Loyihada ishtirok etish uchun ariza topshirish joriy yilning iyun oyida O‘zbekistonning 11 ta oliy o‘quv yurtlari talabalari uchun boshlangan edi. Tanlov natijalariga ko‘ra 15 nafar talaba yakuniy suhbatdan eng yaxshi natijalar bilan o‘tdi.
Dastur ishtirokchilari: Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent shahridagi Amiti universiteti, Toshkent xalqaro ta’lim universiteti, Toshkent shahridagi Kimyo xalqaro universiteti, Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetining yuqori kurs talabalari, shuningdek, Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti talabalari “Yangi O‘zbekiston” universiteti loyihaga ilk bor qo‘shildi.
Raqamli texnologiyalar vazirligi koʻmagida Oʻzbekistonning 7 ta oliy oʻquv yurtidan 15 nafar talaba joriy yilning sentabr oyida Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoning 15 ta davlatidan loyiha ishtirokchilari bilan birgalikda IT yoʻnalishlarida tahsil olish uchun Qatarga boradi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov loyiha ishtirokchilarini Dohaga safari oldidan qoʻllab-quvvatlash maqsadida ular bilan suhbatlashdi va yurtimizda IT sohasini rivojlantirishda va dunyoga tanitishda loyihaning maqsadi va vazifasi, kelajagi haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Ma’lumot uchun, “Seeds for the Future” - Huawei kompaniyasining global dasturi bo‘lib, korporativ ijtimoiy mas’uliyatni bajarish doirasida amalga oshiriladi. Ilk bor 2008-yilda Tailandda yo‘lga qo‘yilgan ushbu loyiha AKT sohasida mahalliy istе’dodlarni rivojlantirishga, ularning bilim va dunyoqarashini kеngaytirishga, istе’dodli yoshlar orasida tеlеkommunikatsiya tarmoqlariga bo‘lgan bilimni chuqurlashtirish va qiziqishlarini kеngaytirishga yo‘naltirilgan, u shuningdеk mintaqaviy o‘zaro aloqalarni va raqamli jamiyatdagi ishtirokni yanada yaxshilash va qo‘llab-quvvatlashga yordam bеradi. “Seeds for the Future” loyihasi O'zbekistonda 8 yildan beri amalga oshirib kelinmoqda.

Студенты Узбекистана отправятся в Катар для участия в образовательном проекте «Seeds for the Future»
Подача заявок на участие в проекте началась в июне этого года для студентов 11-ти ВУЗов Узбекистана. По результатам отбора, 15 студентов прошли финальные собеседования с наилучшими показателями.
Участниками программы стали учащиеся старших курсов Ташкентского Университета Информационных Технологий, Университета Инха в г.Ташкент, Университета Амити в г.Ташкент, Ташкентского Университета Международного Образования, Международного Университета Кимё в г.Ташкент, Туринского политехнического университета в г.Ташкент, а также студенты Университета «Новый Узбекистан» впервые присоединились к проекту.
При поддержке Министерства цифровых технологий 15 студентов из 7 высших учебных заведений Узбекистана отправятся в Катар для изучения IT в сентябре этого года вместе с участниками проекта из 15 стран Ближнего Востока и Центральной Азии.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов пообщался с участниками проекта, чтобы поддержать их перед поездкой в Доху, и выразил свое мнение о целях и миссии проекта для развития IT-сектора в нашей стране и значения данного проекта для всего мира.
Для справки: «Seeds for the Future» — это глобальная программа Huawei, осуществляемая в рамках реализации корпоративной социальной ответственности. Этот проект, впервые запущенный в Таиланде в 2008 году, направлен на развитие местных талантов в области ИКТ, расширение их знаний и кругозора, углубление знаний и интереса к телекоммуникационным технологиям среди талантливой молодежи, а также на региональную помощь в дальнейшем расширении и поддержке взаимодействия и участия в цифровом сообществе. Проект «Seeds for the Future» реализуется в Узбекистане уже 8 лет.