в меньшей степени зависят от импортного сырья, можно ожидать бурного развития деятельности предприятий-резидентов Инновационного центра.
Беспрецедентные льготы и преференции, предоставляемые Указом, позволяют отечественным компаниям в сфере программных продуктов и информационных технологий добиваться более высоких конкурентоспособных преимуществ на глобальном рынке, что немаловажно учитывая географическое расположение Узбекистана.
Реализация мер, предусмотренных Указом, послужит обеспечению максимально благоприятной среды в сфере информационных технологий для наших граждан и прежде всего представителей молодого поколения, созданию конкурентоспособных компаний в сфере информационных технологий, которые могут удерживать высококвалифицированных специалистов путем предоставления официально высоких заработных плат. Это в свою очередь будет стимулировать экспорт программных продуктов и услуг, а также создаст условия для уменьшения оттока высококвалифицированных специалистов за рубеж.