Tumaris.Tech 2022-yilgi Axborot jamiyati bo‘yicha Butunjahon sammitida “Сapacity building” nominatsiyasida g‘olib bo‘ldi
30-maydan 3-iyunga qadar Jenevada (Shveytsariya) World Summit on the Information Society Forum 2022 (WSIS 2022) yakuniy haftasi boʻlib oʻtadi. Sammit BMT tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, uning doirasida bo‘lib o‘tadigan tadbirlar tuzilma tarkibiga kiruvchi Xalqaro elektraloqa ittifoqi tomonidan tashkil etilgan. Forumda jami 70 dan ortiq davlat ishtirok etmoqda. Mazkur keng ko‘lamli tadbirda O‘zbekiston Respublikasi nomidan Mamlakatimiz Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ishtirok etmoqda. 2012-yildan boshlab BMT agentliklari va xalqaro tashkilotlar – BMT YIK, UNESCO, UNICEF, JSST ishtirokida WSIS doirasida har yili mamlakatlar, shaharlar va mintaqalar o‘rtasida ijtimoiy ahamiyatga ega IT xizmatlarini yaratishda erishilgan yutuqlariga bag‘ishlangan “WSIS Prizes” tanlovi oʻtkazib kelinmoqda. Tanlovdan ko‘zlangan maqsad hayotning barcha jabhalarida joriy etishga mo‘ljallangan muvaffaqiyatli xalqaro tajribalarni aniqlashdan iborat. “WSIS Prizes” mukofotiga butun dunyo boʻylab ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanishni jadallashtirish maqsadida AKT salohiyatini ishga soluvchi ko‘zga ko‘ringan loyihalar 18 ta nominatsiya boʻyicha loyiq ko‘riladi. IT Park tomonidan amalga oshirilgan Tumaris.Tech loyihasi “Capacity building” nominatsiyasida g‘olib chiqib, bosh sovrinni qo‘lga kiritdi. Ushbu sovrin Xalqaro elektraloqa ittifoqi bosh kotibi Xoulin Chjao tomonidan topshirildi. Tumaris.Tech – IT Park Uzbekistan tomonidan AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan eng yirik loyihalardan biri. U 2020-yil iyul oyida ishga tushirilgan. Tumaris.Tech dasturi ayollarning tadbirkorlik tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi. Loyiha bir necha tarkibiy qismlardan iborat. U ayollarning AKT ekotizimiga jalb etilishini oshirishga qaratilgan bo‘lib, BPO (Business Process Outsourcing) ni rivojlantirishdan tortib, frilanser sifatida ishlashni xohlovchi ayollarga ta’lim berish, startaplarni rivojlantirish, va investitsiyalar boyicha treninglargacha bo‘lgan yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi. Ikki yil ichida loyiha 30 ta startap koʻrinishida oʻz samarasini berdi va 200 dan ortiq qizlar IT sohasida taʼlim olish imkoniyatiga ega boʻldi. Hozirda loyiha Markaziy Osiyo bo‘ylab kengaymoqda, endilikda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Tojikiston vakillari ham Tumaris.Tech dasturlarida ishtirok etishlari mumkin. Ma’lumot uchun: World Summit on the Information Society Forum 2022 15-mart kuni virtual formatda oʻz ishini boshladi va yakuniy hafta 2022-yilning 30-mayidan 3-iyuniga qadar Jenevada bo‘lib o‘tadi. WSIS 2022 forumining bu galgi shiori “AKT: farovonlik, inklyuzivlik va barqarorlik uchun. Barqaror rivojlanish maqsadlari (SDG) yoʻlida WSIS doirasidagi hamkorlik”.

Tumaris.Tech стал победителем в номинации «Сapacity building» на Всемирном саммите по информационному обществу 2022 года
С 30 мая по 3 июня в Женеве (Швейцария) проходит финальная неделя World Summit on the Information Society Forum 2022 (WSIS 2022). Мероприятие создано и поддерживается ООН, а его работу непосредственно организует Международный союз электросвязи (МСЭ), входящий в структуру ООН. Всего в Форуме принимают участие более 70 стран. Республика Узбекистан так же принимает участие в этом масштабном мероприятии, на Форуме ее представляло Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций.  Начиная с 2012 года, при участии учреждений ООН и международных организаций — ЕЭК ООН, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ВОЗ в рамках WSIS проводится ежегодный конкурс WSIS Prizes, за достижения стран, городов и регионов в создании общественно важных IT-cервисов. Цель конкурса — выявить успешный международный опыт для последующего внедрения во все сферы жизни.  Награды WSIS Prizes вручаются в 18 номинациях за выдающиеся проекты, с помощью которых мобилизуется потенциал ИКТ для ускорения социально-экономического развития во всём мире.  В номинации «Capacity building» (создание потенциала) приз получил IT Park за реализацию проекта Tumaris.Tech.   Tumaris.Tech — один из крупнейших проектов, реализованных IT Park Uzbekistan совместно с Агентством США по международному развитию (USAID). Он был запущен в июле 2020 года.   Программа Tumaris.Tech оказывает комплексную поддержку женским предпринимательским инициативам. Проект состоит из нескольких компонентов и направлен на усиленное вовлечение женщин в ИКТ-экосистему: от развития BPO (Business Process Outsourcing) за счет предоставления образования для женщин, желающих работать как фрилансеры, до развития стартапов и обучения инвестициям. Всего за два года реализации проект дал результаты в виде 30 стартапов, а более 200 девушек смогли получить образование в области IT. В данное время проект выходит на Центральную Азию, где представительницы Казахстана, Киргизии, Туркменистана и Таджикистана так же смогут принять участие в программах Tumaris.Tech. Справочно: Форум World Summit on the Information Society Forum 2022 начался 15 марта в виртуальном формате, а заключительная неделя проходит с 30 мая по 3 июня 2022 года в штаб-квартире в Женеве. Тема форума WSIS 2022 — «ИКТ для благополучия, инклюзии и устойчивости: Сотрудничество в рамках ВВУИО для ускорения прогресса в достижении ЦУР».