TATU yana bir xalqaro e’tirofga sazovor bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi “O‘zbekiston – 2030 strategiyasi to‘g‘risida”gi PF–158-son Farmoni bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston – 2030 strategiyasi”da mamlakatimiz oliy ta’lim tizimining xalqaro raqobatbardoshligini oshirish, ta’lim sifatini xalqaro standartlarga moslashtirish hamda kadrlar tayyorlash jarayonida ilg‘or xorijiy tajribalarni joriy etish maqsadi oliy ta’lim dasturlarini xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazish vazifasi belgilangan edi.
Mazkur topshiriq ijrosini o‘z vaqtida va yuqori sifatli ta’minlash, universitetning ta’lim dasturlarini xorijiy sifat standartlari asosida baholash maqsadida AQSH va Yevropaning bir qator akkreditatsiya tashkilotlari bilan hamkorlikda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, universitetning “Axborot xavfsizligi” (Information Security) bakalavriat ta’lim yo‘nalishini jahonning eng nufuzli hisoblangan ABET(Accreditation Board for Engineering and Technology, Inc.) akkreditatsiya tashkiloti tomonidan tashqi baholash va xalqaro sifat me’zonlariga mosligi o‘rganildi.
ABET – AQSHning tabiiy fanlar, axborot texnologiyalari, muhandislik va texnologiyalar yo‘nalishidagi ta’lim dasturlarini baholovchi va akkreditatsiyadan o‘tkazuvchi tashkilot hisoblanib, bugungi kunda faqat 44 mamlakatning oliy ta’lim tashkilotlari bu tashkilotning akkreditatsiya hulosalarini olgan, xolos. Tashkilot tomonidan akkreditatsiya jarayonlarini o‘tkazishning eng qisqa muddati 2,5 yilni tashkil etib, unda ta’lim dasturlarining barcha ko‘rsatkichlari sinchiklab o‘rganiladi.
Yurtimizda oliy ta’lim sifatini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarning amaliy ifodasi sifatida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining “Axborot xavfsizligi” ta’lim yo‘nalishi ABET xalqaro akkreditatsiyasidan muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Mazkur jarayon doirasida TATUda xalqaro talablarga mos ta’lim dasturlari yo‘lga qo‘yilganligi, o‘quv-uslubiy ta’minotning sifat jihatdan takomillashtirilganligi, ta’lim jarayonini baholash me’zonlari xalqaro standartlarga muvofiqlashtirilganligi alohida qayd etildi. Shuningdek, talabalar bilimini baholash, ta’lim jarayonini xalqaro me’yorlar asosida rivojlantirish va bitiruvchilarning raqobatbardoshligi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuqori baholandi.
ABET tashkilotining xalqaro darajadagi ta’lim ekspertlari tomonidan o‘tkazilgan monitoring va baholash jarayonlari natijalari yuqori darajada e’tirof etildi. Natijada, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari oliy ta’lim tashkilotlari o‘rtasida “Axborot xavfsizligi” yo‘nalishi bo‘yicha ABET akkreditatsiyasidan muvaffaqiyatli o‘tgan birinchi, barcha ta’lim dasturlari doirasida esa ikkinchi universitet sifatida tan olindi. Mazkur akkreditatsiya olti yil muddatga (2025–2031-yillar) berildi.
Ta’kidlash joizki, “Axborot xavfsizligi” ta’lim dasturlarining ABET akkreditatsiyasi 2018-yilda tasdiqlangan xalqaro me’zonlar asosida ilk bor jahonning yetakchi universitetlarida qo‘llangan bo‘lib, bu yo‘nalish bo‘yicha ta’lim dasturlarining xalqaro baholash tizimi doimo yangilanib boradi.
ABET ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgi kunda butun dunyo bo‘yicha “Cybersecurity”, “Information Security” va “Cyber Security and Digital Forensics” ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha atigi 55 ta oliy ta’lim muassasasi akkreditatsiyadan o‘tgan. Ular qatorida QS xalqaro reytingida yuqori o‘rinlarni egallagan Ayova fan va texnologiyalar davlat universiteti (QS – ), Merilend universiteti (QS – ), hamda Birlashgan Arab Amirliklari universiteti (QS – ) kabi nufuzli ta’lim muassasalari ham mavjud. Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti ushbu nufuzli universitetlar qatorida qayd etilgani ham TATUda ta’lim va tadqiqot yo‘nalishlari bo‘yicha so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan transformatsiya jarayonlarining xalqaro e’tirofi hisoblanadi.
