AKT sohasida yangi qoʻshma korxona tashkil etildi
“Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” doirasida mamlakatimizda axborot texnologiyalari sohasida dasturiy mahsulotlar va maʼlumotlar bazalari ishlanmalari bilan shugʻullanuvchilarning rivojlanishi uchun toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb qilish, ularga qulay sharoitlar yaratish maqsadida yangi “INFORMATION TECHNOLOGY CENTER” MCHJ qoʻshma korxonasi tashkil etildi.
“Delta Telecom International I, LLC” (AQSH) (ustav kapitalining 51 foizi) kompaniyasi va Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi “Oʻzbekiston Telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” Davlat unitar korxonasi (ustav kapitalining 49 foizi) qoʻshma korxonaning taʼsischilari hisoblanadilar.
Qoʻshma korxonaning asosiy faoliyat turlari quyidagilar:
- turli biznes jarayonlarni avtomatlashtirishga yoʻnaltirilgan dasturiy taʼminotlar va ilovalar ishlanmalarini yaratish;
- turli vazifalarga yoʻnaltirilgan maʼlumotlar bazalarini yaratish va ularga xizmat koʻrsatish;
- turli axborot tizimlari,maʼlumotlar bazalari, server va boshqa tarmoq qurilmalariga xizmat koʻrsatish boʻyicha autsorsing xizmatlarini koʻrsatish.
Tashkil etilgan qoʻshma korxona IMEI kodlari boʻyicha respublikada mobil qurilmalarni roʻyxatga olish tizimini joriy etish loyihasida ishtirok etish bilan oʻz faoliyatini boshlaydi*.
Eslatib oʻtamiz, 2018-yil 22-oktyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasida mobil qurilmalarni hisobga olish tizimini tartibga solish toʻgʻrisida”gi hukumat qaroriga muvofiq 1-apreldan Oʻzbekistondagi GSM-operatorlari tarmoqlarida foydalaniladigan barcha mobil qurilmalarining avtomatik tarzdagi bepul roʻyxatga olinishi boshlandi.
IMEI – mobil aloqa operatori mobil aloqasi tarmogʻida mobil qurilmani identifikatsiya qilish uchun zarur boʻlgan xalqaro oʻziga xos identifikatsiya kodi hisoblanib, odatda, 15 ta raqamdan iborat boʻladi.

Создано новое совместное предприятие в сфере ИКТ
В рамках «Года активных инвестиций и социального развития» в целях привлечения прямых иностранных инвестиций и создания благоприятных условий для развития отечественных разработчиков программных продуктов и баз данных, в сфере информационных технологий создано новое совместное предприятие СП ООО «INFORMATION TECHNOLOGY CENTER».
Учредителями СП являются Компания «Delta Telecom International I, LLC» (США) (51% уставного капитала) и Государственное унитарное предприятие «Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана» при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан (49% уставного капитала).
Основными видами деятельности СП являются:
- разработка программного обеспечения и приложений, направленных на автоматизацию различных бизнес процессов;
- создание и обслуживание баз данных различного назначения;
- предоставление аутсорсинговых услуг по обслуживанию различных информационных систем, баз данных, серверного и иного сетевого оборудования.
Созданное СП начнёт свою деятельность с участия в проекте внедрения в республике системы регистрации мобильных устройств по IMEI кодам*.
Напомним, что в соответствии с постановлением правительства от 22 октября 2018 года «О мерах по упорядочению системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан» с 1 апреля началась бесплатная автоматическая регистрация всех мобильных устройств, используемых в сетях GSM-операторов Узбекистана.
IMEI – международный уникальный идентификационный код, необходимый для идентификации мобильного устройства в сети оператора связи мобильной связи и как правило, состоит из 15 цифр.