Toshkentda 332 mln so‘mlik sovrin jamg‘armasiga ega bo‘lgan Uzbekistan Esports Championship grand finaliga start berildi.
sliderUshbu turnir Raqamli texnologiyalar vazirligi, Yoshlar siyosati va sport vazirligi, IT-Park, O‘zbekiston kibersport assotsiatsiyasi, Kibersport federatsiyasi ko‘magida o‘tkazilmoqda.
Musobaqa ishtirokchilari — kibersportchilar CS:GO, DOTA2, PUBG Mobile, FIFA, eFutbol kabi yo‘nalishlarda bellashadilar.
Turnir finalida Raqamli texnologilar vaziri Sherzod Shermatov ham ishtirok etib, ishtirokchilarga omad tiladi. Shuningdek, endilikda ushbu sport turiga ham jamiyatimiz kishilari tomonidan ijobiy qarashlar shakllanayotganini ham alohida e’tirof etdi.
Eslatib o‘tamiz, yurtimizda birinchi marotaba bo‘lib o‘tayotgan kibersport yo‘nalishi bo‘yicha “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionatining dastlabki bosqichida 2894 ta kibersportchi ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, Kibersportning 5 turi bo‘yicha jami 770 dan ziyod jamoalar shakllantirilgan edi.

В Ташкенте стартовал гранд-финал чемпионата Узбекистана по киберспорту с призовым фондом в 332 миллиона сумов.
Данный турнир проводится при поддержке Министерства цифровых технологий, Министерства молодежной политики и спорта, IT-Park, Ассоциации киберспорта Узбекистана, Федерации киберспорта.
Участники - киберспортсмены соревнуются в CS:GO, DOTA2, PUBG Mobile, FIFA, eFootball.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов также принял участие в финале турнира и пожелал участникам удачи. Он также признал, что люди в нашем обществе положительно относятся к этому виду спорта.
Напоминаем, что в предварительном этапе чемпионата республики «Uzbekistan Esports Championship» в области киберспорта, который проводится впервые в нашей стране, зарегистрировано 2 894 киберспортсмена, а всего по 5 видам киберспорта Было сформировано более 770 команд.