Mazkur yutuq, O‘zbekiston oliy ta’lim tizimida xalqaro standartlarga asoslangan ta’lim sifatini ta’minlash, kadrlar tayyorlashda ilg‘or xorijiy tajribalarni integratsiya qilish va milliy ta’lim tizimini global ta’lim maydoniga olib chiqish yo‘lidagi muhim qadam hisoblanadi.
Shu o‘rinda mazkur akkreditatsiya natijalari universitet talabalarining xalqaro almashinuv dasturlari, xorijiy magistratura va doktorantura dasturlarida o‘z faoliyatlarini davom ettirishlari hamda mahalliy va global mehnat bozorida raqobatbardoshliklarini belgilovchi xalqaro baho va me’zon hisoblanadi.

ТУИТ успешно прошёл международную аккредитацию
Стратегия «Узбекистан – 2030», утвержденная Указом Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года № УФ-158 «О Стратегии развития Узбекистана до 2030 года», поставила задачу проведения международной аккредитации программ высшего образования в целях повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования нашей страны, приведения качества образования в соответствие с международными стандартами и внедрения передового зарубежного опыта в процесс подготовки кадров.
Для обеспечения своевременной и качественной реализации этой задачи, а также оценки образовательных программ университета на основе зарубежных стандартов качества, проводится масштабная работа совместно с рядом аккредитационных организаций США и Европы. В частности, программа бакалавриата университета по направлению «Информационная безопасность» прошла внешнюю оценку и соответствие международным стандартам качества со стороны самой престижной в мире аккредитационной организации ABET
ABET — американская организация, которая оценивает и аккредитует образовательные программы в области естественных наук, информационных технологий, инженерии и технологий. На сегодняшний день аккредитацию этой организации получили только высшие учебные заведения из 44 стран. Минимальный срок проведения аккредитации организацией составляет 2,5 года, в течение которых тщательно изучаются все показатели образовательных программ.
Как практическое воплощение реформ, реализуемых в нашей стране для вывода качества высшего образования на новый уровень, образовательная программа «Информационная безопасность» Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий успешно прошла международную аккредитацию ABET.
В качестве практического проявления реализуемых реформ, направленных на повышение качества высшего образования в нашей стране, образовательное направление «Информационная безопасность» Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий успешно прошло международную аккредитацию ABET.
В рамках данного процесса было отмечено, что в ТУИТ созданы образовательные программы, соответствующие международным требованиям, улучшено качество учебно-методического обеспечения и критерии оценки образовательного процесса приведены в соответствие с международными стандартами. Также была высоко оценена проводимая работа по оценке знаний студентов, построению образовательного процесса на основе международных стандартов и повышению конкурентоспособности выпускников. По данным ABET, в настоящее время не менее 55 высших учебных заведений мира аккредитованы по направлениям «Кибербезопасность», «Информационная безопасность» и «Кибербезопасность и цифровая криминалистика». Среди них такие престижные учебные заведения, как Университет науки и технологий штата Айова (QS-), Мэрилендский университет  (QS-) и Университет Объединенных Арабских Эмиратов (QS-), занимающие высокие позиции в международном рейтинге QS. Вхождение Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в этот список также является международным признанием преобразований, осуществляемых в последние годы в сфере образования и научных исследований ТУИТ.
Это достижение является важным шагом на пути к обеспечению качества образования на основе международных стандартов в системе высшего образования Узбекистана, интеграции передового зарубежного опыта в области подготовки кадров и выводу национальной системы образования на мировую образовательную арену. В этой связи результаты данной аккредитации являются международной оценкой и критерием, определяющим дальнейшую деятельность студентов Университета в программах международного обмена, зарубежной магистратуре и докторантуре, их конкурентоспособность на локальном и мировом рынке труда.