Toshkent shahrida huquqni muhofaza qiluvchi idoralar bilan hamkorlikda tezkor tadbirlar o‘tkazildi
Hozirgi kunda “SpaceX” kompaniyasiga tegishli “Starlink” sun’iy yo‘ldosh tizimining  abonent qurilmalarini noqonuniy yo‘llar orqali respublikamiz hududiga olib kirish, sotish va ulardan foydalanish holatlari kuzatilmoqda.
2024-yilning sentabr oyida “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi mutaxassislari va O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati hamda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish Departamenti xodimlari bilan hamkorlikda tezkor tadbirlar o‘tkazildi va tadbir davomida quyidagilar aniqlandi:
1. Joriy yilning 7-sentabr sanasida Toshkent shahrining Yashnobod tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda Qozog‘iston Respublikasi fuqarosi S.A. tomonidan 1 dona “STARLINK UTP-232C/UTR-232” rusumli sun’iy yo‘ldosh qurilmasi noqonuniy sotilayotgan paytda qo‘lga olingan.
2. Joriy yilning 18-sentabr sanasida Toshkent shahrining Sergeli tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda fuqaro A.O‘ga tegishli 1 dona “STARLINK UTR-232/UTA-232” rusumli sun’iy yo‘ldosh tizimini radiochastota organining tegishli ruxsatnomalarisiz noqonuniy foydalanib undan so‘ng sotayotganligi aniqlandi.
Aniqlangan huquqbuzarliklar yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish  Departamenti xodimlari tomonidan barcha REVlar  ashyoviy dalillar sifatida vaqtinchalik olib qo‘yildi va tegishli tartibda hujjatlar to‘planib,  qonuniy chora ko‘rish uchun tegishli organlarga yuborildi.

В Ташкенте были проведены оперативные мероприятия в сотрудничестве с правоохранительными органами
В настоящее время наблюдаются случаи незаконного ввоза, реализации и использования на территории Республики aбонентских терминалов спутниковой системы «Starlink» компании «SpaceX».
В сентябре 2024 года специалистами ГУП «Центр электромагнитной совместимoсти» совместно с сотрудниками Службы государственной безопасности Республики Узбекистан и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан были проведены оперативные мероприятия, по результатам которых были выявлены следующие факты:
1. 7 сентября текущего года в ходе проведённого оперативного мероприятия в Яшнабадском районе города Ташкента был задержан гражданин Республики Казахстан С.А. при попытке  незаконной реализации спутникового устройства  типа «STARLINK UTP-232C/UTR-232» в количестве 1 комплекта.
2. 18 сентября текущего года в ходе проведённого оперативного мероприятия в Сергелийском районе города Ташкента было установлено, что гражданин А.У. без соответствующего разрешения радиочастотного органа незаконно использовал и пытался реализовать спутниковое  устройство типа “STARLINK UTR-232/UTA-232” в количестве 1 комплекта.